Aihe: Pieni käsi, isot ongelmat
1 2 3 4 5
19691970
15.09.2011 19:34:45
Pienikätisenä, mutta innokkaana kitaransoiton harrastajana olen kans hakenut omille käsilleni sopivaa kaulaa jonninverta viimoisten n.30 vuoden aikana, vaikeuskerrointa asiassa lisää omalla kohdallani viel vasenkätisyyskin.
Anyway, tän päivän tarjonnasta Squierin Affinity-stratoissa&teleissä on "nut width" mitan osalta kapein löytämäni kaula, 40,83 mm speksien mukaan. Classic vibe telessä sit se 41,2 mm ja Danelectron 59 reissuessa n.41mm.
Omien kokemusteni mukaan tuo mitta on kaulaprofiilia tärkeämpi, esmes Hagströmin Ultra Swedessä on tosi ohut kaula, mut otelaudalla leveyttä sen verta ettei ohut kaula lyhytsormista paljon lämmitä.
trih
15.09.2011 19:40:20 (muokattu 15.09.2011 19:40:41)
Fender/Squier-osastolta löytyy kapeimmat, ohuimmat(?) ja lyhytskaalaisimmat.
 
24" ja 42 mm:
http://www.fender.com/en-FI/products/search.php/?partno=0320700500
 
25.5" ja 40.6 mm!:
http://www.fender.com/en-FI/products/search.php/?partno=0310202580
Rhythm In Jump, Dancing Close To You.
19691970
15.09.2011 19:49:34
trih: Fender/Squier-osastolta löytyy kapeimmat, ohuimmat(?) ja lyhytskaalaisimmat.
25.5" ja 40.6 mm!:
http://www.fender.com/en-FI/products/search.php/?partno=0310202580

 
Kas, tuo on kaventunut entisestään :)
 
Aiemmin ilmoittivat 1,61 tuumaa eli n. 40,83 mm, nyt enää tasan 1.6 tuumaa..
 
Mut joo, tuota kapeampaa ja ohuempaa kaulaa en ole minäkään löytänyt.
Ziggy Bubba
15.09.2011 20:19:19 (muokattu 15.09.2011 20:19:36)
 
 
trih: Fender/Squier-osastolta löytyy kapeimmat, ohuimmat(?) ja lyhytskaalaisimmat.
 
25.5" ja 40.6 mm!:
http://www.fender.com/en-FI/products/search.php/?partno=0310202580

 
Taitaa olla mietitty niitä pirun usein pienikätisiä - eli lapsia - tuon sarjan kohdalla, ihan fiksua sinänsä.
Isoa pörinää ja muhkua melodiaa: Sonar Transistor
Artist
15.09.2011 20:24:36 (muokattu 15.09.2011 20:26:52)
YarZoo: Möy,
 
Mikäli kitara saa olla budjettiosastoa, kannattanee tsekata Epiphone Wilshire. Tarkoitan näitä uudelleenlämmitettyjä kaukoitäläisiä. Tämä selvennyksenä ennenkuin alatte huutaa jo muutenkin kipeään päähäni alkuperäisten Creswoodien ja Wilshire-mallien saatavuudesta, hinnoista.
 
Tuolla lähtee uskoakseni AC/DC ihan siedettävästi...
 
En sii omista kyseistä soitinta, mutta olen kyllä huolella testaillut. Tuo puikula kaula ei nimenomaan käynyt omaan käteen.

 
Tämä on hyvä ehdotus.
 
Yksi vaihtoehto voisi olla Fender Jaguar tai Mustang, joita nykyisin taitaa molempia saada humbuckereilla, kaulan muoto pikkaisen vaihtelee, mutta lyhyt 24" skaala sopii pieneenkin käpälään yleensä pidempää skaalaa paremmin.
"They tell me, but I tell them, I do it my way and I always will"
19691970
15.09.2011 20:26:55
sikki-six: Taitaa olla mietitty niitä pirun usein pienikätisiä - eli lapsia - tuon sarjan kohdalla, ihan fiksua sinänsä.
 
