Aihe: Subharmonic synthesizer ja master compurointi/limitointi
1 2
Esp
15.07.2011 04:21:48
 
 
Woodoo:
Brickwall limitteriä tekis mieli kyllä kokeilla. Ehkä jopa multiband kompuraa masteriin. Taidanpas testailla tässä jokupäivä ajella toolssista materiaalia pa-han ja testailla soundeja masterointi plugarilla.

 
Tuolla saat helposti infernaalisen kierron aikaiseksi oikean vedon aikana. Siis säätämällä noita monialuekompuroita yms. härpäkkeitä pelkän äänitetyn monikanavamatskun pohjalta. Ne asetukset ei välttämättä olekaan niin hyviä kun järjestelmään lisätään mikrofoni.
 
Miksi ylipäätänsä koet tarvitsevasi noita? Teho ei riitä? Muillakin on sellaisia? Joku kirjoitti netissä, että ovat tarpeen?
 
Jos teho ei riitä, hanki isompi järjestelmä, pidemmän päälle paljon parempi ratkaisu. Jos muilla on jotain sellaisia, niin antaa olla, monilla ihmisillä on paljon laitteita, jotkut jopa tarvitsevat niitä, toiset eivät. Netissä kuka tahansa voi kirjoittaa mitä tahansa. Ilmiö on varsin huvittava, kun ihmiset kilvan kehuvat laitteita joihin eivät ole koskaan koskeneetkaan.
Täh?!?
töräytän
15.07.2011 08:11:44
Äänentoistollani alkaa olla kokoa 6kw ja pohdin tässä että nyt viimeistään on tämä normi aktiivijakari käynyt pieneksi hallinnoimaan järjestelmää riittävällä tasolla.
 
Paljonko watteja??
 
lue tää
http://www.colomar.com/Shavano/spl.html
 
eli jos käyttää lisäksi linarrytä, ääni kuuluu yli 36m 6 metrin sijasta
eikä yhtään enempää tehoja.
 
samalla 600kg järjestelmän roudaus paino onkin vain 60kg.
 
kun käyttää uutta kukkakeppi järjestelmää.
Katti
15.07.2011 09:29:21
Hohhoijaa...
 
1) "Kukkakeppi" ja linearray eivät ole sama asia, joten eipäs lähdetä vertailemaan suoraan...
 
2) Toi sivu johon viittailit sisälsi yhden ihan oikeastikin hyvän pointin, tuon taulukon. Miksi? Siksi että tuntuu, että ihmiset vertailevat välillä vain tehoja, kun oikeasti pitäisi vertailla kottaraisenpönttöjen herkkyyttä... ...muuten toi sivu, no jaa...
 
Suosittelen, että ennen kuin teet kovin isoja muutoksia olemassa olevaan systeemiin mietit oikeesti että
1) Mikä mielestäsi nykyisessä systeemissä on vikana? Tiedän monta isompaakin systeemiä, joita ajellaan ihan vaan aktiivijakarilla
 
2) Mitä haluat saavuttaa paremmin konfiguroitavalla DSP:llä? Jos kyseessä on vain äänenpaineen kasvatus, tuo ratkaisu ei toimi, jos kyseessä on jotain häpiää järjestelmässä, esim, aikatasossa, se on oikea tie jatkaa.
Tai jos haet lisäsuojausta järjestelmälle.
 
3) Mikä on se lopputulos mihin sä tähtäät? Parempi _laatuinen_ ääni / _kovempi_ ääni / parempi _kattavuus_ / joku muu? Ja mistä se johtuu että tällä hetkellä et pääse siihen (kts. kohta 1 ja 2 uudelleen).
 
Mun 2 senttiä...
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)