Aihe: Suositeltavat rumpu-DVD:t
1 2 3
Glenfiddich
03.09.2005 19:43:20
kiva ois toi osata, mut saattanee kestää mulla jonkin aikaa. Eli kuuntelemaan. Se on silti jännä et vaikka vetäis iskulleen samallain nii se EI silti kuulosta samalta vaikka rumpusounditki sais samanlaisiksi. Sama pätee silti soittoon ku soittoon.
 
ai nii puhuvat että Hra Mcbrainilta ois tulosa kans uusi dvd. Saapa nähä,en oo kyl super drummingiakaa nähny enkä rythms of the beastia. Jonkin klinikan näin, ja äijä veti aikaa hyvän kuulosta tosin taimi heittelee aika hemmetin paljon, mut sitähän ei mennäkkää tommosiin tapahtumiin kyyläämää..
"If you want to get involved with more technical side of drumming, YOU must learn the rudiments" -Paice-
nakke
03.09.2005 23:12:30
Hieno biisi ja hieno Paicen rumpuraita. Viittin minä väittää osaavani. Piti aikanaan opetella, kun veivattiin tuota kavereiden kanssa.
 
Jessus sentään hollmi, et millään viittis laittaa jonkin sortin soitto näytettä kehiin, tahtoo kuulla!
hollmi-5
04.09.2005 09:02:30
Jessus sentään hollmi, et millään viittis laittaa jonkin sortin soitto näytettä kehiin, tahtoo kuulla! Laita minulle sähköpotiosoitteesi, niin laitan WMA:na yhden biisin. Yritin tuonne Mikseri nettiin laitella, mutta huomasin, että cowerit ovat kiellettyjä. Niinpä tuoreempia nauhoituksia ei sinne voi laittaa, kun ne on näitä lainakappaleita.
Mika Hollström
triplis
04.09.2005 14:57:17
 
 
Millos se Hahdon dvd on tulossa? Kauhiasti siitä on ainakin ollu puhetta, mutta homma on koko ajan viivästynyt...
 
Niin ja vastaus kysymykseen: Riippuu musiikkityylistä. Jos soitat metallia, Derek Roddyn dvd on pakko-ostos.
"Soitetaanko vaihteeksi heviä?"
wavelength
05.09.2005 09:09:39
 
 
Thomas Langin Creative Control on kyllä myös osuva pläjäys.
 
Juu. Tuomaksen "kontrolliharjoitukset" kuulostavat aivan Mike Portnoyn rumpusooloilta. :) Mukavaa viihdettähän tuo on, ja sekvenssigroovet kuulostavat kivoilta. Itse en ole vielä vaivautunut ottamaan yhtään opinkappaletta kyseiseltä DVD:ltä, vaikka olenkin muutaman kerran sen katsonut. Sanotaanko, että levyn käyttöarvo on useimmille rumpaleille melko vähäinen.
On kumma miten vähän saa aikaan, jos vain lakkaa yrittämästä.
kampela
05.09.2005 16:54:06
 
 
Vähän ohi aiheesta. Sirkusryhmä Cirque Du Soleilin Dvd taltioinneissa on tosi kova bändi soittamassa, on vaan tosi taustalla. Musiikki sopii esitykseen kun nakki suuhun.
www.endofyou.net
joni1901
05.09.2005 19:57:08
Anteeksi amatöörimäisyyteni mutta mistä näitä kaikkia rumpujen opetus dvd:eitä voi hankkia? Esim Helsingistä?
Tai netistä?
Triskal
05.09.2005 20:21:34
 
 
Play.comista löytyy Modern Drummer 2003, Drummers Collectivea, Portnoyta, Weckliä, Smithiä... Sinne vaan koluamaan.
Your love came down / and it turned me around / Your love came down / and it saved me - kalamies#33 >-)))>
Nolte
05.09.2005 20:22:17
Anteeksi amatöörimäisyyteni mutta mistä näitä kaikkia rumpujen opetus dvd:eitä voi hankkia? Esim Helsingistä?
Tai netistä?

