Aihe: AMB Drums Suomesta
1 2 3
Velli
11.11.2011 15:28:16
Suomen markkinoille on tullut uusi rumpuvalmistaja Kumun ja kumppaneiden rinnalle: AMB Drums. Tässä yrityksen kotisivut:
 
http://ambdrums.com/
 
Itse en liity mitenkään yrityksen toimintaan. Ajattelin vain infota kun en haulla löytänyt aiheesta keskustelua.
Muovinen
11.11.2011 18:18:34
 
 
Olipas jännää. Oli jotenkin tuoreen oloinen ote tuossa hommassa, eikä hinnatkaan vaikuttanu pahalta. Maalarirumpali-Suvin kanssa oltiin kerran samana iltana Rollon Tivolissa lauteilla ja hyvin se veti.
passe
11.11.2011 18:21:34
Ihan hauska idea tuo ilmeisen vapaa "suunnittele itse" kuvio. 22/10/12/14/16 shell setti 3000€, eikös ne siinä pyöri customien hinnat?
Joskus virta katkeaa tai sitä on liikaa - mut voi tahto nuorallatanssijan nostaa ilmaan.
RstoU
11.11.2011 19:32:46
Sana tuore tuli itsellänikin mieleen, hyvältä vaikuttaa! Myös jenkkimeininkiä (Trick, Truth) kävi mielessä, joskin omalla tavallaan viehättävyyttä lisää se, että firma on suomalainen ja hääräilijät myös. Kilpailu alalla kuin alalla on aina hyväksi, toivottavasti homma saa tuulta alleen!
tcitc
11.11.2011 22:11:42
Ei oo ollenkaan paha, custom-pannut on itselle eniten mieleen ja näyttää olevan ihan kivan näkösiä semmosia. Rikas mies jos oisin (tai ees kävisin duunissa) enkä osais tehä mitään käsilläni niin saattaisin kääntyäkin tuohon suuntaan, onhan tuo maantieteellisesti lähempänä kun nuo muut custom-pajat.
Amateurs built Titanic, professionals built the ark.
markkuliini
12.11.2011 01:20:19
 
 
Mielenkiintoista tuo runko-info. Helposti voi tulla kuva että rungot tehdään itse.
Rumpu+soolo=rumpusoolo. http://www.youtube.com/watch?v=kuIUA3eVW0c
ferodoz
12.11.2011 01:23:47
 
 
Hyvännäköiset lugit ainakin tossa etusivun kuvassa. Voi että.
Handmade in Finland. #348
vanaha kettu
12.11.2011 02:12:41 (muokattu 12.11.2011 02:17:07)
markkuliini: Mielenkiintoista tuo runko-info. Helposti voi tulla kuva että rungot tehdään itse.
 
No, sellaisen kuvan minä ainakin sain tuolta "Historiaa"-osiosta. Sanottiinkos siellä jossain, että ne ei olisi itse tehtyjä?
 
Edit. Ja myös info osiossa kerrotaan, että rungot valmistetaan itse.
Sekä FB:ssä "Sekä rumpujen rungot että puuvanteet rakennetaan itse käsin. Materiaalina on suomalainen koivu."
Velli
12.11.2011 02:18:30
markkuliini: Mielenkiintoista tuo runko-info. Helposti voi tulla kuva että rungot tehdään itse.
 
Juttelin kerran aiheesta rumpujen tekijöiden kanssa ja kyllä ne itse tehdään. Tai siis puita ei itse käydä kaatamassa ja väännetä vanereiksi, vaan vanerit ostetaan valmiina ja siitä eteen päin kasaus rummuksi tapahtuu omatoimisesti.
Kukkis 77
12.11.2011 08:59:58
 
 
Tämähän vaikuttaa mielenkiintoiselta. Äböyt parilla tonnilla heruisi mieleinen setti hmm.
"Olen ohjannut suurimman osan elokuvistani kännissä. Poliisikoirakaan ei pysty sanomaan mikä niistä on tehty selvinpäin." -Aki Kaurismäki
sahkuifk
12.11.2011 11:13:50
Ääninäytteeseen satsaisin valmistajan sivuilla, se on kumminkin se juttu nääs mikä ratkaisee.
Sain sellaisen kuvan että raudan saa valita mieleisensä mistä tahansa?
Kävelin sumussa koulun ohitse.
markkuliini
12.11.2011 11:22:35
 
 
Velli: Juttelin kerran aiheesta rumpujen tekijöiden kanssa ja kyllä ne itse tehdään. Tai siis puita ei itse käydä kaatamassa ja väännetä vanereiksi, vaan vanerit ostetaan valmiina ja siitä eteen päin kasaus rummuksi tapahtuu omatoimisesti.
 