Kuuluisi ehkä telecaster-ketjuun, mut "Leo Got It Right The First Time!"-hengessä voisi todeta että ihan fiksua noin ajateltuna opettaa lapsia aloittamaan sähkökitaran soitto Telecasterilla :) Kaikki tarpeellinen, eikä mitään turhaa :)
Ziggy Bubba
15.09.2011 20:31:30 (muokattu 15.09.2011 20:32:02)
 
 
Artist: Tämä on hyvä ehdotus.
 
Yksi vaihtoehto voisi olla Fender Jaguar tai Mustang, joita nykyisin taitaa molempia saada humbuckereilla, kaulan muoto pikkaisen vaihtelee, mutta lyhyt 24" skaala sopii pieneenkin käpälään yleensä pidempää skaalaa paremmin.

 
Itellä on saman osaston Squier Jagmaster, jonka kaula ei ole vain lyhyt, mutta myös varsin kapea. Erittäin hyvä keppi, eikä vain hintaisekseen. Samanmoisia olen käpistellyt kaupassa muitakin, eikä sanomista työn laadusta ole.
 
Tuplahumpparit, lyhyt skaala, straton talla ja tyylikäs ulkoasu on kova kombinaatio.
 
E: Omani on siis oikeakätinen, joka on käännetty suoraan vasuriksi. Hyvin toimii.
Isoa pörinää ja muhkua melodiaa: Sonar Transistor
aristoteles666
15.09.2011 20:35:44
 
 
Danny Gattonilla oli pienet kädet ja vielä paksut sormet, mutta ei se estänyt soittamista mitenkään.
" mielestäni varmin merkki älykkään elämän olemassaolosta muualla maailmankaikkeudessa on se, että kukaan ei yritä ottaa meihin yhteyttä." lassi ja leevi.
Terry Pantheras
15.09.2011 20:43:58
aristoteles666: Danny Gattonilla oli pienet kädet ja vielä paksut sormet, mutta ei se estänyt soittamista mitenkään.
 
No tässäpä ratkaisu aloittajan ongelmaan... Voilá ja kikkéis kokkéis! :/
MASTEROID ~~ stoner doom metal ~~ REVERBNATION
LaMotta
15.09.2011 20:59:36 (muokattu 15.09.2011 21:13:09)
 
 
Itte oon kans nakkisormi ja mulle tärkeää on kitaran skaala. Eli normi 25,5" on liian jäykkä soitettava. Noista pienikaulasista kysytyn henkisistä kepeistä tuli ekana mieleen 335-kopiot. Joissakin on melko ohkanen kaula. Ja skaala on 24,75".
 
http://www.guitar-museum.com/guitar … RTIST-SERIES-EDITION-SAMICK-SAN-450
 
E: Kauneus on katsojan silmissä, mutta 335-tyylinen kitara on omaan silmääni eräs kauneimmista kitraramalleista, vaikken sellaisia yhtään omistakaan.
"Tarvitseeko meidän todellakin sytyttää kynttilä auringon nähdäksemme?" - Werner von Braun. "Errare humanum est."
Spirocore
15.09.2011 21:04:12
 
 
AC/DC = SG.
 
Vaikka ei nyt ihan pelkästään niinkään.. :) Mutta aiemmin mainittu Guild S-100 on oikeasti kapeakaulainen. Myös Gibsonin SG (mallia Angus Young Signature) on kaulaltaan todella kaponen. Oikein tulitikku.
You can pick your friends and you can pick your nose, but you can't pick your friend's nose!
Kivijalka
15.09.2011 21:07:46
Spirocore: AC/DC = SG.
 
Vaikka ei nyt ihan pelkästään niinkään.. :) Mutta aiemmin mainittu Guild S-100 on oikeasti kapeakaulainen. Myös Gibsonin SG (mallia Angus Young Signature) on kaulaltaan todella kaponen. Oikein tulitikku.

