Zieberheim: ForScorea oon itse käyttäny, pysyy nuotit jne järjestyksessä ja helppo luoda settilistoja ja muita merkintöjä. Ei ole ilmainen, mutta joka sentin arvoinen. Joo, todella asiallinen softa, ForScorella on menty jo muutama vuosi, nuotteja/sanoja on eri kuvioiden myötä kertynyt hurja määrä ja ne ovat siististi settilistoina jotka saa vaikkapa aakkosiin, voi tehdä manuaalisesti biisispareja, tai 45min settejä ja settilistat voi nimetä miten lystää. Ei ole iso homma tehä settilista vaikka joka keikalle jos tarvis on. Meneehän tuon opettelemiseen jonkin aikaa mutta maksaa vaivan.
Jos sanoja on satoja ja ne ovat jo pdf muodossa koneella niiden siirtämiseen ForScoreen tarvitaan joku pilvipalvelu, DrobBox, iCloud tai GoogleDrive, tosin jälkimmäisen kanssa on ollut ongelmia viime aikoina eli olen käyttänyt iCloudia tai DropBoxia.
Aikamoinen homma on edessä jos ne sadat sanat pitää skannata paperilta, iPadiin saa onneksi ilmaisia skannerisoftia joilla homma hoituu suht helposti, sanojen skannaus ei ole ihan niin tarkkaa kuin nuottien.
https://itunes.apple.com/us/app/isc … -and-pdf-converter/id961612315?mt=8 Tämä vois olla paree sana/sointulapuille jos nuotteja ei tarvi
https://itunes.apple.com/us/app/onsong/id502344938?mt=8 En ole perehtynyt tähän softaan mutta tiedän joidenkin soittajien käyttävän tuota, youtuubista löytyy monta videota ko aiheesta.