Aihe: Custom mikit bassoon
1
bassman87
03.12.2016 11:04:11
Arvon basistitoverit,
 
Oletteko teettäneet suomessa custommikkiä bassoonne? Mitä parametrejä/toiveita voisi esittää mikin tekijälle?
 
Itse olen teettämässä presarimikkiä. Pidän perussaundista, mutta ehkä inasen tiukempi alapää ja vähän vähemmän korostunut yläpää. Ei kuitenkaan liikaa, mutta pienoisia muutoksia haluaisin.
 
Hinta-arvio oli kohtuullinen ja lähes samalla tasolla kuin kaupalliset mikit. Joten ajattelin tukea kotimaista työvoimaa.
 
Eli paremmin tietävät voisivat kertoa mihin asioihin voi mikillä vaikuttaa(passiivimikki) ja kokeneemmat voisivat kertoa kokemuksiaan custommikeistään.
jnbeissi
okabass
04.12.2016 22:06:35 (muokattu 04.12.2016 22:06:58)
No nämä ei ole ihan sitä mitä esitit. Minulla on toimineet erittäin tyydyttävästi Lundgrenin P hotti ja Jazzissa Stenback-bassosta peräisin olevat mikit. Parhaat minulle tähänastisista mikeistä. Suosittelen.
http://lundgren.se/en/mics/bass-e/
jPekka
05.12.2016 11:26:05
 
 
Tulin pari vuotta sitten ideoineeksi onttokoppaisen, viisikielisen, pitkämensuurisen nauhattoman basson, ja kanteen kiinnitettäviä viisikielisen mikkejä on perin hankala löytää: lähes kaikki saatavilla olevat mallit kiinnittyvät mikkikolon pohjaan, mikä tietysti sotii värähtelevän kannen ajatusta vastaan. Joten tilasin bassculture.de-sivuston Christoph Dolfilta parin humbuckereita: http://www.yrttimaa.net/kuvat/Blogiin/35_special__9046.jpg
 
Maksoivat postikuluineen suunnilleen saman verran kuin hyllytavara ja ovat sellaiset kuin tilasin. Soundaavat erinomaisilta. Dolf tekee monia muitakin malleja: http://bassculture.de/
"Te ette pitäisi Nietzschestä, sir. Hänen filosofiansa on pohjimmiltaan epätervettä."
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)