Aihe: RICKENBACKER 330 kopiot
1 2
satumarja
13.08.2011 22:23:05
Mulla 90-luvulla ostettu USA rickenbacker sähkis.bändijutut loppu puolesvälis ja kotona säilyttänyt nurkissa sitä. Muistuttaa liverpoolmallia vähän. Minkähän hintane sellanen nykyään? Vaihdan sen kontrabassoon samanhintaiseen. Mut en löydä netistä mallia. Ei kiinnosta vinguttaminen enään,akustiset kiinnostaa.
d-e
13.08.2011 22:56:10
"..rock and roll has been downhill ever since Buddy Holly died..." - John Milner
Åboensis
14.08.2011 19:20:51
 
 
satumarja: Mulla 90-luvulla ostettu USA rickenbacker sähkis.bändijutut loppu puolesvälis ja kotona säilyttänyt nurkissa sitä. Muistuttaa liverpoolmallia vähän. Minkähän hintane sellanen nykyään? Vaihdan sen kontrabassoon samanhintaiseen. Mut en löydä netistä mallia. Ei kiinnosta vinguttaminen enään,akustiset kiinnostaa.
 
Mikäli kyseessä on sama kitara, joka sulla on Mnetin torilla myynnissä, niin se taitaa olla tämä:
 
http://www.rickenbacker.com/gallery … chive_id=1958&gallery_year=1970
 
Rickenbacker valmisti 430 -mallia vuosina 1971 - 82. Siinä lienee (tai ainakin pitäisi olla) mahonkirunko ja bolt-on vaahterakaula ruusupuisella otelaudalla. 430 -sarja oli Rickenbackerin budjettiluokan lankkukitara, jota sai ainakin kahdella värityksellä, ruskeana ja puunvärisenä (natural).
 
Kitarasi nykyhinnasta en uskalla sanoa oikein mitään - toisaalta kyseessä on aito Made in USA (ja vielä vintage) -soitin, toisaalta 430 -sarjalaiset eivät liene niitä kaikein himoituimpia Rickenbackereita (vrt. esim. 330- ja 360-sarja jne.). Netissä on kuitenkin muitakin samanmallisia kitaroita kaupan, joten ehkä voisit hinnoitella omasi jonnekin niiden välimaastoon?
 
http://www.vintageandrare.com/product/Rickenbacker-430-16571
 
http://www.adverts.ie/guitar-bass/r … 30-guitar-vintage-1975-model/729615
 
http://cgi.ebay.com/Rickenbacker-43 … ric-guitar-circa-1975-/120742689318
 
Onnea myyntiin!
"I dont know who they think they are, smashing a perfectly good guitar" - John Hiatt -
telecustom
16.08.2011 15:23:07
Indien rickenbacker kopio on aika onnistunut, ja sattumoisin sellainen taitaakin olla torilla kaupan...
"rock`n`roll is never die" Kirka
Jarskimo
19.08.2011 16:11:44
Dimavery merkkisiä kopioita löytyy ainakin. Omaa kokemusta tämän merkkisestä Les Paul kopiosta on ja siitä en voi oikein sanoa yhtään mitään negatiivistä juttua, koska siinä ei ole mitään negaativisti sanottavaa :). Discoland niitä näyttää myyvän.
 
http://www.discoland.fi/discokanta_ … val3=3&val4=1&val5=2&w=
 
http://www.discoland.fi/discokanta_ … val3=3&val4=1&val5=2&w=
 
Osuuko tarpeksi lähelle?
on perkele
Tawsky
19.08.2011 18:30:32
Jarskimo: Dimavery merkkisiä kopioita löytyy ainakin. Omaa kokemusta tämän merkkisestä Les Paul kopiosta on ja siitä en voi oikein sanoa yhtään mitään negatiivistä juttua, koska siinä ei ole mitään negaativisti sanottavaa :). Discoland niitä näyttää myyvän.
 
http://www.discoland.fi/discokanta_ … val3=3&val4=1&val5=2&w=
 
http://www.discoland.fi/discokanta_ … val3=3&val4=1&val5=2&w=
 
Osuuko tarpeksi lähelle?

 
Alko noi Dimavery-kitarat vallan kiinnostamaan. Varmaan ihan susipaskaa laatua, mutta jos jostain saisi edes kohtuullisen bodyn tai osia jotain omaa projektia varten. Aika pirun halpoja ovat ainakin.
Jarskimo
20.08.2011 09:48:52
ADEHD: Alko noi Dimavery-kitarat vallan kiinnostamaan. Varmaan ihan susipaskaa laatua, mutta jos jostain saisi edes kohtuullisen bodyn tai osia jotain omaa projektia varten. Aika pirun halpoja ovat ainakin.
 
Mulla on tollanen Lespa kopio ja se on kyllä yllättävän hyvä kitara. En tiedä sitten onko minulle tullut hyvä yksilö vai mitä, mutta itse olen ainakin tyytyväinen ttähän omaan skittaan.
on perkele
Tawsky
20.08.2011 10:09:33
Jarskimo: Mulla on tollanen Lespa kopio ja se on kyllä yllättävän hyvä kitara. En tiedä sitten onko minulle tullut hyvä yksilö vai mitä, mutta itse olen ainakin tyytyväinen ttähän omaan skittaan.
 
Niin no toisaalta, mullakin on Hello Kitty squieri. Ihmiset ei ikinä usko kun sanon että se on hyvä (soittoinen) kitara.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)