Aihe: Objektiivista tietoa Hevistä - kiitos!
1 2 3 4 5
K.A.P.V
24.01.2006 11:38:35
 
 
Mistä termi on muuten saanut alkunsa? Helloweeniahan pidetään yleisesti yhtenä powerin kantaisistä, mutta en tiedä ovatko hekään sitä keksineet.
 
Jos haluaa kuunnella power metallin kantaisää, niin suosittelen hankkimaan Rainbown Kill the king:n käsiin! Tai sitten samaisen bändin varhaisempi tuotos A light in the black.
"Vituttais jos kiinnostais, mutta ku ei kiinnosta niin ei vituta"
kid ego
24.01.2006 12:00:20
Jos haluaa kuunnella power metallin kantaisää, niin suosittelen hankkimaan Rainbown Kill the king:n käsiin! Tai sitten samaisen bändin varhaisempi tuotos A light in the black.
 
Jees, Rainbow on kyllä tuttu bändi.
Paska soi ja balalaikka haisee.  •••  Kuolema kuittaa kalavelan.
Lataa kavereiden tekemän leffan traileri tästä (13,3 Mt) !
Jyvä
24.01.2006 14:46:48
 
 
Jaahas, pistetään nyt ensiksi nuo aloitusviestin jutut:
 
ekat bändit
- Ozzy:n soolo bändi, Quiet Riot, Kiss
 
merkittävät uudet ja vanhat
Vanhat:
- Metallica (thrash metal)
- Slayer (speed metal)
- Death (death metal - floridalaisittain)
- Celtic Frost (doom metal)
 
Uudet tai uudemmat:
- My Dying Bride (doom metal/death metal)
- In Flames (Göteborg metal :-) )
 
Pantera on myös kolahtanut ja kovaa, mutta ei oikein ole uusi eikä vanha. Prong on kanssa yksi suosikeista ja taitaa mennä kategoriaan industrial metal. Tai no, Prong oli alussa sellainen crossover bändi, joka soitti metallin ja hardcore musiikin sekoitusta. (Hardcore taas on sellaista raskasta punkkia, jos sen nyt noin voi määritellä).
 
Toi doom metal nyt on aika laaja käsite. Lähinnä on kyseessä ala-laji, johon kuuluu lähes romanttisen tumma maailma, jota bändit maalailevat musiikillaan. Biisien tempo on aika hidas ja mukana on usein esim. viulua ja naisvokalisteja.
 
Industrial metal on metallia, jossa käytetään konemaisia komppeja ja rytmitystä. Mukana on usein elektronisia efektejä ja biisit ovat suhteellisen yksinkertaisia rakenteeltaan.
 
Nuo thrash ja speed metal jutut on aika hauskoja. Omasta mielestäni thrashissä käytetään enemmän tempattuja sointuja (esim. Anthrax ja Metallica), kun taas speed metallissa soitetaan ehkä hieman enemmän avoimia sointuja ja ns. sahaamista (tremolo picking, näin englanniksi). Tempot ovat speed metallissa kiihkeämpiä tai hektisempiä, kuin thrash metallissa. Slayer edusti uransa alussa juuri tuota speed metallia enemmän kuin thrash metallia. Nythän ne pyrkii sellaiseen Machine Head tai hardcore tyyliin.
Milkop
24.01.2006 14:52:38
 
 
My Dying Bride (doom metal/death metal)
 
Sori, jos kuulostan riidanhaluiselta (sitä en ole), mutta ei kai My Dying Bride mikään death-metal bändi ole? Lieneekö koskaan ollutkaaan? Voin toki olla väärässä, kun en bändin tuotantoa Like Gods Of The Sunia lukuunottamatta tunne. Nää genremääritykset on muuten aika Persiasta.
Jyvä
24.01.2006 15:08:52
 
 
Sori, jos kuulostan riidanhaluiselta (sitä en ole), mutta ei kai My Dying Bride mikään death-metal bändi ole? Lieneekö koskaan ollutkaaan? Voin toki olla väärässä, kun en bändin tuotantoa Like Gods Of The Sunia lukuunottamatta tunne. Nää genremääritykset on muuten aika Persiasta.
 
Like Gods Of The Sun ei anna osuvaa kuvaa bändin vanhemmasta tuotannosta. As the Flower Withers, bändin ensimmäinen lp, on death metallia. Ko. levyllä öristään jokaisessa biisissä ja jos oikein muistan, niin puhdasta laulua ei löydy ollenkaan. Eli huomattavasti erilainen levy kuin esim. mainitsemasi Like Gods Of The Sun. Tuon ensimmäisen levyn jälkeen bändi alkoikin vähentämään sitä death metal osuutta pois ja on mennyt enemmän tuolle doom metal osastolle.
 
