Aihe: Metallica
1 2 3 4 5229 230 231 232 233497 498 499 500 501
Arkka
11.01.2014 13:17:20
 
 
FatSam: Metallican linjasoundit on nykyään muuten aika kaameat verrattuna vaikkapa -90-luvun alkupuolen vastaaviin. Mikähän menee vikaan? Esim. LiveMetallicasta ei kyl jaksa mitään keikkataltiointia tilata, kun tietää, että joutuu pöytäsoundia kuunteleen, noi uudemmat varsinaiset livejulkaisut kyllä toimii ihan, vaikka niissäkin on soundit heikompaa kuin esim. Cunning Stuntsilla.
 
Kai ovat hakeneet selkeyttä ja välttelevät muhjua, kuminaa jne. paikan päällä. Kyllä nuo varmaan yleisössä toimii paikasta riippuen. Tarvis olla kotikuunteluun aina toinen miksaus. Tosin olihan ne vanhat saundit mainiot kyl.
FatSam
11.01.2014 13:26:57
 
 
Arkka: Kai ovat hakeneet selkeyttä ja välttelevät muhjua, kuminaa jne. paikan päällä. Kyllä nuo varmaan yleisössä toimii paikasta riippuen. Tarvis olla kotikuunteluun aina toinen miksaus. Tosin olihan ne vanhat saundit mainiot kyl.
 
Siis paikan päällä toimii kyllä. Jopa Larsun rumpusoundit on aika mojovat.
"Chillaa, senkin läskisami." -M4ss3 m/
Alex_K
13.01.2014 14:54:19
Alex_K: Alex_K: Laitoin kysymyksen ja lippujen tiedot. Katsotaan mitä vastaavat..

Alex_K: Tilannepäivitys: Ei päivitettävää- ei vastausta.
 
No nyt tuli vastaus. Pitää ottaa livenationiin yhteyttä. He jakavat äänestysoikeuksia.
Eli, jos on ostettuna lippupalvelusta tikettejä, ottakaahan yhteyttä tuonne jos suinkin huvittaa äänestää..
Puusta pudonnut.
Funkånaut
13.01.2014 15:41:11
 
 
Regalis Apertura: Heh voisi olla aika vänkä näky jos Stadikallakin jokaisella yleisössä olisi kuulokkeet päässä ettei kukaan pääsisi valittamaan melusaasteesta;)...
 
Onkohan tuota koskaan kokeiltu missään päin maailmaa stadionympäristössä?

 
Käsittääkseni joissakin klubitapahtumissa tuota on ainakin kokeiltu. Muistaakseni kyseessä oli joku elektronisen musan tapahtuma.
 
En osaa sanoa, että onko mikään enemmän säröä omaavan musan bändi tuommoista isommissa tapahtumissa kokeillut. Tuossa voisi kuitenkin olla ideaa. Jokainen saa miksauspöydästä parhaan mahdollisen soundin ja voimakkuuttakin voisi säätää.
 
Toisaalta, sitten jäisi tietyillä paikoilla kaiuttimien tuottama paine kokematta.
"Se on kyllä helevetin hyvä asia että sie oot pasisti etkä laulaja" - Karvamammutti Kuuntelen tämmöistä
Arkka
13.01.2014 15:47:06
 
 
Funkånaut: Käsittääkseni joissakin klubitapahtumissa tuota on ainakin kokeiltu. Muistaakseni kyseessä oli joku elektronisen musan tapahtuma.
 
En osaa sanoa, että onko mikään enemmän säröä omaavan musan bändi tuommoista isommissa tapahtumissa kokeillut. Tuossa voisi kuitenkin olla ideaa. Jokainen saa miksauspöydästä parhaan mahdollisen soundin ja voimakkuuttakin voisi säätää.
 
Toisaalta, sitten jäisi tietyillä paikoilla kaiuttimien tuottama paine kokematta.

 
Me tota joskus kavereiden kans visioitiin, että tulis pelkät DI:t jokaselle, niin vois valkata saunditkin :)
mrk
13.01.2014 16:23:39
Arkka: Me tota joskus kavereiden kans visioitiin, että tulis pelkät DI:t jokaselle, niin vois valkata saunditkin :)
 
VIP-rokkipoliisikatsomo, miksauspöydän edestä paikat ja saa itse ruuvata itseä miellyttävät soundit.
"Short On Long Term Goals"
paradisesynth
13.01.2014 16:24:16
Alex_K: No nyt tuli vastaus. Pitää ottaa livenationiin yhteyttä. He jakavat äänestysoikeuksia.
Eli, jos on ostettuna lippupalvelusta tikettejä, ottakaahan yhteyttä tuonne jos suinkin huvittaa äänestää..

 
Voitko tarkentaa?
Mikä sposti-osoite tarkalleen ottaen? Mitä tietoja laitoit tarkalleen ottaen?
reaper666
13.01.2014 16:31:26
Vai et frayed ends of sanity livenä? huh huh..
Alex_K
13.01.2014 20:37:00
paradisesynth: Voitko tarkentaa?
Mikä sposti-osoite tarkalleen ottaen? Mitä tietoja laitoit tarkalleen ottaen?

