Aihe: Black Sabbath
1 2 3 4 536 37 38 39 4044 45 46 47 48
Tympee Huttunen
09.10.2021 14:48:06
2randpo: Kyllä sieltä vielä yksi kiekko tulee, tosin eihän Ossi olen enää vuosiin vetänyt oikeasti liidejään. Joten yhtä lailla Ward kykenee kolistelemaan omat osuutensa, jotka ruuvataan sitten jälkikäteen kohdilleen jatsailemaan.
 
Mitä tarkoitat tuolla? Haamulaulaja Ozzylla on usein ollut käytössä, mutta nykytekniikalla sitäkään ei tarvitse.
2randpo
09.10.2021 15:03:00
 
 
Tympee Huttunen: Mitä tarkoitat tuolla? Haamulaulaja Ozzylla on usein ollut käytössä, mutta nykytekniikalla sitäkään ei tarvitse.
 
Joo totta, ei tarvita välttämättä.
Levysoitin on laite, jolla toistetaan 33, 45 tai 78 kierrosta minuutissa pyöriviä äänilevyjä.
Regalis Apertura
09.10.2021 17:00:48 (muokattu 09.10.2021 17:01:19)
Siis mikä haamulaulaja? Joku toinen laulaa verhon ymv. takana keikoilla/studiossa? Vai ihan taustanauha?
Tympee Huttunen
09.10.2021 17:02:57
Regalis Apertura: Siis mikä haamulaulaja? Joku toinen laulaa verhon ymv. takana keikoilla/studiossa?
 
Warrantin jannu taisi vetää ihan studiossakin (ja livenä) ja Ozzya miksattiin mukaan sitten sen verran, kun mieli teki. Olisikohan No More Tearsilla ollut jo, vai olikohan se Ozzmosiksesta lähtien (?).
2randpo
09.10.2021 17:10:21
 
 
Tympee Huttunen: Warrantin jannu taisi vetää ihan studiossakin (ja livenä) ja Ozzya miksattiin mukaan sitten sen verran, kun mieli teki. Olisikohan No More Tearsilla ollut jo, vai olikohan se Ozzmosiksesta lähtien (?).
 
En ole nyt vähään aikaan kuunnellut viimeisintä Ossin omaa kiekkoa, mutta Melodynen/autotunen tai mikä työkalu nykyisin onkaan käytössä, niin se ei tainnut olla enää yhtä häiritsevästi havaittavissa kuin aiemmin. Tekniikka ja sen käyttäminen on kehittynyt. Sabbathin levyillä en ole kiinnittänyt asiaan juuri mitään huomiota.
Levysoitin on laite, jolla toistetaan 33, 45 tai 78 kierrosta minuutissa pyöriviä äänilevyjä.
phiit
09.10.2021 19:32:56
Tympee Huttunen: Warrantin jannu taisi vetää ihan studiossakin (ja livenä) ja Ozzya miksattiin mukaan sitten sen verran, kun mieli teki. Olisikohan No More Tearsilla ollut jo, vai olikohan se Ozzmosiksesta lähtien (?).
 
Lähde?
 
Ei virhettä
Tympee Huttunen
09.10.2021 20:13:02
phiit: Lähde?
 
Ei virhettä

 
Tossa tuon Masonin kiertuepestistä:
https://www.laweekly.com/inside-the … orld-of-offstage-touring-musicians/
 
Ozzyn levyhommista kerrottiin mm. Turbonegro-kirjassa, jossa hekin kertoivat käyttäneet sellaista nuotilleen vetävää imitaattoria, mitä Hank peesasi minkä pystyi. Luin Ozzy-hommasta myös toisaalta, mutta mahdanko juttua löytää.
phiit
09.10.2021 21:31:51
Tympee Huttunen: Tossa tuon Masonin kiertuepestistä:
https://www.laweekly.com/inside-the … orld-of-offstage-touring-musicians/
 
Ozzyn levyhommista kerrottiin mm. Turbonegro-kirjassa, jossa hekin kertoivat käyttäneet sellaista nuotilleen vetävää imitaattoria, mitä Hank peesasi minkä pystyi. Luin Ozzy-hommasta myös toisaalta, mutta mahdanko juttua löytää.