Ja genremääritykset on - näin yleisellä tasolla - hanurista. Harvoin ne kuvaa jotain bändiä ihan totaalisesti.
Milkop
24.01.2006 15:15:04
 
 
As the Flower Withers, bändin ensimmäinen lp, on death metallia. Ko. levyllä öristään jokaisessa biisissä ja jos oikein muistan, niin puhdasta laulua ei löydy ollenkaan.
 
Asia kunnossa, näin rupesin itsekin muistelemaan, että asia on. Tuntuu tosiaan, että näitä genrejä rupee olemaan vähän liikaa metallinkin sisällä. On kaiken maailman saksalaiset kärpäshevit ja bulgarialaiset suolisuhinat ja loppujen lopuksi kaikki bändit kuulostaa suhteellisen samalta (vrt. ns.kellihevi). Ei ole kovin montaa hevibändiä, joiden voisi rehellisesti väittää luoneen jotain uutta. Opeth nyt ehkä tulee ekana mieleen.
Jyvä
24.01.2006 15:25:26
 
 
Ei ole kovin montaa hevibändiä, joiden voisi rehellisesti väittää luoneen jotain uutta. Opeth nyt ehkä tulee ekana mieleen.
Totta. Kornia pidettiin niin uutena juttuna, mutta iso osa heidän jutusta tuli mielestäni Prongilta. Ainakin ensimmäisellä levyllä on juuri samanlaista juttua. Ja Prong taas on ottanut oppia esim. Killing Jokelta.
 
Metallican ja koko Bay Area skenen jälkeen ei hevissä ole tapahtunut mitään niin merkittävää. Yksittäisi bändejä toki löytyy - Carcass ja At the Gates, jotka ovat tuon nykyisen "villityksen" takana. Ja sitten on tuo mainitsemasi Opeth, vaikka löytyyhän sieltäkin viittauksia Celtic Frostiin. Kaikki on jo periaatteessa tehty. Mutta jos sen tekee hyvin, niin so what.
Juzpe
24.01.2006 15:38:14
 
 
Speed-osastolta puuttuu vielä tärkeä bändi ja ennenkaikke tärkeä levy nimittäin speedin epävirallinen oppikirja Megadethin Rust In Peace-albumi. Vaikkei ko. levystä sattuisikaan pitämään (ihmettelen kyllä miksei), se kertoo mielestäni kaiken olennaisen speed metalista noin 45 minuutissa.
"I don't get into fights, I look for them" - Chris Holmes, WASP
Mrezzye
24.01.2006 16:22:07
 
 
Speed-osastolta puuttuu vielä tärkeä bändi ja ennenkaikke tärkeä levy nimittäin speedin epävirallinen oppikirja Megadethin Rust In Peace-albumi. Vaikkei ko. levystä sattuisikaan pitämään (ihmettelen kyllä miksei), se kertoo mielestäni kaiken olennaisen speed metalista noin 45 minuutissa.
 
Ei kai Megadethista voi olla pitämättä? On mielestäni yksi kautta aikain parhaista metallibändeistä, johon ei tunnu koskaan kyllästyvän. Levyistä ehdottomia helmiä ovat juurikin tuo R.I.P., Peace sells...but who´s buying? ja Countdown to Extinction. Jos ei tätä oppimäärää ole läpikäynyt, niin turha tulla kertomaan tietävänsä asiasta jotain. Vähintään yhtä tärkeää matskua, kuin pakolliset Metallican vanhat levyt, Anthraxit sun muut sen ajan helmet.
Jos eläimiä ei ole tarkoitettu syötäväksi, niin miksi ihmeessä ne sitten on tehty ruoasta???

aku.miettinen
24.01.2006 16:39:13
Countdown on musta aika huono levy. Ei pärjää millään tasolla vanhemmille Deth levyille.
salmivaara
24.01.2006 19:00:49
 
 
Jaahas, pistetään nyt ensiksi nuo aloitusviestin jutut:
 
Tekis mieli kommentoida mut en uskalla..
 
