Aihe: Mistä tietää laulaako kurkulla?
1
galant88
18.03.2004 16:36:13
Eli yksinkertaisesti, mistä tiedän laulanko kurkulla vai pallealla?
Noita
18.03.2004 16:42:10
Hmm no kai se tuntuu kurkussa jos laulaa kurkulla. Itse luonnollisesti laulan kuin puhuisin, eli mitään erityisiä ponnisteluja ei tarvita (se on kai sitten "pallealaulamista") mutta nyt kun yritin niin kurkulla laulaessa tuntuu semmoinen tietty jännitys kurkussa ja ääni pihisee. Laulunopettaja sanoi aikoinaan että pitää laulaa "koko keholla". Se ilmeisesti auttoi.
Learning to fly
Tellervo
19.03.2004 18:18:06
Juu, kyllä kurkku sen kertoo.
Minä rakastan sinua. Minulta ei kysytä.
ReBeL*
28.03.2004 15:39:12
Jos sä laulat kurkulla, sun ääni ei tuu luonnollisesti ulos ja se vaan aiheuttaa sitä, että sä alat köhimään ja ääni menee, mut jos laulat pallealla, niin laulamisen jälkeen sua sattuu siihen pallean kohalle tai se on siitä vähän arka, ksoa sä oot tehny sillä duunia.
scath
28.03.2004 18:39:57
 
 
Eli yksinkertaisesti, mistä tiedän laulanko kurkulla vai pallealla?
 
Silloin kun laulaa kurkulla tuntuu pahalta.
Du siehst so sexy aus wenn du luftgitarre spielst..
Tupuna
29.03.2004 01:36:44
Jos sä laulat kurkulla, sun ääni ei tuu luonnollisesti ulos ja se vaan aiheuttaa sitä, että sä alat köhimään ja ääni menee, mut jos laulat pallealla, niin laulamisen jälkeen sua sattuu siihen pallean kohalle tai se on siitä vähän arka, ksoa sä oot tehny sillä duunia.
 
Onpas teillä käsityksiä laulamisesta. Ei mun mielestä palleaa saa kyllä laulaessa kiristää... ei missään nimessä! Jos palleaa kiristää, ei henki riitä. Laulutekniikan hyvä oppiminen on vaikea asia, mutta hyvänä perussääntönä voi pitää syvähengitystekniikan oppimista ja sen oikeaa käyttöä. Syvähengitystekniikka ei auta yhtään mitään, ellei sitä osaa.
 
Kannattaa muistaa, että kun laulat, hengitä syvään ja ns. levene sivusuunnassa, älä siis pystysuunnassa. Sivusuunnan hengittämistä (vatsa pullistuu, kyljet avautuvat) voi treenata kovia konsonantteja hokemalla, tai esim. tss, tss, tss, tss... tällä tavalla tunnet (esim. käsilläsi) miten kroppa toimii, ja miten sen pitäisi toimia hengittäessä myös silloin kun laulaa. Kurkulla ei saisi laulaa, siinä väsyy ääni ja saattaa aiheutua myös pitkäaikaisia vaurioita äänihuuliin.
 
Harjoittelukysymys tuo syvähengityksen opetteleminen laulaessa on, mutta kannattaa siis edes yrittää oppia tuntemaan noita kroppansa lihaksia ja miten ne toimivat, että olisi sitä kautta helpompaa oppia laulamaan oikein. Kukaan ei ole seppä syntyessään, mutta kyllä se paranee jos tarpeeksi tuota lihasharjoitusta tekee. Se saattaapi tulla siten loppujenlopuksi jo luonnostaan kun avaat suusi.
ROCK OUT WITH YOUR COCK OUT!
seitikki
30.03.2004 12:44:42
Aargh. Laula jollekin, se voi sit kertoa kummalla
laulat. Tai yksinkertaisesti laula oikein kurkku auki.
"-Olet viimeinen tikkumakkara!!" -Lillianna
Anis
31.03.2004 15:37:37
Heippa!
 
Minua joskus auttoi ajatus haukottelemisesta - eli lauluopettajani kehoituksesta koitin saada kitalakeen samanlaisen tunteen kuin aloitan haukottelemista, samalla pidän kasvot rentoina. Samalla on tärkeää muistaa hyvä ryhti ja korkea otsa. Muista palleahengitys samalla!
 
Palleahengitystä voi harjoitella vaikkapa selinmakuulla. Makaa selälläsi ja nosta polvet ylös lattiasta, pidä kuitenkin jalkaterät maassa. Aseta jokin paino, esim. kirja. vatsasi päälle (enemmän alavatsan puolelle) ja tee hengitysharjoituksia (esim. tsss tsss tsss) ja tarkkaile nouseeko kirja samalla ylös ja alas hengityksesi mukaan.
 
Itse löysin aikanaan palleahengityksen istumaharjoituksella, jossa istutaan penkille samalla tavalla kuin wc-pöntölle. Istu siis siten, että ainoastaan pakarasi ovat penkillä, ota tukeva asento jaloille ja nojaa kyynärpäilläsi jalkoihin. Tässä asennossa on melkein mahdotonta hengittää ylös, joten hengitys menee melkein automaattisesti oikeaan paikkaan.
 
Muista aina, että laulamisen pitää tuntua hyvältä, se ei saa kiristää, ahdistaa tai sattua. Jos laulaa pitkään väärällä hengitystekniikalla, kurkku kipeytyy ja ääni käheytyy.
 
P.s. Jooga on myös oiva tapa oppia oikeaa hengitystä - itse olen ollut laulajana vahvempi kuin koskaan sen jälkeen kun aloitin astanga joogan.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)