Aihe: Rumpupläjäykset vol. IV
1 2 3 4 5275 276 277 278 279447 448 449 450 451
wavelength
31.03.2014 13:42:54
 
 
marktark: Onko nämä tällaiset jotain tilaustöitä vai netissä sijaitsevia työhakemuksia vai mikä mahtaa olla tuhansien tällaisten vetojen perimmäinen tarina ? Ainakin fyrkkaa tarvitaan studio- tai tilavuokraan (niin, onhan näitä vuoristomaisemissakin tehty) ja itse kuvaussessioon jne.
 
Markkinointia ja tuotteistamista? Ulkomailla on muusikoiden yrittäjyysajattelu vähän eri tasolla...
Epämuusikko
31.03.2014 13:45:10
wavelength: Markkinointia ja tuotteistamista? Ulkomailla on muusikoiden yrittäjyysajattelu vähän eri tasolla...
 
Mietin juuri samaa. Jos mimmi opiskelee tuotantohommia ja on fasiliteetit kohdallaan niin toki tuollainen video Keltaiset Sivut tai m-netin Torin voittaa.
"Thank you for the music, white boy". 6-stroke troll #1
markkuliini
31.03.2014 14:03:38
 
 
marktark: Onko nämä tällaiset jotain tilaustöitä vai netissä sijaitsevia työhakemuksia vai mikä mahtaa olla tuhansien tällaisten vetojen perimmäinen tarina ?
 
Tuhansien? Onhan rumpaleitakin tuhansia ellei miljoonia. Miksi näitäkin siis olisi?
Näitä löytyy Youtubesta etsimällä ihan yhtä helposti kuin vaikka työvälitystoimistosta etsiessä löytyy tuhansia muita työhakemuksia. :)
Rumpu+soolo=rumpusoolo. http://www.youtube.com/watch?v=kuIUA3eVW0c
markkuliini
31.03.2014 14:03:51
 
 
wavelength: Markkinointia ja tuotteistamista? Ulkomailla on muusikoiden yrittäjyysajattelu vähän eri tasolla...
 
Näin juuri.
Rumpu+soolo=rumpusoolo. http://www.youtube.com/watch?v=kuIUA3eVW0c
passe
31.03.2014 21:35:14
wavelength: Markkinointia ja tuotteistamista? Ulkomailla on muusikoiden yrittäjyysajattelu vähän eri tasolla...
 
On. Arvelen tämän olevan tärkein syy siihen että valtaosa kaikille tutuista rumpunaamoista on jenkkejä. Ne ovat hiffanneet tämän jutun jo ajat sitten.
"Ne levyt usein radiossa soivat - tai ne voivat olla muitakin".
Speedy
31.03.2014 22:03:22
 
 
passe: On. Arvelen tämän olevan tärkein syy siihen että valtaosa kaikille tutuista rumpunaamoista on jenkkejä. Ne ovat hiffanneet tämän jutun jo ajat sitten.
 
Kyllä.. Nettirumpalismiksikin (jotkin) suomalaiset sitä moittivat..
 
Nilleskin kuuluu näköjään Menlin Artisteihin.. Silläkin saattaa olla tekemistä, hyvälaatuisten ja tuotettujen videoiden kanssa, sillä sehän on mainosta myös heille..
 
Toinen, mikä kanssa tuntuu olevan suomalaisilla vielä hakusessa on oppilastyöt.. Taitaa harvemmin olla niin että musiikin, ääni- ja videotuotannon opiskelijat yhdistävät taitonsa tehdäkseen jotain yhdessä.. On puitteet, tietotaitoa ja ennen kaikkea aikaa, kaikki ilmaiseksi - puuttuu vaan viitseliäisyyttä tai jotain..
 
