Aihe: Tietoa Patrick Eggle -kitaroista?
1
pulkkinenjarmo
23.06.2011 12:34:03
Sattuuko kellään olemaan kokemusta brittiläisistä Patrick Eggle -kitaroista?
Eli onko laadukkaita, ja paljonko niistä kannattaa käytettynä maksaa?
Varmaan pulttikaulaiset eri hinnoissa kuin liimakaulaiset?
rijnswand2
23.06.2011 15:19:53
pulkkinenjarmo: Sattuuko kellään olemaan kokemusta brittiläisistä Patrick Eggle -kitaroista?
Eli onko laadukkaita, ja paljonko niistä kannattaa käytettynä maksaa?
Varmaan pulttikaulaiset eri hinnoissa kuin liimakaulaiset?

 
Kolme Eggleä on kertynyt vuosien varrella omistukseen. Hintaansa nähden ovat erittäin laadukkaita työn ja materiaalien suhteen. Jotkut pitävät PRS:n kalliimpien mallien veroisina.
 
Hintareferenssiä on netissä hyvin vähän. Karkeasti arvioiden liimakaulaiset liikkuvat siinä tonnin molemmin puolin kunnosta riippuen, pulttikaulaiset viidensadan kieppeillä. Minttikuntoista New York -mallia (pultti) alkuperäisellä laukulla olen nähnyt lähemmäs tonnin pyynnöllä. Harvoin tarjolla.
 
Uusista Eggleistä en tiedä mitään, omat ovat 80- ja 90-luvuilta ja tämä kirjoitus koskee siis ennen 2000-lukua tehtyjä.
p130
23.06.2011 15:43:26
 
 
Olen mieluummin yksin oikeassa kuin lauman kanssa väärässä.
rijnswand2
24.06.2011 12:36:23
PIM:Austrian Carve mallinen PE nyt ainakaan liialla laadukkuudella häikäise...
 
Rohkenen selventää sen verran että tämä malli on uustuotantoa 2000-luvulta eikä vastaa "alkuperäisiä" 80- ja 90-luvun keppejä laadultaan. Sääli sinänsä, mutta kun P. Eggle myi tuotemerkkinsä 90-luvulla laatu pääsi jossain vaiheessa repsahtamaan. Tämän päivän tuotannosta en osaa sanoa.
fox
24.06.2011 15:30:22
 
 
rijnswand2: Rohkenen selventää sen verran että tämä malli on uustuotantoa 2000-luvulta eikä vastaa "alkuperäisiä" 80- ja 90-luvun keppejä laadultaan..
 
Jos ja kun tuo on juur se, josta vähän nauhanpäitä tasailin, (niinku luulen, ei tuolla Petellä varmaan kovin monia P.Egglejä ole) niin ei se mikään huono kitara ole ollenkaan..
Mutta tietenkin ne "vanhat ja alkuperäset" on vähän toisessa sarjassa painivia. Tuotanto oli silloin pienempää ym. Ja kovin monia "vanhoja ja tunnettuja" brändejähän on siirtynyt uusille isännille, kovin usein myös Kaukoiseen Itään..
welcome to the twilight zone "A fox is a wolf who sends flowers." relic #1
mitja
24.06.2011 16:50:37
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)