 
Pikasesti luettuna "Mason sang harmonies and a lot of Black Sabbath stuff was double- and triple-tracked vocals, so live I did some of that.
 
eli mikä tuossa nyt niin ihmeellistä? Ozzy kuitenki veti leadit
Tympee Huttunen
09.10.2021 21:38:31 (muokattu 09.10.2021 21:40:13)
phiit: Pikasesti luettuna "Mason sang harmonies and a lot of Black Sabbath stuff was double- and triple-tracked vocals, so live I did some of that.
 
eli mikä tuossa nyt niin ihmeellistä? Ozzy kuitenki veti leadit

 
Joo, no tässä vaikka Letterman:
https://youtu.be/NOSZ8OcMZrs
 
Katso vaikka 2:12 main kun tulee korkea Ozzyn trademark. Vaikuttaa, että Ozzyn laulu toimii jotenkin gatena myös tuolla blackbox-jannulle. Mutta siis toki ihan tuplaus eikä sikäli mikään lipsync.
phiit
09.10.2021 21:44:02
Tympee Huttunen: Joo, no tässä vaikka Letterman:
https://youtu.be/NOSZ8OcMZrs
 
Katso vaikka 2:12 main kun tulee korkea Ozzyn trademark. Vaikuttaa, että Ozzyn laulu toimii jotenkin gatena myös tuolla blackbox-jannulle. Mutta siis toki ihan tuplaus eikä sikäli mikään lipsync.

 
nojuu, tossa nyt tulee taustat/tuplaukset aika reippaasti liikaa läpi mut kyllähä Ozzy silti vetää rehellisesti ite niin hyvässä kuin pahassa tai sit ois aika heittää tausta"liidi"laulaja vaihtoon ;D
HaloOfFlies
24.11.2021 15:35:10
 
 
Out on the street for a living, picture's only begun. Got you under their thumb.
Lunnu
24.11.2021 22:00:41
vvaltsu: Meikä taas tykkää TYRistä ihan hitosti. Ihan perkeleen kovia biisejä kaikki ja mieletön lineup levyllä.
 
Tämä kyllä. Lieneekö myös ainoa joka ei vieläkään löydy spotifystä?
Olis ollu kyl vielä parempi jos kitarassa olis ollu vaikka ynkkä :-D
Nostalgy is not what it used to be
Tuomoo
25.11.2021 00:48:39
Lunnu: Tämä kyllä. Lieneekö myös ainoa joka ei vieläkään löydy spotifystä?
Olis ollu kyl vielä parempi jos kitarassa olis ollu vaikka ynkkä :-D

 
Headless Cross, Tyr, Cross Purposes ja Forbidden puuttuu Spotifystä.
 
Jo kauan sitten oli jossakin juttua, että Iommilla on Headless Crossista ja Tyristä remasterit työn alla, mutta ilmeisesti jonkun levy-yhtiösekoilun takia noita ei meinata saada ulos mitenkään. On kyllä kovettuja albumeita ainakin nuo edellä mainitut, Forbiddeniltä en ole tainnut kuulla ainoatakaan kappaletta.
19.2.2021 never forget
Henri Henri Olavi
25.11.2021 01:26:24
Tuomoo: Forbiddeniltä en ole tainnut kuulla ainoatakaan kappaletta.
 
Mulla voisi olla tuo vinyyli myynnissä. Jos kiinnostaa, laita pikaviestiä.
Je suis 190221
Regalis Apertura
26.11.2021 09:26:11
Iommin uusi biisi Scent Of Dark:
 
https://www.blabbermouth.net/news/b … eases-doomy-new-song-scent-of-dark/
 
Ei hassumpi biisi mutta olisi varmaan toiminut paremmin vokaalien kera (Tony Martin esim.)...
The Jack
26.11.2021 16:13:17
HaloOfFlies: Ozzyn keikka siirtyy vuoteen 2023. https://www.soundi.fi/uutiset/ozzy- … ys-judas-priestin-kera-vuonna-2023/
 
"Vuosien 2019, 2020 ja 2022 päivämäärille ostetut liput käyvät sellaisenaan uudelle keikkapäivälle". Soundi
 
Eikö se nyt olisi vaan fiksumpi perua keikka, ja jos jostain ihmeellisestä sattumasta 72-vuotias jo vuosia Parkinsonin tautia sairastanut olisi muka 1,5 vuoden päästä paremmassa kunnossa, niin pistettäisiin sitten uusi kiertue pystyyn? En pidä logistisia ongelmia kovin uskottavana syynä peruutukselle. Todennäköisyys keikan tapahtumiselle 2023 on promilleluokkaa, mutta saavatpahan pitää siihen asti lipputulot korottomana lainana. Taitaa olla jo aika ainutlaatuinen keissi kyseessä.
Tuomoo
26.11.2021 16:49:36
Henri Henri Olavi: Mulla voisi olla tuo vinyyli myynnissä. Jos kiinnostaa, laita pikaviestiä.
 
