Aihe: NFL 11-12: Road to the Super Bowl XLVI
1 2 3 4 5 6
--Tomppa--
07.09.2011 22:27:04 (muokattu 07.09.2011 22:28:27)
Josko alotettais tän kauden jenkkifutisketju. Preseason siis takana ja torstaina yöllä on runkosarjan eka matsi New Orleans Saints @ Green Bay Packers.
 
Preseason recordit:
 
4-0: Lions, Rams
3-1: Redskins, Eagles, Packers, Dolphins, Ravens, Steelers, Texans, Titans
2-2: Cowboys, Giants, Vikings, Bears, Cardinals, Seahawks, 49ers, Patriots, Jets, Broncos, Chargers
1-3: Panthers, Bills, Browns, Bengals, Colts, Jaguars
0-4: Falcons, Raiders, Chiefs
 
Lionsin kausi näyttää varsin valosalta jos Matthew Stafford pysyy ehjänä. Samaten Rams, Cardinals, Chargers ja Texans tulevat luultavasti parantamaan viime vuodesta. Omalla suosikillani Dolphinsilla saattaa olla mahikset wild cart spottiin jos Jets pelaa alle tasonsa, tietty fanipojan sinisten lasien läpi tarkasteltuna.
 
E: aivan joo ja jos aihe kiinnostaa tsekatkaa http://2minuutinvaroitus.com/ Loistava suomenkielinen jefublogi ja -foorumi.
Sakmongkol: Kiva jos on mielenkiintoista, minun täytyy myöntää etten pidä esimerkiksi sinun kirjoituksiasi ollenkaan mielenkiintoisina.
HaloOfFlies
08.09.2011 00:07:11
 
 
En ole nyt niin tiuhaan seurannut offseason-tapahtumia, mutta toivottavasti Giants pääsisi tänä vuonna pudotuspeleihin. Pitää laittaa syvällisempää analyysia, kunhan ehtii.
We're like migrating birds, we smell the air and scratch our arses and say, "Hmm think it's time." - Brian Johnson S.M.A.K.-jäsen #5
kyseinen
09.09.2011 03:29:38
Kauden eka peli Packers-Saints alkaa muutaman minuutin kuluttua. Peliä edeltävä viihde oli ainakin silkkaa tahatonta komiikkaa: Maroon 5 esiintymässä jefu-yleisölle Green Bayssä? Hoho. Eikä paljoa vakuuta tämä Kid Rockin uramuutos, ei kovin uskottava saati edes hyvä singer/songwriter.
War, come with us home!
--Tomppa--
09.09.2011 04:01:03 (muokattu 09.09.2011 04:03:04)
kyseinen: Kauden eka peli Packers-Saints alkaa muutaman minuutin kuluttua. Peliä edeltävä viihde oli ainakin silkkaa tahatonta komiikkaa: Maroon 5 esiintymässä jefu-yleisölle Green Bayssä? Hoho. Eikä paljoa vakuuta tämä Kid Rockin uramuutos, ei kovin uskottava saati edes hyvä singer/songwriter.
 
Packers kyllä näyttäis olevan liekeissä.
 
E: Nonii ja jo toine TD ekalla neljänneksellä, eikä NO hyökkäyksellä ku vasta kaks playta koko pelissä
 
E2: Sunnuntaina muutes pelejä näkee ilmaseks nfl.comin kautta 9/11 muiston kunniaksi.
Sakmongkol: Kiva jos on mielenkiintoista, minun täytyy myöntää etten pidä esimerkiksi sinun kirjoituksiasi ollenkaan mielenkiintoisina.
HaloOfFlies
09.09.2011 10:23:13
 
 
--Tomppa--: Packers kyllä näyttäis olevan liekeissä.
 
E: Nonii ja jo toine TD ekalla neljänneksellä, eikä NO hyökkäyksellä ku vasta kaks playta koko pelissä
 
E2: Sunnuntaina muutes pelejä näkee ilmaseks nfl.comin kautta 9/11 muiston kunniaksi.

