Aihe: Etuasteen järkyttävä kohina
1
Mikkosetä
06.11.2011 20:26:52 (muokattu 06.11.2011 20:28:45)
Josko täällä joku enemmän elektroniikasta tietävä osaisi vastata, kun etarini pitää aivan järkyttävää kohinaa. Kuuluu selkeästi ja jyrää kaiken päälle, mitä laitteeseen syöttää.
 
Hommassa kummallista on se, että kohina on aina yhtä suuri, riippumatta kuinka paljon gainia kääntelee. Tietysti gainit kaakossa pohjakohina nousee pintaan, mutta tämä kohina johtuu jostain muusta. Kaikki säädöt on käyty läpi ja kokeiltu eri yhdistelmiä, aina sama tulos. Olen myös kokeillut monessa paikassa, joten sähköverkkokaan ei asiaan vaikuta. Samoin kokeilin myös kuulokkeilla, jolloin maadoitusongelmatkaan eivät tule kyseeseen.
 
En elektroniikasta paljoa tiedä, mutta laitteen avattuani kaikki näytti hyvältä, mitään oikosulkuja tai vastaavia ei löytynyt ja konkat näyttivät kaikki ihan terveiltä.
 
Ja kyseinen purkki on siis TFPron P4
http://www.soundonsound.com/sos/aug05/articles/tfprop4.htm
 
Ostin kyseisen vempeleen käytettynä aikaa sitten, mutten ensi kokeilulla kiinnittänyt kohinaan huomiota. Nyt kun paljon myöhemmin ajattelin enemmän värkkiä käyttää, niin tälläistä ikävää ilmaantui.. Muuten kyllä hauska laite..
mhelin
06.11.2011 22:27:07 (muokattu 06.11.2011 22:28:35)
Kokeilitko ilman phantomia vs. phantomin kanssa? Entä limitteri päälllä vai pois? Tuo on vähän omanlaatuisensa laite: muuntajatuloinen, mutta muuntaja on takaisinkytkentäsilmukan sisällä jolloin impedanssi lähenee nollaa ohmia ja muuntajan magneettivuo samaten - tosin tulovirtaa sitten rajoitetaan sarjavastuksilla jotka saattavat myös aiheuttaa ylimääräistä kohinaa. Kohinaongelma syntyy todennäköisimmin jonkun konkan viasta kuitenkin. Tosin kyllä jonkun muunkin komponentin vioittuminen saattaa tehdä etusesta kohinageniksen. Oman 1820M äänikortin etunen tulee samalta pajalta, ja siinä on ongelmana phantom-virtalähteessä (ei aiheuta kohinaa vaan gainin tippumisen - en ole paikallistanut vikaa vielä joten käytän sitä vain dynaamisten mikkien kanssa).
ITTAM
07.11.2011 12:23:17 (muokattu 07.11.2011 12:25:34)
TeddyFletcher@aol.com, kysypä suunnittelijalta itseltään, mukava mies.
Eihän sulla ole kompura kaakossa?
 
Matti
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)