Muuten ihan kiinnostelisi, mutta mulla ei ole vinskavehkeitä. Enkä aio hankkia ainakaan tässä elämäntilanteessa.
19.2.2021 never forget
kaplan
01.12.2021 17:37:11
Tuomoo: Jo kauan sitten oli jossakin juttua, että Iommilla on Headless Crossista ja Tyristä remasterit työn alla, mutta ilmeisesti jonkun levy-yhtiösekoilun takia noita ei meinata saada ulos mitenkään.
 
Forbidden remix on ilmeisesti valmis, mutta julkaisuajankohdasta ei ollut tietoa 2020 eikä tämän vuoden alussakaan. En sinänsä ihmettele, mikäpä kiire Iommilla olisi, ymmärrän jos 50 vuoden kiertelyn jälkeen haluaa tehdä eläkkeellä muutakin kuin valvoa levyjen uusintajulkaisuja tai neuvotella diileistä.
 
Tälle aiemminkin linkittämälleni sivulle päivittyy aiheesta todennäköisesti ajantasaisin tieto. Siellä alalaidassa ennen kommentteja on lisätiedot, artikkeli on sitten pitkä. https://www.black-sabbath.com/2013/08/tony-martin-era-deluxe-editions/
Regalis Apertura
02.12.2021 09:25:42
Uudessa SiriusXM:n "Trunk Nation With Eddie Trunk" -haastattelussa Iommi vahvisti, että "Born Again" -mestarinauhat on löydetty ja että hän suunnittelee saavansa albumin "kuulsaiseksi" ennen sen julkistamista.
 
"Ilmeisesti esimieheni löysi yhteyden sieltä, missä päänauhat olivat", Tony sanoi (BLABBERMOUTH.NETin litteroimana). "En ole kuullut enempää. Odotamme saavamme nämä nyt. He löysivät missä he olivat - jossain levy-yhtiön kirjastossa. Ilmeisesti haluaisin tehdä sen - haluaisin mielelläni saada sen yksi kuulosti oikealta. Koska se oli mielestäni todella hyvä albumi. Ja kun teimme sen ensimmäisen kerran studiossa, se kuulosti hienolta. Mutta kun se ilmestyi levylle, se oli todella pehmeä eikä hyvä. Joten haluan yritä tehdä asialle jotain."
 
Noin Google-kääntäjän mukaan...
 
https://www.blabbermouth.net/news/b … ove-to-get-that-one-sounding-right/
phiit
02.12.2021 10:27:25
Regalis Apertura: Uudessa SiriusXM:n "Trunk Nation With Eddie Trunk" -haastattelussa Iommi vahvisti, että "Born Again" -mestarinauhat on löydetty ja että hän suunnittelee saavansa albumin "kuulsaiseksi" ennen sen julkistamista.
 
"Ilmeisesti löysi yhteyden sieltä, missä olivat", Tony sanoi (BLABBERMOUTH.NETin litteroimana). "En ole kuullut enempää. Odotamme saavamme nämä nyt. He löysivät missä he olivat - jossain levy-yhtiön kirjastossa. Ilmeisesti haluaisin tehdä sen - haluaisin mielelläni saada sen yksi kuulosti oikealta. Koska se oli mielestäni todella hyvä albumi. Ja kun teimme sen ensimmäisen kerran studiossa, se kuulosti hienolta. Mutta kun se ilmestyi levylle, se oli todella pehmeä eikä hyvä. Joten haluan yritä tehdä asialle jotain."
 
Noin Google-kääntäjän mukaan...
 
https://www.blabbermouth.net/news/b … ove-to-get-that-one-sounding-right/

 
Selkeempää tekstiä oli lukee ihan linkin takaa..
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)