Plus, en ole ihan varma miten perillä suomessa ollaan jokaisesta ulkomaisesta "Nykäsestä" ja "Kuoppiksesta" jotka tekevät työtä ruohonjuuritasolla olematta minkään super staran bändissä. Joilla on kuitenkin suhteet ja verkostot kunnossa.. Jokuhan ne viulut aina maksaa, mutta en usko että kovin moni omalla rahalla tekee mitään rumpuvideoita alppimajassa monikameroilla, HD kuvalla ja äänellä..=)
Kalliimmat on useimmiten parempia kuin halvemmat. -arse
hollmi-5
31.03.2014 22:10:24 (muokattu 31.03.2014 22:13:09)
passe: On. Arvelen tämän olevan tärkein syy siihen että valtaosa kaikille tutuista rumpunaamoista on jenkkejä. Ne ovat hiffanneet tämän jutun jo ajat sitten.
 
Suomessa ollaan vaatimattomia ja luullaan passissa ilmoitetun kansalaisuuden ylivoimaan.
 
Katsoin tän Nillesin monta kertaa. Tyttö on huikean tekninen. Siitä sitten se moite: Tekniikan esittely menee musan tekemisen edelle. Sekstoleita paukkuu vähän väliä, vaikka suorempi lähestyminen toimisi biisin kannalta paljon paremmin.
Soundit, piuhat ja kajarit.
passe
31.03.2014 22:49:15
hollmi-5: Katsoin tän Nillesin monta kertaa. Tyttö on huikean tekninen. Siitä sitten se moite: Tekniikan esittely menee musan tekemisen edelle. Sekstoleita paukkuu vähän väliä, vaikka suorempi lähestyminen toimisi biisin kannalta paljon paremmin.
 
Tuo on vähän hankala laji. Käyntikortiksi tuokin kun kai on tehty. Jos vedät 4 minuuttia pelkkää tiukkaa komppia niin huomioarvo jää helposti olemattomaksi. Toisessa ääripäässä sitten juuri tuo riski lipsahtaa soitossa show off puolelle.
"Ne levyt usein radiossa soivat - tai ne voivat olla muitakin".
jazzmies
31.03.2014 23:24:33
passe: Tuo on vähän hankala laji. Käyntikortiksi tuokin kun kai on tehty. Jos vedät 4 minuuttia pelkkää tiukkaa komppia niin huomioarvo jää helposti olemattomaksi. Toisessa ääripäässä sitten juuri tuo riski lipsahtaa soitossa show off puolelle.
 
Rehellistä nettirumpalointia keskinkertaisimmillaan. Paskaa musaa ja mautonta jyystämistä kauniine ranneliikkeineen. Täydellinen 6 1/2.
"Ego on kuin hattu. Olisi aina kohteliasta ottaa hattu pois päästä aina kun tapaa toisia ihmisiä."
markkuliini
31.03.2014 23:56:41
 
 
Samasta videosta:
 
jazzmies:
Harvoin menee 3:30 minuuttia näin nopeasti ja ei todellakaan katsoessa. Mikä intonaatio ja saundi, ihan mahtavaa. Ja miten soittaa taitteet. UUH!

 
jazzmies:
Rehellistä nettirumpalointia keskinkertaisimmillaan. Paskaa musaa ja mautonta jyystämistä kauniine ranneliikkeineen. Täydellinen 6 1/2.

 
Harvinaisen skitsoa...
Rumpu+soolo=rumpusoolo. http://www.youtube.com/watch?v=kuIUA3eVW0c
jazzmies
01.04.2014 00:10:05
markkuliini: Samasta videosta:
 
Harvinaisen skitsoa...

 
Kesti kuuntelua/katselua kerran ja sitten alkoi oksettaa.
"Ego on kuin hattu. Olisi aina kohteliasta ottaa hattu pois päästä aina kun tapaa toisia ihmisiä."
hollmi-5
01.04.2014 07:04:24
jazzmies: Kesti kuuntelua/katselua kerran ja sitten alkoi oksettaa.
 
Niin minäkin ensin ihastuin. Useamman kerran katselu sai uusiin aatoksiin. Kaikkea on, mutta ihan liikaa.
Soundit, piuhat ja kajarit.
Vallu-Veke
01.04.2014 08:23:13
wavelength: Markkinointia ja tuotteistamista? Ulkomailla on muusikoiden yrittäjyysajattelu vähän eri tasolla...
 