 
Tämä oli hyvä tieto. Ota plussa.
We're like migrating birds, we smell the air and scratch our arses and say, "Hmm think it's time." - Brian Johnson S.M.A.K.-jäsen #5
spacemonkeyevolution
09.09.2011 11:13:20
Ketjua on jo odoteltukin... preseasonit on siis taputeltu ja niistä ei hirveästi tyypillisesti hirveästi pysty vetämään yhteenvetoja. Parhaat kaverit pelaavat muutaman driven ja kolmannessa matsissa noin puolet pelistä, muuten kehissä on ns. "kakkos/kolmos ketjun miehet". Mutta kyllähän tietysti Lionssien ykköskaverit pelasivat todella hyvn joka matsissa, joten siinä mielessä komppaan ketjun aloittajaa. Musta hevonen tulevaan kauteen ehdottomasti.
 
Hajanaisia mietteitä kaudesta ja offseasonista;
- Peyton Manning toipilaana, onneksi olkoon niille joukkuieille jotka kohtaavat Indyn alkukaudesta. Harmi juttu, sillä no 18 mieluummin näkisi terveenä kentällä: http://eye-on-football.blogs.cbsspo … m/mcc/blogs/entry/22475988/31818662
- Chris Johnsson kiukutteli itselleen uuden sopimuksen, 2000 yardin lupauksien saattelemana, onnea yrityksen kanssa, saattaa vaan olla monesti vastassa boxissa 7-8 miestä...
- Steelers on ennallaan, joskin puhuttu siitä että puolustus olisi vanhenemaan päin. Tänä vuonna voi olla että steelers pelaa heittopelejä suhteessa enemmän, siellä on ehkä lahjakkain rissuporukka koko NFL:ssä; brown, sanders, wallace nuorista kavereista ja sitten vanhat sotaratsut Ward ja Jetseistä hankittu Cotchery.
- Pats ulosti pari yllätysnimeä (Merriweather, Butler, Tate..), mutta näyttää edelleen vahvalta, kiitos pääasiassa Tom Bradyn ja Bill Belichekin kurinalaisuuteen perustuvaan puolustuspelaamiseen. Joukkueessa ei puolustuksessa suuremmin ns. "nimimiehiä" ole, mutta jokainen toteuttaa pelisuunnitelmaa todella tarkasti -> puolustus toimii yhteinäisenä porukkana todella hyvin
- Packers aloitti kauden todella vahvasti, kuten myös Saints, vähän kuin Maddenia olisi katsonut ;) Tässä kaksi joukkuetta, jotka menevät tälläkin kaudella pitkälle.
- Eagles on ollut aktiivinen: M.Vick rääsyistä rikkauksiin takaisin rääsyihin ja taas rikkauksiin. Sopimuksen arvo 80 milj. tms. Media nimennyt Eaglesin dream teamisi, ja paljon ovat nimekkäitä kavereita haalineet joukkueeseen. Corneri osasto ainakin vahva: Samuel, DRC, Asomugha. Näistä siis kaksi viimeisintä tämän vuoden hankintoja. Panostusta myös puolustuksen linjaan, johon viime kauden eniten Qb pressureita hankkinut Babin sekä Packersseissä vakuuttanut Cullen Jenkins. Hauska yksityiskohta, että kun Jenkins oli viime kaudella kentällä, niin Packsien C. Matthews napsi 10+ säkkiä ja kun Jenkis ei pelannut säkkejä tuli vaan pari. Että ehkä kaverista on sitten hyötyä. Ja onhan siellä linjassa Trent Cole, joka on lähes yksittäisenä uhkana napsinut liki 10 säkkiä kaudessa tahdilla. Tietty joukkueesta löytyy nykyään muutaman vuoden takainen 3. varaus QB Vince Young sekä Giantseissa ennen loukkaantumistaan vakuuttanut WR Steve Smith. Kaveri on toipilaana, mutta terveenä ollessaan kaudella 2009 otti eniten koppeja koko liigassa ja 2010 oli myös hyvässä tahdissa ennen loukkaantumistaan.
- Houston on toinen musta hevonen Lionssien ohella. Uskon että toinen näistä "ei viime vuosina pleijareissa näkyneistä" ainakin nähdään postseasonilla. Lions pelaa kyllä kovassa lohkossa (packs, bears ja no ei ehkä niin kova Vikings), joten saa nähdä.
- Tampa Bay nuorisoporukka on mielenkiinoinen kanssa. Jotenkin vaan en jaksa uskoa että QB Josh Freeman pystyy yhtä virheettömästi pelaamaan kuten viime kaudella.. ja heilläkin oma lohko on kova, Saints, Falcons ja ei niin kova Panthers.
- NFC Westin voittaa Rams. Ellei Kolb sitten muotoudu todelliseksi Francise QB:ksi ja johdata Cardseja Ramssien ohi.
- Epäonnisin joukkue offseasonilla: Giants. Vähän väliä joku uusi kaveri loukkaantuu. Ei myöskään onnistunein offseason noin niin kuin muutenkaan kun katsoo ketä lähtenyt ja ketä tullut tilalle.
- Viimeisenä allekirjoittaneen suosikki Ravens. Joukkueessa on pientä nuorennusleikkausta tullut, mutta perusta on pysynyt samana. Eniten muutoksia tullut hyökkäyksen linjaan, johon tuli uusi LT McKinnie ja Oher siirtyi takaisin oikealle puolelle RT. Yanda palaa omaan paikkaansa RG:ksi ja C Birkin backupiksi signattiin Dallasista cap ongelmien vuoksi cutattu Curode. Paperilla linja on hyvä, mutta saa nähdä miten kaverit yhdessä toimivat. Ensimmäisellä viikolla tuleekin heti vastaan steelers, joka viime kaudella otti eniten säkkejä koko NFL:ssä, joten heti tiukin mahdollinen testi edessä.
 