 
Menin livenationin sivuille, lähetin palautetta, kerroin ostaneeni jonosta lippuni varmistaakseni paikan sonispheressä. Lopuksi kerroin lippuni numerot ja painoin enteriä. Katsotaan mitä ne vastaa.
 
Osoitehan on:
http://www.livenation.fi/CustomerService
Puusta pudonnut.
Artturi
13.01.2014 21:13:29
Arkka
13.01.2014 21:27:08
 
 
Artturi: Newsted avautuu... http://www.classicrockmagazine.com/ … ng-pushed-newsted-out-of-metallica/
 
Kas, Newsted teki Mustainet :)
 
(vitsi)
Alex_K
13.01.2014 22:10:02
Kyllä mun mielestä Jason kuului enemmän bändiin mitä tämä dumputipum rastafari.
Puusta pudonnut.
haunted
13.01.2014 22:11:22
Jasoni on kylä symppis kaveri tolleen median antaman kuvan ansiosta/takia. Moni muu tilittäis aika paljo enemmän. Pitäs tsekata se sen levy oikeen kunnolla. Jonku piisin kuulin joskus, eikä ollu edes susipaskaa!
"Anteeks mulla on pakkoliikkeitä" -Natolasse
aivokuolio
13.01.2014 22:19:07
Artturi: Newsted avautuu... http://www.classicrockmagazine.com/ … ng-pushed-newsted-out-of-metallica/
 
Eikös sama juttu käyty melkein sanatarkasti jo läpi 10+ vuotta sitten Some Kind Of Monsterissa? Ihmettelen muutenkin tätä median intoa kaivella edelleen tätä vanhaa eroa josta rupeaa olemaan kohtapuolin viitisentoista vuotta aikaa. Lars selitti homman jo aika tyhjentävästi ajat sitten: http://www.youtube.com/watch?v=kj_8E3FOU4s
Arkka
13.01.2014 23:33:07
 
 
Draama myy. Täten eroilla mehustellaan iäti.
Alex_K
14.01.2014 04:18:40
aivokuolio: Eikös sama juttu käyty melkein sanatarkasti jo läpi 10+ vuotta sitten Some Kind Of Monsterissa? Ihmettelen muutenkin tätä median intoa kaivella edelleen tätä vanhaa eroa josta rupeaa olemaan kohtapuolin viitisentoista vuotta aikaa. Lars selitti homman jo aika tyhjentävästi ajat sitten: http://www.youtube.com/watch?v=kj_8E3FOU4s
 
...se joka vanhoja muistelee, sitä....
 
No mutta, se on vähän niin kumman puolella pöytää on. Se viinipullo saattaa olla joko lähempänä tai kauempana, riippuu mistä sitä katsoo.
 
Oma näkemys ja sen ajan muistikuvat (ehkä istun jasonin puolella tässä) on ne että sieltä tuli kuittailua aika reippaasti, jos soittaa projektissa. Että se on joko tai.
 
Tää Larssin fockin' fock scene oli lähinnä hilarious. Saisi varmaan kaunareista ridgen osan, jos sitä pyytäisi. Mut, jasonin puoli pöydästä ja sitä rataa..
Puusta pudonnut.
phiit
14.01.2014 06:05:21
haunted: Jasoni on kylä symppis kaveri tolleen median antaman kuvan ansiosta/takia. Moni muu tilittäis aika paljo enemmän. Pitäs tsekata se sen levy oikeen kunnolla. Jonku piisin kuulin joskus, eikä ollu edes susipaskaa!
 
Parempi se on moninverroin kuin mitä Metallica on saanu ulos viimeseen 15+ vuoteen.
Regalis Apertura
14.01.2014 13:57:57 (muokattu 14.01.2014 13:59:30)
Aika jännä juttu että Hetfieldin mielestä esim. Lulu-levy Reedin kanssa oli "hyväksytympi" sivuprojekti kuin tuo Jasonin Echobrain... Pelkäsikö James että Echobrainin myyntiluvut olisikin peitonneet Metallican vastaavat;)?
phiit
14.01.2014 14:05:45
Regalis Apertura: Aika jännä juttu että Hetfieldin mielestä esim. Lulu-levy Reedin kanssa oli "hyväksytympi" sivuprojekti kuin tuo Jasonin Echobrain... Pelkäsikö James että Echobrainin myyntiluvut olisikin peitonneet Metallican vastaavat;)?
 
Echobrain tuli 2002.. Lulu 2011, aika paljon on tuossakin leirissä tapahtunu noina 9 vuotena
bedlam
14.01.2014 18:01:58 (muokattu 14.01.2014 18:03:57)
 
 
Regalis Apertura: Aika jännä juttu että Hetfieldin mielestä esim. Lulu-levy Reedin kanssa oli "hyväksytympi" sivuprojekti kuin tuo Jasonin Echobrain... Pelkäsikö James että Echobrainin myyntiluvut olisikin peitonneet Metallican vastaavat;)?
 
Lulu-projektissa oli mukana koko bändi. Ei sellaisessa tilanteessa voi syntyä tuollaista mustasukkaisuutta kuin Jasonin tapauksessa.
http://www.petrilampela.net
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)