Isojussi:
Ei sitten mitään dissailua ja ylimielisyyttä tai muuten...
Against the grain, thats where Ill stay, swimming upstream, I maintain against the grain
Jyvä
24.01.2006 21:46:27
 
 
Tekis mieli kommentoida mut en uskalla...
Taidan tietää mitä tarkoitat. Eli laitoin itse tuohon ne bändit, joita itse aloitin kuuntelemaan. En oikein muistanut tuota ekaa viestiä hyvin eli tuli luettua se vähän hätäisesti.
 
OIKEASTI ekat bändit on tietenkin Black Sabbath ja Led Zeppelin. Sabbathia vissiin pidetään sinä ensimmäisenä, aitona hevi bändinä, mutta paljonhan niiden jutussa oli yhtäläisyyksiä Led Zeppiin.
 
Uudet ja vanhat bändit meni aikalailla kohdalleen - Metallica ja Slayer olivat merkittäviä bändejä 80-luvulla. Ok, Venom ja muut tulivat heitä ennen ja sitten on tietenkin Maiden ja Priest.
 
Celtic Frostilla on ollut suuri vaikutus muihin bändeihin. Death taas on death metallin puolella yksi pioneereistä. Onhan noita muitakin joka metallin osa-alueeseen, mutta pistin nyt ne, mitkä tuli päälimmäisenä mieleen.
paavi
25.01.2006 11:18:26
Isojussi:

Meidän on ensiviikolla tarkoitus oppilaitten kanssa keskutelle hevistä, joten haluaisin asianharrastajilta seuraavaa tietoa:

 
No, Isojussi, kuinkas keskustelut sujuivat oppilaiden kanssa? :)
...and left his cave, glowing and strong, like a morning sun coming out of gloomy mountains.
Mazah
25.01.2006 22:11:18
 
 
Ei taidakaan Isojussille enää maistua.
www.farmakonband.com
VÄKIPÄÄ
26.01.2006 09:30:08
Ei taidakaan Isojussille enää maistua.
 
Jussi kuppasi meistä haluamansa ja hävisi kuin tuhka tuuleen!
Mitä *ittua se mulle kuuluu mitä mä teen?
Gaines
23.02.2007 09:57:42
Vanha ketju, mutta aina niin hyvä aihe.
 
Mainostan röyhkeästi uutta Soundia, jossa on iso juttu Brittihevin "uuden aallon" synnystä (NWOBHM), bändeistä ja ilmiöistä. Samaa stuffia kuin esim. Mick Wallin Maiden-kirjassa, mutta tuossa on myös paljon kommentteja eri bändien jäseniltä. Laaja juttu, joka lämmitti mieltä. Tuli nuoruus mieleen!
Jäitä ammeeseen Jepson! Herra kylpee pian!
Peltitonttu
23.02.2007 10:25:05
Blue Cheer, Black Sabbath
 

 
Vanhoja:
 
Black Sabbath (Doom), Van Halen (Hard Rock), Judas Priest (Heavy Metal), Metallica (Thrash), Iron Maiden (Hard Rock), Death (Death Metal)
 
Uusia:
 
Korn (Nü Metal). (Kuinka uusia pitää olla?)
 

 
Doom = todella hidas tempo.
Thrash = todella nopea tempo (teknisiä riffejä) ja yleensä melkein puhdas laulu.
Hard Rock = perusnopea tempo ja puhdas laulu.
Heavy Metal = perusnopea/todella nopea tempo ja puhdas laulu (korkealta ja kovaa).
Death Metal = samaa kuin thrash, mutta örinällä.

 

 
Voi jeesus! Taisit laittaa genretyksen perusteineen sitten kokonaan uusiksi :)
SH1THEAD
23.02.2007 13:58:41
Suosittelen hankkimaan teoksen nimeltä Pedon meteli, joka on kattava metallimusiikin historiikki black sabbathista nykymetalliin. Todella hyvä tietopaketti varsinkin thrashmetallin jne. synnystä.
 
Grindcore on nimenomaan punkin alalaji, vaikka uudemman polven grindiorkilla metallivaikutetta onkin.
 
Enpä lähtisi grindcorea kellekkään omimaan. Napalm Deathinhan katsottiin kyseinen genre aloittaneen ja nämä kuuntelivat niin thrashia kuin punkkiakin. Sama pätee myös vanhempiin hardcore/metal -bändeihin, joiden kantaisänä pidetään Stormtroopers of Deathia, jonka jäsenet tulivat pääosin Anthraxista.
 
Sitäpaitsi, mistä on lainattu perinteinen kahdeksasosia vuorotellen basaria ja virppaa jylläävä "thrash-komppi"? Punkista.
äsh :/
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2 3 4 5
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)