Aihe: Jeesatkaas cd-polton kanssa.
1
Locrian
03.11.2004 14:33:21
Jep.Eli viime yönä silmät ristissä miksailin yhden liven valmiiksi ja poltin cd:lle yhteen pötköön.Pitäisi kohta käydä heittämässä levy tutulle jotta kaveri voi kuunnella ja tehdä toiveensa lopullista versiota varten.Ongelma on siinä että nyt pitäs nopeesti saada biisimerkit kohdilleen.Eli ei yhtä koko levyn mittasta pätkää,vaan joka biisi omalla trackillaan.Mielellään vielä niin, että ei hiljaisuuksia välissä vaan musa kuuluu vaikka biisi vaihtuu.Viimeksi tein tämmöstä kaksi vuotta sitten enkä kuollaksenikaan muista miten homma oli helpointa hoitaa.
 
Lisätäkseni vaikeusastetta totean, että en ehdi lähteä studion koneelle ,vaan on pärjättävä tyttöystävän kotiläppärillä.Hyvällä tsäkällä käytettävissä Nero jos en oo asennus CD:tä vieny muualle.
 
Eli pikaista apua ja syvin kunnioitukseni.
-"I eat pieces of shit like you for breakfast!"
-"You eat pieces of shit for breakfast?"
-Happy Gilmore
kivi
03.11.2004 15:32:27
Mielellään vielä niin, että ei hiljaisuuksia välissä vaan musa kuuluu vaikka biisi vaihtuu.
 
Taukoja ei tule, kun määritys on disk-at-once.
 
Muuten homma riippuu vähän siitä, mitä polttosoftaa koneella on.
"This is nothing to me! Nothing! Just a hobby! I could be basking in the sun in Florida!"
(Handsome Dick Manitoba)    
Locrian
03.11.2004 16:23:08
Taukoja ei tule, kun määritys on disk-at-once.
 
Muuten homma riippuu vähän siitä, mitä polttosoftaa koneella on.

 
Tjoo.Tuon siis tiesin mutta nyt pitäs vaan saada track markereita jälkeenpäin jostain pieraistua ettei kaverin tarttisi kelailla 45-minuuttista piisiä edestakasin kun haluaa kuulla jonkun tietyn biisin.No- oon nyt tässä vaimokkeen koneella täytyy testailla onnistuuko jollain softalla.
-"I eat pieces of shit like you for breakfast!"
-"You eat pieces of shit for breakfast?"
-Happy Gilmore
varakeef
04.11.2004 14:53:59
Nerolla ainakin onnistuu raitamerkkien laittelu yhteen isoon tiedostoon.
 
En nyt pysty kuvailemaan tarkemmin miten se käy päinsä, mutta siellä on jonkin sorttinen tiedostojemuokkausvalikko (johon tulee oikein kaunis kuvakin wav tiedostosta). Siellä voi raitamerkkejä pudotella paikoilleen varsin helposti.
 
Biiseihin ei tule välejä, kn kappaleiden väliksi laitetaan 0 sekuntia. (Paitsi ensimmäisen välin, joka itse asiassa on ennen ensimmäistä biisiä, tulee olla vähintään 2 sekuntia, jotta cd-standardi täyttyisi. Näin Nero ainakin herjaa, jos jotain lyhyempää yrittää)
"Jos demo kuulostaa paremmalta kuin varsinainen äänitys, julkaistaan demo" - Rick Rubin
Locrian
04.11.2004 14:57:19
Jepu.Nerolla hoidin homman jo eilen mutta kiitos vastauksesta.Nerolla pytyy tekemään indeksimerkkejä jotka soittimessa sitten näkyvät ihan normaalisti.Kätevä on tuo ja viimeksikin tein Nerolla.Ei vaan muistunut mieleen...
-"I eat pieces of shit like you for breakfast!"
-"You eat pieces of shit for breakfast?"
-Happy Gilmore
jPekka
05.11.2004 16:31:43
 
 
Taukoja ei tule, kun määritys on disk-at-once.
 
Ei se nyt ihan noinkaan mene, ainakaan Nerolla. Kyllä siinä voi määritellä DAO-poltolle haluamansa mittaisia taukoja, ja oletusarvo biisien välillä on joka tapauksessa se kaksi sekuntia.
 
Jos äänite on yhtenä pötkönä niin imaistaan se Neroon, osoitetaan hiiren oikealla näppäimellä raitaa, kohdevalikosta Properties, sieltä välilehti "Indexes, Splits". Avautuu pienimuotoinen mutta zoomattava kuva aallosta, siihen voi sitten sijoitella niitä markereita ja lopuksi komentaa "Split at index positions". Sitten jakautuu eri raidoiksi. Ja muista sen jälkeen muuttaa raitojen väli nollaksi (on tässäkin tapauksessa oletusarvoisesti kaksi sekuntia).
"Minne tahansa menetkin, siellähän olet."
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)