OLCEEH: Moi!
Eli kyselisin vähän bassorummun äänen muuttamisesta. Bassorummun sisällä on siis viltti ja patjaa, joten ääni on tönkkö "DUM" (Puhun siis kuolleesta äänestä). Tässä näyte äänestä, mitä haen bassorumpuun. (Tarkoitus ei ole mainostaa kyseistä kanavaa/videota!!)
http://www.youtube.com/watch?v=u1wA64ckLkg
Riittääkö, että muuntelee kalvon kireyttä, vai onko kalvolla tms paljoltikaan väliä? Noh, jos sie haluat rummun "orgaanisen" soundin, niin sie haluut mikkeihin myös sen jälkidummin!
Mutta jos haluat sellaiseb soundin kuin em. videossa, on oikeastaan ihan sama mikä kalvo siellä on ja kuinka paljon täytettä käytetään.
Kaikki on nykyteknikalla "korjattavissa". Pidä vain huoli että liikutat ilmaa ja kaikki on ok! Koska jos se meneekin väärin, niin ainahan kaiken voi leikata sopimaan omaan ja muitten korvaan.
Mutta, Mie laittasin 2 kerros kalvon ja NS. reilun- eli vaimentavan dempin.
Ja sormilla kiristäen lugeja, että juuri ja juuri soidaan. Puoli milliä ylös=P pigipigi.