Toki voi muuttaa, mutta tarvitset vielä jonkin taitto-ohjelman, jolla ulostaa kuva painotalon kelpuuttamaan tiedostomuotoon kuten esim. pdf:ksi. Joo ja ei.
Jos saat jollakin ohjelmalla aikaan painokelpoisia kuvia oikeissa mitoissa, kohdistusmerkintöineen, vaikkapa CMYK-tiffejä, 300dpi ja 1-bittisissä 1200-2400 dpi, niin ei se ole tulostamolle mitenkään vaikeaa lätkiä ne esim. PageMakeriin tulostettavaksi.
Mutta tässä on taas se, että että osaa tehdä homman oikein ja kunnolla, pitäis oikeastaan olla perehtynyt kaikkiin työvaiheisiin. Kyllä mä muistan että kun oli pari vuotta koulussa graafista lukenut, niin luuli että homma sujuu miten päin vain - ja sitten jälkeenpäin kuuli että niissä levynkansissa oli ollut vaikka mitä korjattavaa.
Varsinkin värinkorjailu on vaikeaa, samoin pakkaamattomien (ei pdf) tulostustiedostojen linkittäminen ja koostaminen fontteineen sun muineen. Mutta ei mahdotonta. Ota etukäteen yhteys tulostamon faktoriin/esimieheen, ja sovi joka ikinen yksityiskohta - yleensä heillä on jonkinlainen valmis ohjeistuskin.
Ja varsinkin .pdf:illä ohjeistus tarvitaan. Tiedosto pitää aina tehdä tulostimen asetuksilla. Netissä taitaa olla ilmainen rajoitettu Adobe Acrobat Distiller -demo, jolla voi tehdä muutaman .pdf:n että pääsee alkuun. Ainakin on ollut.
Siltikin, tekevälle sattuu aina. Mulla on jäänyt labelin (levyn itsensä) painovärit väärään järjestykseen, ja kaksi kertaa on CD-linja saanut laittaa EAN-13:n (viivakoodin) uusiksi, kun mun BarcodeWizardini on tehnyt omia venytyksiä...
Mutta hei, jos omaan pienipainoksiseen promolevyyn tekee kansia, niin A3-laserprintille mahtuu kaksi bookletiä ja kaksi inserttiä:-D eikä tarvi maksaa kallista filmitulostusta erikseen. Levynkannen mitat ja tarvittavan CD-logon saa useimmilta levytehtailta verkoitse. Kokeile vaikkapa
http://www.cdlinja.fi/asiakastuki_paino.htm