Veikkaukset:
AFC:ltä pleijareihin: Pats, Chargers, Steelers, Ravens, Jets, Texans
NFC:ltä pleijareihin: Packers, Falcons, Saints, Eagles, Rams, Lions
 
MVP: Aaron Rodgers, Packers
OPOY: Philip Rivers, Chargers (jos eivät halua antaa Rodgerssille molempia palkintoja)
DPOY: N.Suh, Lions
DROY: Von Miller, Broncos
OROY: Julio Jones, Falcons
 
SuperBowl: Ravens (pitää vetää kotiinpäin) ja SBMVP: Ed Reed.
--Tomppa--
09.09.2011 15:36:13
Kyllähän toi avaruusapina asiaa puhuu. Voisinpa tähän itekin heittää omat veikkaukseni, vaikka pääpiirteissään löytyy paljon samaa kuin spacemonkeyevolutionilta. AFC Northista heitän kyllä Ravensin tilalle Brownsin sekoittamaan pakkaa
 
Veikkaukset:
AFC:ltä pleijareihin: Pats, Chargers, Steelers, Browns, Jets, Texans
NFC:ltä pleijareihin: Packers, Falcons, Saints, Eagles, Rams, Lions

MVP: Matthew Stafford (jos vaan pysyy ehjänä)
OPOY: Philip Rivers, Chargers (jos eivät halua antaa Staffordille molempia palkintoja)
DPOY: Darrelle Revis, Jets (Revis Island, what can I say)
DROY: Von Miller, Broncos (kaverista tulee säkityskone Elvis Dumerviln viedessä osan puolustajien huomiosta)
OROY: Mark Ingram, Saints (Jones kyllä saattaa viedä tämän, kummatkin näyttävät erittäin lupaavilta)

SuperBowl: Lions vie Chargersia ja SBMVP: Matthew Stafford
Sakmongkol: Kiva jos on mielenkiintoista, minun täytyy myöntää etten pidä esimerkiksi sinun kirjoituksiasi ollenkaan mielenkiintoisina.
Henkka370
10.09.2011 20:54:19
Let's Go Raiders!
 
Heikko kausi tulossa, joukkue on heikohko ja otteluohjelma on jäätävän kova...
NY RILLATAAN!
--Tomppa--
11.09.2011 14:02:59
En ymmärrä, NFL.com väittävät että ilmaiseksi näkisi pelejä 9/11 mutta mistään en löydä linkkiä. Mahtoikohan vain olla jokin kylkiäistarjous josta sokaistuin?
Sakmongkol: Kiva jos on mielenkiintoista, minun täytyy myöntää etten pidä esimerkiksi sinun kirjoituksiasi ollenkaan mielenkiintoisina.
HaloOfFlies
11.09.2011 16:06:21 (muokattu 11.09.2011 16:15:06)
 
 
--Tomppa--: En ymmärrä, NFL.com väittävät että ilmaiseksi näkisi pelejä 9/11 mutta mistään en löydä linkkiä. Mahtoikohan vain olla jokin kylkiäistarjous josta sokaistuin?
 