Tuotahan se Iiro Rantalakin peräänkuulutti, mutta valtionelätit, läänitaiteilijat, jne. suuttuivat.
Epämuusikko
01.04.2014 08:26:10
Vallu-Veke: Tuotahan se Iiro Rantalakin peräänkuulutti, mutta valtionelätit, läänitaiteilijat, jne. suuttuivat.
 
Ketäs nämä ovat?
"Thank you for the music, white boy". 6-stroke troll #1
Kailis
01.04.2014 08:56:55 (muokattu 01.04.2014 08:58:12)
 
 
Harvemmin käyntikorttia tai CV:tä kehyksiin ja seinälle laitetaan. Joku skitsofreenikko tosin vois sen tehdä ja oksentaa päälle.
markkuliini: Itse melkein näkisin että tilastollisesti on todennäköisempää saada pornoteollisuudelta moraalisesti puhdastaustaista rahaa kuin musiikkiteollisuudelta. jazzmies: Minua aina ahdistaa arvailu ja spekulointi asioista mitä ei voi kuin arvailla
Vallu-Veke
01.04.2014 10:03:57
Epämuusikko: Ketäs nämä ovat?
 
Hampuuseja, jotka märäntyvät kotona, jos vaikka valtio tai kunta järjestäisi työpaikan.
Nykyinen systeemi vaan ei toimi enää noin ihan kaikkien kohdalla. Virat, jne. on vähenemään päin, ainakin musiikkialan koutuspaikkoihin suhteutettuna ja sitten on muusikot, jotka on itseoppineita vielä kilpailemassa keikoista, jne.
Kaikille ei riitä virkoja, siksi on järkevää yrittää mukautua markkinatalouden pelisääntöihin, jos haluaa esiintyä ja vieläpä elättää itsensä musiikilla. Iiro perään kuulutti omaa aktiivisuutta. Promootiota pitää tehdä kokoajan ja joka paikassa. Kysymys on asenteesta. Jotenkin noin käsitin hänen viestinsä muusikoille ja olen samaa mieltä. Sanavalinnat on omiani, mutta Iiro kärjisti muistaakseni myös hieman. Hänellä homma toimii ja hän ei mitään bilecovereita esitä.
Hän ei pitänyt asiaa mitenkään vaikeana, kun älyää jaella käyntikortteja joka paikassa. Takahuoneissa pitää läyrytä toisten muusikkojen, jne. kanssa,.. jotta saa uusia kontakteja,... Kuulemma sellainen viidakkorumpu alkaa soimaan ja hommia alkaa satelemaan, kun on vaan määrätietoinen.
Ihan normaalia markkinointia ja jokainen tekee sen varmaan omalla tyylillään.
Tytön tubevideo on oikein hyvä käyntikortti myös.
Epämuusikko
01.04.2014 10:10:21 (muokattu 01.04.2014 10:23:00)
Vallu-Veke: Hampuuseja, jotka märäntyvät kotona, jos vaikka valtio tai kunta järjestäisi työpaikan. Ah, ok. meinasin ymmärtää että luulet että suomessa on esim. kevyelle musiikille suojatyöpaikkoja. *poistin mutuilua*
 
lopputeksti Itsekin komppasin väkivaltaisesti Iiron teesejä, vaikkakin olen näin vanhemmalla iällä heittäytynyt koulutusohjelmien hampaisiin.
"Thank you for the music, white boy". 6-stroke troll #1
timo.k
01.04.2014 11:41:56 (muokattu 01.04.2014 11:47:46)
http://youtu.be/8GtU6qq-m2w?t=2m18s Tota tuli silloin nurenapoikana 70 luvun alussa kuuneltua muitten rokkibändien kanssa,miusta toi Ykä on kyllä kova rumpali:) ja hymiöt perään.
Vallu-Veke
01.04.2014 11:47:33
Epämuusikko: . *poistin mutuilua*

 
Mutuilu tuo minunkin soopa on, jäi vaan se Iiron juttu kummittelemaan. Olen eri alalla itse. Helppo huudella. Kaikki on tietenkin helpommin sanottu kuin tehty ja nehän on tottakai parhaita neuvojia ja asiantuntijoita, jotka on itse eri alalla.
tito
01.04.2014 13:58:09
 
 
Hetken häpeä korvaa vuosien harjoittelun.
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)