Aihe: Solo keikat sähkökitaralla
1 2 3 4 5
Schnowotski
10.08.2011 18:08:41
Hillitöntä ajatella, että jos tyypillä on tarkoituksena mennä jonnekin koulun syksynavaijaisiin soittamaan, näyttämään kavereille ja ämmille, että täältä lähtee kunnon rokkailua, mutta sitten m.netin vinkkien perusteella soittaakin jotain toivelauluja muusikkoihin vetoavina nelisointusovituksina. Taitaa mennä sen jälkeen vielä muutama vuosi ennen kuin pääsee kokeilemaan tissejä.
Lainausmerkit, nuo kirjotetun kielen "kondomit" - väärinymmärrysten "ehkäisyvälineet".
Stradlin
10.08.2011 18:13:07
tender.insanity: Ai että tutun turvallisesti vedetään juuri sitä mitä yleisö tahtoo? Tosi taiteilija (ei rahan perässä juokseva muka omaperäinen perseennuolija) tekee sarallaan mitä tahtoo ja on tyytyväinen, jos joku siitä pitää.
 
Ja mitä tuohon sooloiluun yhdellä soittimella tulee, niin mulle ei ainakaan tule yhtään soitinta mieleen, mitä jaksaisi yksinään yli 10min kuunnella. Kitarakin on loppujen lopuksi ihan saatanan tylsän kuuloinen soitin. Ei pelkästään sitä jaksa puolta tuntia kuunnella, oli sitten millainen Gandalf soittamassa. Kyllä siinä ympärillä pitää olla jotain. Ja jos ei ole mahdollisuutta saada bändiä taustalle, niin sitten mennään taustanauhan kanssa. Piste.
 
Aikuista tai ei.

 
Sellainen tr00 taiteilija tuskin tulisi mnettiin kyselemään, mitä biisejä kannattaisi soitella. Ja kitarahan on kyllä loppujen lopuksi hyvinkin monipuolinen soitin, taitava ja monipuolinen soittaja varmasti pystyy pitämään homman mielenkiintoisena kauemmin kuin 10min.
"Doom antoi minulle lisä voimaa." - Kompressori
J_Mikkonen
10.08.2011 18:40:44
Schnowotski: Hillitöntä ajatella, että jos tyypillä on tarkoituksena mennä jonnekin koulun syksynavaijaisiin soittamaan, näyttämään kavereille ja ämmille, että täältä lähtee kunnon rokkailua, mutta sitten m.netin vinkkien perusteella soittaakin jotain toivelauluja muusikkoihin vetoavina nelisointusovituksina. Taitaa mennä sen jälkeen vielä muutama vuosi ennen kuin pääsee kokeilemaan tissejä.
 
No jos tavoitteena tosiaan on rymytä pimpin päällä, niin silloin soitetaan sitä rokkia. Mutta silloinki voi kyllä unohtaa sen Satrianin ja muun masturbaation.
tender.insanity
10.08.2011 18:45:14
J_Mikkonen: No jos tavoitteena tosiaan on rymytä pimpin päällä, niin silloin soitetaan sitä rokkia. Mutta silloinki voi kyllä unohtaa sen Satrianin ja muun masturbaation.
 
Parit biisit Lady Gagaa (taustanauhan päälle soittaa laulumelodiat), niin sakkopillua tulee ovista ja ikkunoista niin paljon, että munat surkastuvat ja tippuvat pois perunannostovapaisiin mennessä.
Krice
10.08.2011 20:38:23
 
 
tender.insanity: Ei pelkästään sitä jaksa puolta tuntia kuunnella, oli sitten millainen Gandalf soittamassa.
 
Entä toinen G, Gilbert?
http://www.youtube.com/watch?v=Y2EyupH54Bs
Funkånaut
10.08.2011 22:22:32
 
 
tender.insanity: Parit biisit Lady Gagaa (taustanauhan päälle soittaa laulumelodiat), niin sakkopillua tulee ovista ja ikkunoista niin paljon, että munat surkastuvat ja tippuvat pois perunannostovapaisiin mennessä.
 
Eli kappalevalinnat ovat aika selkeitä. Haluuko hurmata 14-v tytöt, vai 14-v poikapuoliset wnb-WildChildit? Valinta on soittajan.
Feminismi ja logiikka eivät ole kovin läheisiä ystäviä. Nuages
komero
11.08.2011 08:30:09 (muokattu 11.08.2011 08:30:50)
J_Mikkonen: Aivan varmasti mainitsemasi tyypit löytävät yleisönsä, eli lähinnä kitaristit. Mutta entä jos oot pizzerian nurkassa tai sukujuhlissa vetämässä?
 
Aivan varmasti Tommy Emmanuelia livenä kuuntelee erittäin mielellään suurin osa porukasta, ollaan sitten pitseriassa tai musakaupassa ja yleisönä basistit tai haudankaivajat.
 
Vaikka T.Emmanuel onkin kitaristi, niin se musa on musaa, eikä kitaran soittoa.
 