Ok, hyvä tietää. Tuossa info-osiossa kun ei sanottu ihan suoraan, että rungot tehdään itse vaan runkojen kasauksesta puhuttiin passiivissa. Ajattelin varmistaa asian.
Rumpu+soolo=rumpusoolo. http://www.youtube.com/watch?v=kuIUA3eVW0c
ferodoz
12.11.2011 12:18:51
 
 
sahkuifk: Ääninäytteeseen satsaisin valmistajan sivuilla, se on kumminkin se juttu nääs mikä ratkaisee.
Sain sellaisen kuvan että raudan saa valita mieleisensä mistä tahansa?

 
Tää on kans vähä hankala juttu. Pitäis tietää äänityksissä käytettävän mikin ominaisuudet ja ominaissaundin että pystyisi muodostamaan totuudenmukaisen mielipiteen aiheesta. Sitten kaikki vire- ja kalvohommat, jne..
Handmade in Finland. #348
moderndrummer88
12.11.2011 12:48:05
sahkuifk: Ääninäytteeseen satsaisin valmistajan sivuilla, se on kumminkin se juttu nääs mikä ratkaisee
 
Soundimieltymyksiä on niin monia, että loputon suo se olisi niitä klippejä tehtailla. Ja eihän muillakaan valmistajilla juurikaan soundidemoa löydy.
sahkuifk
12.11.2011 12:50:44
Ehkä parasta olisi käyttäjäkommentit, sellanen puolueeton ja jäävi ilman mitään intressejä ja makuasiat unohtaen...
Kävelin sumussa koulun ohitse.
janneto
12.11.2011 20:38:13
Itse suhtaudun vähän ennakkoluuloisesti rungon valmistukseen; luotan jo tunnettuihin valmistajiin jostain syystä. Ehkä se ei ole salatiedettä mutta fiilis potkii vastaan..
 
Mulla on käytössä kellerin rungot ( Waccon rummut ) ja homma toimii hienosti. Parasta on kuitenkin "henkilökohtainen fiilis" tekijän ja ostajan välillä.
www.captaincougar.net
-Dr.DW-
12.11.2011 20:54:13 (muokattu 12.11.2011 20:56:26)
janneto: Itse suhtaudun vähän ennakkoluuloisesti rungon valmistukseen; luotan jo tunnettuihin valmistajiin jostain syystä. Ehkä se ei ole salatiedettä mutta fiilis potkii vastaan..
 
Mulla on käytössä kellerin rungot ( Waccon rummut ) ja homma toimii hienosti. Parasta on kuitenkin "henkilökohtainen fiilis" tekijän ja ostajan välillä.

 
Itsehän taasen haluaisin erottua hiukan massasta, olla erilainen.
Mutta, jos soundi ei ole kohdallaan, niin heti lottovoiton sattuessa Kumu/DW tipahtaa -Haettuna, koska en luota muihin, kuin itseeni.
 
E: Oli manner mikä hyvänsä, koska parin miljuunan potilla -ei paljoo paina=D
Viuna on viisaiden juoma, vaan nousee se tyhmäänkin päähän!
passe
13.11.2011 00:16:34 (muokattu 13.11.2011 00:18:04)
moderndrummer88: Soundimieltymyksiä on niin monia, että loputon suo se olisi niitä klippejä tehtailla. Ja eihän muillakaan valmistajilla juurikaan soundidemoa löydy.
 
Ei se nyt iso homma olisi vetää vaikka kolmella vähän erikokoisella setillä kaikilla kolme näytettä: jazz, pop ja rock (esim.). Kalvot joka ottoon tietysti tyylin mukaan, mahdollisimman perus perus. Anssi soittamaan kaikki näytteet niin ei päästäisi siitäkään nillittämään. Kaikki tietysti samassa tilassa, joka voisi olla esim. medium kokoinen studio.
 
Ei tietenkään mikään autuaaksi tekevä juttu, mutta taatusti kovin tykätty ja sitä kaivattua osviittaakin antava.
Joskus virta katkeaa tai sitä on liikaa - mut voi tahto nuorallatanssijan nostaa ilmaan.
Lucky 7
13.11.2011 02:34:38
Noi rummut suorastaan huutaa diiliä jollekin tunnetulle soittajalle.
Samalla tavalla kun Kuoppamäki oli Kumua mainostamassa. Pitkään siinäkin meni ennekö yleinen hyväksyntä oli saavutettu.
TÄ?
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2 3
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)