Aihe: Daion
1
paskakoura
04.07.2011 09:06:05
Sain käsiini sähkökitaran.Merkki on Daion Savage.Serial no.84085.Talla on vaihdettu ja toinen mikki.Puuosat on lähes priimat.Myös alkuperäinen kova laukku on tallella.Onkohan tämä arvokas/harvinainen?
fox
04.07.2011 10:26:41
 
 
paskakoura: Sain käsiini sähkökitaran.Merkki on Daion Savage.Serial no.84085.Talla on vaihdettu ja toinen mikki.Puuosat on lähes priimat.Myös alkuperäinen kova laukku on tallella.Onkohan tämä arvokas/harvinainen?
 
Arvosta en tiedä, harvinainen jossain määrin on, ja hyvänä pidetty. Daion teki etupäässä sellasia "paremman luokan" akustisia, mutta kun akustisten myyntikäyrät putosi, tekivät sitten omalla nimellään noita sähkiksiäkin.
Arvon määrittämisessä sun täytyy katella vaikka eBaysta, mihin hintaan ovat menneet - vallan halpa se ei ole, olen siitä melkosen varma.
 
Daion pisti "pillit pussiin" tuossa 1984 kieppeissä, muita "oheismerkkejä" oli mm. JooDee, Founder ja Yamaki.
Daionin akustiset oli erittäin tunnettuja ja arvossapidettyjä, mutta tuossa 1980-luvun alettua sekä kysynnän lasku että muittenkin "korkeamman luokan" akustisten tekijöitten (erityisesti Takamine) kilpailu ajoi Daion/Yamakin sen verran tiukoille että 1984 lopettivat.
Todennäkösesti (jos ei jo ole suunnitteilla) tuokin brändi saattaa ilmaantua jonkun kiinalaisen tekijän toimesta, niinkuin on muutamalle muullekin käynyt.. ;)
welcome to the twilight zone "A fox is a wolf who sends flowers." relic #1
paskakoura
13.07.2011 08:58:15
Onko lisätietoja kellään?Esim. ketkä ovat Daioneilla soittaneet suomessa ja ulkomailla?
paskakoura
14.07.2011 09:11:31
Confidentum: kokeilikkos hakua http://muusikoiden.net/keskustelu/posts.php?c=15&t=24244&o=0
 
Katto pirua,roikkuu rumihin munis.Thänks.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)