http://www.nfl.com/news/story/09000 … ans-for-free?module=HP11_hot_topics
 
Tuolla on jotain.
We're like migrating birds, we smell the air and scratch our arses and say, "Hmm think it's time." - Brian Johnson S.M.A.K.-jäsen #5
HaloOfFlies
11.09.2011 21:12:15 (muokattu 11.09.2011 21:18:10)
 
 
Onko kukaan muuten hankkinut tuota Amerikan ulkopuolelle tarkoitettua NFL Networkia? Vilkaisin tänään, ja tuossahan näkisi pelejä ainoastaan kolmen dollarin kuukausimaksulla. Ei todellakaan paha hinta siitä, että näkisi matseja hyvällä kuvanlaadulla.
 
Katson parhaillaan Eagles-Rams-peliä ja tilanne on 14-10 Eaglesin hyväksi toisella neljänneksellä. Vick on heittänyt muutaman namupassin ja vastapainoksi Rams-hyökkäys tiputtelee palloja alvariinsa.
 
E: Jumaliste mikä sack! Vick ei ollut yhtään valmiina, tuli aivan puun takaa.
We're like migrating birds, we smell the air and scratch our arses and say, "Hmm think it's time." - Brian Johnson S.M.A.K.-jäsen #5
--Tomppa--
11.09.2011 21:47:57 (muokattu 11.09.2011 22:01:28)
danny: Onko kukaan muuten hankkinut tuota Amerikan ulkopuolelle tarkoitettua NFL Networkia? Vilkaisin tänään, ja tuossahan näkisi pelejä ainoastaan kolmen dollarin kuukausimaksulla. Ei todellakaan paha hinta siitä, että näkisi matseja hyvällä kuvanlaadulla.
 
Katson parhaillaan Eagles-Rams-peliä ja tilanne on 14-10 Eaglesin hyväksi toisella neljänneksellä. Vick on heittänyt muutaman namupassin ja vastapainoksi Rams-hyökkäys tiputtelee palloja alvariinsa.
 
E: Jumaliste mikä sack! Vick ei ollut yhtään valmiina, tuli aivan puun takaa.

 
MITÄ? 3$/kk olisi utopistinen tarjous, kerrohan lisää.
 
Lions-Bucs pelissä Matthew Staffordilla jo 265 jaardia ja tokaa puoliaikaa ei ole edes aloitettu.
 
E: Melkosta perseraiskausta toi Steelers - Ravens -peli.
Sakmongkol: Kiva jos on mielenkiintoista, minun täytyy myöntää etten pidä esimerkiksi sinun kirjoituksiasi ollenkaan mielenkiintoisina.
HaloOfFlies
11.09.2011 22:03:13 (muokattu 11.09.2011 22:09:50)
 
 
--Tomppa--: MITÄ? 3$/kk olisi utopistinen tarjous, kerrohan lisää.
 
Lions-Bucs pelissä Matthew Staffordilla jo 265 jaardia ja tokaa puoliaikaa ei ole edes aloitettu.

 
Luit oikein. Todellakin kuukausimaksu on vain kolme taalaa. Ja vuodessakin tuo maksaisi ainoastaan 35 dollaria. Ja mitä kaikkea tuohon kuuluu:
 
-NFL-ottelut suorana HD-kuvanlaadulla, myös NFL Pre-Season pelit ja Arena Football League.
-NFL Gameday, NFL Total Access ja America's Game
-NFL Film Series
-NFL 24/7, eli mahdollisuus katsoa NFL-futista mihin kellonaikaan tahansa.
 
Tuolla lisätietoa, ja kaikki tarjoukset.
 
https://network.nfl.com/nfln/secure/registerform
 
E: Mahtava heitto Vickiltä Jacksonille ja peli jo 24-10 Eaglesille. Näinköhän tämä alkaa ratketa?
We're like migrating birds, we smell the air and scratch our arses and say, "Hmm think it's time." - Brian Johnson S.M.A.K.-jäsen #5
--Tomppa--
11.09.2011 22:16:30
danny: Luit oikein. Todellakin kuukausimaksu on vain kolme taalaa. Ja vuodessakin tuo maksaisi ainoastaan 35 dollaria. Ja mitä kaikkea tuohon kuuluu:
 
-NFL-ottelut suorana HD-kuvanlaadulla, myös NFL Pre-Season pelit ja Arena Football League.
-NFL Gameday, NFL Total Access ja America's Game
-NFL Film Series
-NFL 24/7, eli mahdollisuus katsoa NFL-futista mihin kellonaikaan tahansa.
 
