Aihe: Ongelmia tuplabasarin kanssa
1
AkVankka
01.07.2011 09:53:06
Elikkäs niin pääsi bändimme sähkörummuissa käymään että basari alkoi pätkimään. Vanha pädi oli laatupeli Millenium jotain ja se toimi kiitettävästi vuoden jos toisenkin mutta nyt tuli stoppi. Jättää tuplabasaria sotkettaessa silloin tällöin ja aika randomisti iskuja välistä. Eilen toi postisetä ROLAND KD-85BK basaripädin mutta samat ongelmat jatkuivat. Vikaa ollaan etsitty joka paikasta, mutta olisiko enemmän asioista tietävillä jotain vinkkejä mistä vika voisi löytyä.
 
Rumpuaivoja on kaksi, toinen taitaa olla toisiksi halvin Millenium ja toinen on joku Yamaha http://www.dtxperience.com/documents/images/specs/dtxpress_module.jpg
Enemmän tuntuu pätkivän tuon Yamahan kanssa.
 
Eli mistä vikaa etsimään? Pädin kalvon kireys? Basaripedaali? Rumpuaivo? Johto? Jokin muu, mikä?
 
Aika ummikkoja ollaan sähkörumpujen sielunelämän kannalta, eli kaikki neuvot auttaa.
Volyymi korvaa taidon ja nuotin vieressä on aina tilaa
AkVankka
01.07.2011 13:09:19
Manuaalin löysin intterneetin ihmemaailmasta niin siinä osui silmään tuommoiset triggerien asetukset. Rejecteistä ja muista hienoista termeistä siinä puhuttiin. Täytynee koittaa olisiko vaan asetukset menny perzeelleen jostain kumman syystä.
Volyymi korvaa taidon ja nuotin vieressä on aina tilaa
AkVankka
04.07.2011 09:54:10
Juu vika löytyi noista rumpuaivon triggeriasetuksista. Nyt toimii niin kauan kunnes särkyy uudestaan.
Volyymi korvaa taidon ja nuotin vieressä on aina tilaa
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)