Aihe: Millenium settien erot?
1
Nasu
23.02.2011 12:52:40
Skudaa. Voisiko joku valottaa nöösille mitä käytännön eroja näillä on?
 
Millenium HD-100
http://www.thomann.de/fi/millenium_hd100_edrum_set.htm
 
Millenium MPS-100
http://www.thomann.de/fi/millenium_mps100_edrum_starter_set.htm
 
Millenium MPS-300
http://www.thomann.de/fi/millenium_mps_300_mps_100_drum_set.htm
 
Mitä näistä suosittelette 6-vuotiaalle ensimmäiseksi "oikeaksi" setiksi? Tiedän että on kalliimpia ja parempia, mutta budjetti on max. 400 €
Tom Miking
24.02.2011 20:59:56
Nasu: Mitä näistä suosittelette 6-vuotiaalle ensimmäiseksi "oikeaksi" setiksi? Tiedän että on kalliimpia ja parempia, mutta budjetti on max. 400 €
 
Joo..ihan ensimmäiseksi pitää heittää pakollinen nillitys että milleniumeilla ei oikeasti tee mitään. Mutta toiseksi korjataan sen verran että parempi että lapsi saa vaikka huonot rummut kuin että jättää koko hienon harrastuksen aloittamatta. Noin muuten tässä on se sama viisaus kuin aina ennenkin että kannattaa kytätä esim. muusikoiden.netin toria tai muita myyntipaikkoja josko samalla rahalla löytyisi käytettyjä rolandeja tai yamahaa. Mutta jos noista pitää valita niin toki kallein on paras.
skin trade
25.02.2011 07:53:14
Samat sävelet kun edeltäjä!...ja vielä. Mikäli innostus loppuu niin milleniumeja ei saa myytyä eteenpäin, no luultavasti ei tarvikkaan, sillä ilmeisesti ne on jo rikki ;-) Ne kyllä houkuttelee halvoilla hinnoilla, mutta todellisuudessa ne kannattaa kiertää kaukaa (samoin kun esim: proline, eastone, rockbeat jne yms). Roland ja Yamahan pikku-settejä suosittelen, liikkuu jopa alle 400e käytettynä!
muusikoiden.net
skin trade
25.02.2011 07:55:29
esim tossa, pedaaleissakin vielä muovit tallella!!!:
 
http://muusikoiden.net/tori/nayta.php?id=497922
Chimera
25.02.2011 16:19:22
Minä olen tässä isäpapan kanssa hankkimassa tuollaisia 100-sarjan Milleniumeja. Soittotaitoa löytyy keskinkertaisesti (isältä ei ollenkaan), mutta jostainhan se on mukava aloittaa. Ei olisi kuin 130 euroa käytetty setti, jota en todellakaan pidä pahana hintana, jos nyt ovat enää kaupan. Asia selviää illan kuluessa.
Se on ihan hyvä :: THV-klubi #25 (ps. sääh)
rintapek
25.02.2011 18:52:02
 
 
Nasu: Skudaa. Voisiko joku valottaa nöösille mitä käytännön eroja näillä on?
 
Pikainen vilkaisu tuohon ylimpään räkkiin näyttäis siltä, et ylävaakaputkea ja symbaaleja ei saa madallettua kuusvuotiaan ulottuville ilman rautasahaa?
 
Nois kahdessa muussa on rumpuällinä kapistus, joka huolii ainoastaan 1- alueisia padeja. Se ei ole ihan tätä päivää tai edes tätä vuosituhatta. Rumpuällin ei tarvitse olla kovin kummallinen tai kallis, niin se jo ymmärtää 2-, jopa 3- alueisia padeja ja symbaaleja ja jopa symbaalin sammutuksen, eli ns. choken.
 
Mitä näistä suosittelette 6-vuotiaalle ensimmäiseksi "oikeaksi" setiksi? Tiedän että on kalliimpia ja parempia, mutta budjetti on max. 400 €
 
Noista vaihtoehdoista suosittelen käytettyä jammua tai rolandia.
One kind of music only - the good kind
EJ84
25.02.2011 22:05:34
 
 
rintapek: Noista vaihtoehdoista suosittelen käytettyä jammua tai rolandia.
 
Samaa mieltä.
rintapek
26.02.2011 18:15:27 (muokattu 26.02.2011 18:15:38)
 
 
Tosta millet satasella.
www.muusikoiden.net/tori/nayta.php?id=499479
 
Ei tartte niiden kokeilusta uuden hintaa maksaa.
One kind of music only - the good kind
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)