Tuolla lisätietoa, ja kaikki tarjoukset.
 
https://network.nfl.com/nfln/secure/registerform

 
Eikös toi ole vaan Thursday Night Football? Tai siis, noi muut ovat vaan ohjelmia?
Sakmongkol: Kiva jos on mielenkiintoista, minun täytyy myöntää etten pidä esimerkiksi sinun kirjoituksiasi ollenkaan mielenkiintoisina.
HaloOfFlies
11.09.2011 22:19:55
 
 
--Tomppa--: Eikös toi ole vaan Thursday Night Football? Tai siis, noi muut ovat vaan ohjelmia?
 
Joo, niin näyttää olevan että sunnuntaipelit ei tuohon kuulu.
We're like migrating birds, we smell the air and scratch our arses and say, "Hmm think it's time." - Brian Johnson S.M.A.K.-jäsen #5
kyseinen
12.09.2011 06:13:28 (muokattu 12.09.2011 06:14:32)
Kävin katsomassa Bears - Falcons paikan päällä, Chicagossa kun kerran "satun" olemaan. Upea päivä, upeat 9/11-seremoniat ja aivan törkeän hieno matsi näin Bears-fanin silmin. Joutuu suhtautumaan aika positiivisesti nyt kauden mahdollisuuksiin. Cutler oli todella varma, puolustus oli ihan silkkaa rautaa (etenkin veteraanit Urlacher, Peppers ja Tillman sekä linjan todennäköinen uusi stara Melton). Preseasonilla sählännyt uusi WR-hankinta Roy Williamskaan ei tiputtanut pallon palloa. Juoksupeli tökki, mutta niinpä se vähän taitaa olla vuonna 2011 NFL:ssä. Heittämällä nämä pelit nykyään voitetaan.
 
Kerrassaan mukava kokemus ja herätti luottamusta Bearsin jatkoa ajatellen.
 
NY Jets juuri blokkasi puntin, siitä TD ja peli tasoihin.
War, come with us home!
--Tomppa--
12.09.2011 20:36:09
kyseinen: Kävin katsomassa Bears - Falcons paikan päällä, Chicagossa kun kerran "satun" olemaan. Upea päivä, upeat 9/11-seremoniat ja aivan törkeän hieno matsi näin Bears-fanin silmin. Joutuu suhtautumaan aika positiivisesti nyt kauden mahdollisuuksiin. Cutler oli todella varma, puolustus oli ihan silkkaa rautaa (etenkin veteraanit Urlacher, Peppers ja Tillman sekä linjan todennäköinen uusi stara Melton). Preseasonilla sählännyt uusi WR-hankinta Roy Williamskaan ei tiputtanut pallon palloa. Juoksupeli tökki, mutta niinpä se vähän taitaa olla vuonna 2011 NFL:ssä. Heittämällä nämä pelit nykyään voitetaan.
 
Kerrassaan mukava kokemus ja herätti luottamusta Bearsin jatkoa ajatellen.
 
NY Jets juuri blokkasi puntin, siitä TD ja peli tasoihin.

 
Arvaa harmittiko kun pistin Brian Urlacherin penkille fantasyliigassa.
Sakmongkol: Kiva jos on mielenkiintoista, minun täytyy myöntää etten pidä esimerkiksi sinun kirjoituksiasi ollenkaan mielenkiintoisina.
--Tomppa--
16.09.2011 20:48:50
https://gamepass.nfl.com/nflgp/secure/packages tuosta maanantaihin asti ilmasta GamePassia (näkee kaikki ottelut myös jälkikäteen). Muistatte sitten vaan perua tilauksen ennen kokeiluajan umpeutumista tai lähteepi laskua tulemaan.
Sakmongkol: Kiva jos on mielenkiintoista, minun täytyy myöntää etten pidä esimerkiksi sinun kirjoituksiasi ollenkaan mielenkiintoisina.
--Tomppa--
18.09.2011 20:45:46
Cam Newton tykittää kyllä ny sitten 1. varauksen arvosesti.
Sakmongkol: Kiva jos on mielenkiintoista, minun täytyy myöntää etten pidä esimerkiksi sinun kirjoituksiasi ollenkaan mielenkiintoisina.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2 3 4 5 6
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)