EDIT: pääasiallisesti musaa, totta kai se kitaran soittoakin on :D
Jucciz
11.08.2011 10:35:30
Just tää on suurimman osan kitaristeista ongelma: soitetaan kitaraa eikä musiikkia. Toisaalta, valitettavan usea tunnettukin kitaristi on levyttänyt melkein yksinomaan kitaransoittoa, eikä juurikaan musiikkia.
Jos kevyen musiikin nuotinkirjoitus ja komppilaput kiinnostavat, tutustu ihmeessä sivustooni: Lappu soimaan!
BondakeBunny
11.08.2011 10:45:27
 
 
http://www.youtube.com/watch?v=2YbHVYsMs3g Vetäse introna tämä ja siitä suoraan joku kappale perrään.
Personally, I prefer pain.
tender.insanity
11.08.2011 10:47:48
Jucciz: Just tää on suurimman osan kitaristeista ongelma: soitetaan kitaraa eikä musiikkia. Toisaalta, valitettavan usea tunnettukin kitaristi on levyttänyt melkein yksinomaan kitaransoittoa, eikä juurikaan musiikkia.
 
Löytyykö siihen musiikkiin tabulatuureja?
Jucciz
11.08.2011 11:23:24
tender.insanity: Löytyykö siihen musiikkiin tabulatuureja?
 
Eiku tabulatuureina löytyy just vaan sitä kitaransoittoa. Merkintätapa on aivan liian kömpelö musiikin merkitsemiseen.
Jos kevyen musiikin nuotinkirjoitus ja komppilaput kiinnostavat, tutustu ihmeessä sivustooni: Lappu soimaan!
Fetfotad
11.08.2011 14:50:52
vade mite ois se perinteine master?
Wradlin
11.08.2011 14:56:01
Jucciz: Eiku tabulatuureina löytyy just vaan sitä kitaransoittoa. Merkintätapa on aivan liian kömpelö musiikin merkitsemiseen.
 
Mut löytyyks niist sit niiku tabloi? Siit musiikist niiku .
aalataur
11.08.2011 15:14:48 (muokattu 11.08.2011 15:19:59)
 
 
Kyllä sillä tiluttamisellakin naisiin voi tehdä vaikutuksen. Tai ainakin mun empiiristen havaintojeni mukaan. Bodomiteineistäkin yhä useampi on tyttöpuolisia nykyään, kyllä Alexilla bändäreitä riittäisi, en tiedä kiinnostaako sitä teinipillut.
 
Tunnen naisia jotka kuuntelee Satriania ja jopa Guthrie Govania, eikä soita itse yhtään mitään. Ja mimmejä joiden mielestä ei osaa ees soittaa, ellei osaa soittaa myös nopeasti. Onhan näitä tilujuttuja mitkä on tosi pinnassa, hevi nyt muutenkin suomalaisittain iso juttu ja tiluttaminen taas hevissä iso juttu.
 
Tietysti jos mahdollisimman alhaista yhteistä nimittäjä hakee, niin pitää soittaa jotain ihmeen The Pesäpalloja tai Lady Kakaa. Eihän tässä sanottu että aikooko vetää hautajaisissa, häissä, bileissä, koulun juhlagaalassa vai missä. Vaikuttaa aika paljon.
http://hikipedia.info/wiki/Tilutus
Jucciz
11.08.2011 16:41:35
aalataur: Tunnen naisia jotka kuuntelee Satriania ja jopa Guthrie Govania, eikä soita itse yhtään mitään. Ja mimmejä joiden mielestä ei osaa ees soittaa, ellei osaa soittaa myös nopeasti. Onhan näitä tilujuttuja mitkä on tosi pinnassa, hevi nyt muutenkin suomalaisittain iso juttu ja tiluttaminen taas hevissä iso juttu.
 
Eikä mikään muotivirtaus tähänastisen elämäni aikana ole ollut yhtä masentava. Ja kyllä, muistan hämärästi jopa sen, millaista oli 80-luku.
Jos kevyen musiikin nuotinkirjoitus ja komppilaput kiinnostavat, tutustu ihmeessä sivustooni: Lappu soimaan!
iisi-e
11.08.2011 17:17:47
Jucciz: Just tää on suurimman osan kitaristeista ongelma: soitetaan kitaraa eikä musiikkia. Toisaalta, valitettavan usea tunnettukin kitaristi on levyttänyt melkein yksinomaan kitaransoittoa, eikä juurikaan musiikkia.
 
Eikös tämä keskustelualue kuitenkin ole Kitarat: soittaminen, eikä suinkaan Musiikki: soittaminen. Tosin voihan täällä keskustella vaikkapa John Eltonin monitoroinnista...
tender.insanity
11.08.2011 17:22:14 (muokattu 11.08.2011 17:23:33)
Jucciz: Eikä mikään muotivirtaus tähänastisen elämäni aikana ole ollut yhtä masentava. Ja kyllä, muistan hämärästi jopa sen, millaista oli 80-luku.
 
Ei hätää, kun meillä on sinun kaltaisia Ainoan Oikean Totuuden (tm) sanansaattajia.
 
EDIT: Eikö tämä saatanan foorumisofta tue edes perus ASCIIta?
nypdjaz
11.08.2011 17:26:04
Oon koittanut säätää samanlaista delayta kuin tossa Gilbertin Echo Songissa, ihme kyllä ei säädöt löydy, monta millisekuntia sen delayn pitäisi olla suunnilleen? Ja vissiinkin feedback säätö niin että toistaa vain yhden kerran?
tender.insanity
11.08.2011 17:31:27
nypdjaz: Oon koittanut säätää samanlaista delayta kuin tossa Gilbertin Echo Songissa, ihme kyllä ei säädöt löydy, monta millisekuntia sen delayn pitäisi olla suunnilleen? Ja vissiinkin feedback säätö niin että toistaa vain yhden kerran?
 
Riippuu temposta. Mutta pisteellinen 8. -osanuotti on se perussetti tuollaisessa. Level aikasta kovalla ja vain yksi toisto.
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)