 
Angushan itsekin sanoo käyttävänsä ohutkaulaista SG-versiota juuri pienten käsiensä takia. Toiminee mahdollisesti myös aloittajalle.
A million miles from nowhere, Dragon Lance burns hot. By the fire of a horse's ghost, a minnow would be lost... Cha-cha-changes... Tits... A fish... A fish with tits. Titty fish.
Jyrken
15.09.2011 21:15:48
Itellä on pikkutytön sormet ja kädet, mutta tykkään itse asiassa SG:n kaulasta enemmän kuin vaikkapa mainitusta Fenderin "Modern C" -tyylistä. Erona taitaa olla Fenderin kaulan pienempi radius (?), joka ei tunnu niin luontevalta omiin hyppysiin.
if you mostly play metallica get kirk hammets signature dunlop wahh pedal
JiiKoski
15.09.2011 22:21:53
Music Manilla ainakin Axis SS ja Luke ovat tosi kapeakaulaisia (41mm), eikä kovin paksujakaan. Erittäin mukavia soittaa!
Jii-Gee
16.09.2011 09:11:56
 
 
k-mikko: Eli hakusessa olisi kapeakaulainen sähkis. Tällä hetkellä käytössä ..ja Gibsonin LP studio
 
Eikös tuo LP Studio ole nimenomaan sillä G'n jöötimmällä 50's rounded -kaulalla (?!).
 
pääasiassa rock ja ac/dc.. Mitähän suosittelette?
Spirocore: AC/DC = SG.
 
Voisko näillä spekseillä olla oikea haku SG 60's luikummalla kaulalla,ja vielä vaikka kaulasta perspuolelta hinkattuna lakat veks (!?).
" You Are The Chief..You Are The King Of The Circus Clowns " | sirdickyj: Tajuuttekste ollenkaan et mitä täällä toiset kirjoittaa?
dropD
16.09.2011 10:34:43
 
 
Jii-Gee: Eikös tuo LP Studio ole nimenomaan sillä G'n jöötimmällä 50's rounded -kaulalla (?!).
 
Ainakin mun studio tuolla jöötimmällä kaulalla. Ainakin se "61" mallin SG on hyvinkin sulavakaulainen. Vähän samanlainen kaula mulla oli Ibanezin AS-83:ssa (onttokoppa). On oo hetkeen kattonu mitä iballa nykyään on tarjolla, mutta tuota samaa kaulaprofiilia oli ainakin joissain lespahenkisissä kepeissä.
 
Mitä RG kauloihin tulee, niin ainakin mun nakkeihin ei istu yhtään. Leveä ja ohut.
 
Voisko näillä spekseillä olla oikea haku SG 60's luikummalla kaulalla,ja vielä vaikka kaulasta perspuolelta hinkattuna lakat veks (!?).
Virhe! Tyhmä tai liian lyhyt kirjoitus
jniska
16.09.2011 10:53:39
dropD:Mitä RG kauloihin tulee, niin ainakin mun nakkeihin ei istu yhtään. Leveä ja ohut.
 
RG:ssä on leveähkö kaula, ja aika lättänä.
Tosin RG:ssäkin löytyy useaa eri profiilia, wizard, super wizard jne.
kapeampiakaulainen on tosiaan tuo JS malli ja Andy Timmons signature on sitten jo aika lailla kapea.
Kai sitä saa kunnon kitarakamat omistaa sentään !!
d-e
16.09.2011 10:58:30
Turhaa lähteä soitinta vaihtamaan.Pari milliä saulan kohdalla on kuitenkin aika vähän,toi mainittu Gretsch lienee noin 43mm.Koko soittoergonomian voi miettiä uudestaan.Itelläkin melko lyhyet sormet,mutta muutamat kapeakaulaiset luutut on olleet aivan mahdottomia soitettavia.Kielet on jo vähän turhan tiheässä nipussa,mutta nää tietysti kukin kokee omalla tavallaan.Pätevä soitinkorjaaja voinee muotoilla sen olemassa olevan kaulan hyvinkin käteensopivaksi.Itselleni parhaiten natsaa Fenderin 7,25" radius eikä kaulan muilla mitoilla ole suurta väliä.
"..rock and roll has been downhill ever since Buddy Holly died..." - John Milner
dropD
16.09.2011 11:25:16
 
 
d-e: Pätevä soitinkorjaaja voinee muotoilla sen olemassa olevan kaulan hyvinkin käteensopivaksi.
 
Tämä on varsin varteenotettava vaihtoehto olettaen, että kalusto muuten vastaa soittajan tarpeita.
Virhe! Tyhmä tai liian lyhyt kirjoitus
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)