Aihe: Kotelo akustiselle
1
Varang
08.08.2011 01:15:09 (muokattu 08.08.2011 02:03:39)
Thomanilta olisi tarkoitus tilata seagulin maritime sws hg folk http://www.thomann.de/fi/seagull_maritime_sws_hg_folk.htm Mitään koteloa tai pussia tuon mukana ei näköjään tule niin pitää varmaan sellanen hommata. Eikös ne pistä Thomanilla kitaran laukkuun lähetyksessä jos sellasen tilaa? Kun tuo on kokoa folk niin minkälainen kotelo kannattais hommata? Onko nuille dreadnought-kitaroille tarkotetut kotelot liian isoja folk-mallille?
nisumaka
08.08.2011 13:27:29
Kysy suoraan thomannilta. Lähetä viesti. Löytyy niiden sivuilta. Mä ostin kerran Maccaferri kitaran, joka on aika harvinainen, niin kysyin mikrofonivaihtoehdot siihen, niin vastaus tuli silleen saman päivän aikana.
lehtiju2
10.08.2011 21:37:51
Tilasin vuosi sitten Thomannilta akustisen kitaran ja siihen sopivan laukun, mutta kyllä ne kumpikin tulivat omissa lootissaan.
Varang
11.08.2011 21:44:03 (muokattu 11.08.2011 21:52:57)
Kiitoksia vastauksista. Etsiskelin vähän tietoa ja näköjään tuon kyseisen kitaran mikitetyn version kuvauksessa lukee, että se sopii klassisten kitaroiden koteloihin. http://www.thomann.de/fi/seagull_maritime_sws_hg_folk_q1.htm Thomaniltakin tuli vastaus ja suosittelivat ostamaan tätä http://www.thomann.de/fi/thomann_konzert_gitarre_case.htm :D Kattelin sitten vähän nuita koteloita ja tämä ainaki vaikuttais ihan kohtuulliselta http://www.thomann.de/fi/gator_gcclassic_guitar_pvc_case.htm
 
Ei tuo Thomanin laukku nyt varmaan käsiin hajoa, mutta tarkoitus olis hommata vähän "parempi" kotelo, mutta en sitten tiedä eroaako tuo Gator nyt hirveästi tuosta Thomanin omasta.
 
E: tekstiä siistitty hieman
weelie
12.08.2011 16:05:45
Varang: Kiitoksia vastauksista. Etsiskelin vähän tietoa ja näköjään tuon kyseisen kitaran mikitetyn version kuvauksessa lukee, että se sopii klassisten kitaroiden koteloihin. http://www.thomann.de/fi/seagull_maritime_sws_hg_folk_q1.htm Thomaniltakin tuli vastaus ja suosittelivat ostamaan tätä http://www.thomann.de/fi/thomann_konzert_gitarre_case.htm :D Kattelin sitten vähän nuita koteloita ja tämä ainaki vaikuttais ihan kohtuulliselta http://www.thomann.de/fi/gator_gcclassic_guitar_pvc_case.htm
 
Ei tuo Thomanin laukku nyt varmaan käsiin hajoa, mutta tarkoitus olis hommata vähän "parempi" kotelo, mutta en sitten tiedä eroaako tuo Gator nyt hirveästi tuosta Thomanin omasta.
 
E: tekstiä siistitty hieman

 
Onhan tuossa nyt eroa. Thommannin on lastulevyä ja tuo toinen on muovia. Muovinen varmasti kestävämpi.
http://pickingjjcale.blogspot.com/
rattledad
13.08.2011 11:30:17
 
 
One man's OMG! is another's WTF!.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)