 
Ainaskin F-Musiikista löytyy. On muuten siellä "nuotit"-osiossa.
Hyvät rummut, huono soittaja!
Deino
05.09.2005 20:27:11
 
 
Jos ostaisin Play.comista yhden rumpu-DVD:n, mikä se olisi?
Metalli on musiikkia. Muu on pehmopuhetta.
LaKu
05.09.2005 21:52:13
Anteeksi amatöörimäisyyteni mutta mistä näitä kaikkia rumpujen opetus dvd:eitä voi hankkia? Esim Helsingistä?
Tai netistä?

 
Täältä: www.musicroom.com
Visa-kortti voi olla hyvä...
Simbe
05.09.2005 22:21:43
Laitanpa tähän yhden rumpudvd:n, jota EI oikein voi suositella. Nimittäin Pete York's Super Drumming, jonka joskus tulin ostaneeksi ihan sokkona. Nimekkäistä rumpaleista huolimatta on jäänyt hyllyyn pölyttymään. Ei toimi minulle ainakaan oikein viihteenä, eikä varsinkaan opetusmielessä, joten...
 
No höh, juuri tämä! Voisin ostaa sen sinulta, Nolte, jos et paljoa pyydä?
Rock 'n roll 'n blues 'n jazz, kiss my ass. Kiss my ass. Myytävänä Yamaha 8000 rummut in "Mellow Yellow"
Barley
05.09.2005 23:20:13
Onkos joku tsekannut Stanton Mooren dvd:t? Pari pätkää vaikutti varsin hyvältä ja diggailen hepun soittoa muutenkin. Että minkälaisia ovat nuo lätyt?
But now the holy dollar rules everybody's lives. Gotta make a million doesn't matter who dies.
DimensionZ
05.09.2005 23:31:24
 
 
Itse omistan Wecklin DVDitä kolme kappaletta, kaksi uudempaa sarjaa ja yhden vanhempaa, ja ne ovat kyllä kaikki erittäin antoisia, varsinkin tekniikkapaketti. Rush in Rio löytyy myös, ja se on kyllä kanssa erittäin kova paketti myös muuten kun rumpujen osalta. Uusin Drummers Collective on myös omistuksessa, siinä on kaikilta rumpaleilta erittäin onnistunutta materiaalia ja hyvää musiikkia myös. Toisaalta juuri lainasin kirjastosta sellaisen vanhan Jazz Drummer Legends, tai jotain vastaavaa (vihreät kannet), ja se oli kyllä aivan huippua katsottavaa, vaikkei sinänsä opetusmateriaalia ollutkaan.
''He jumped right out of a building!!''
miccomalliton
06.09.2005 01:49:14
Onkos joku tsekannut Stanton Mooren dvd:t? Pari pätkää vaikutti varsin hyvältä ja diggailen hepun soittoa muutenkin. Että minkälaisia ovat nuo lätyt?
 
Muakin kiinnostais nuo DVD:t .
 
Loistava rumpali, groove kohdallaan.
"Ylistäkää häntä rumpua lyöden ja karkeloiden...ylistäkää häntä helisevillä symbaaleilla, ylistäkää häntä kumisevilla symbaaleilla!" psalm. 150 kalamies#24 >-)))> olen Hulkki! ESTR #1 Punttisika #1 MET #2 Kirka on mies.
Nolte
06.09.2005 09:37:30
No höh, juuri tämä! Voisin ostaa sen sinulta, Nolte, jos et paljoa pyydä?
 
Noo, minulle ei toiminut tuo. Johtunee aika paljon soitettavasta materiaalista.
 
Tehdään vaan kaupat. Laitoitkin jo mailia näemmä, johon vastasinkin jo. :)
Hyvät rummut, huono soittaja!
Triskal
06.09.2005 09:57:04
 
 
Jos ostaisin Play.comista yhden rumpu-DVD:n, mikä se olisi?
 
Joku Wecklin DVD.
Your love came down / and it turned me around / Your love came down / and it saved me - kalamies#33 >-)))>
lkx
06.09.2005 12:52:03
 
 
Pitänee laittaa Amsterdam tilaukseen.
 
Jeah, on ihan hyvä. Simon vetää totutun hyvin ja rumpalia kuvataankin aina välillä. Koko bändi on muutenkin niin pirun kova, että sitä kuuntelee ja katsoo ihan mielellään. Jossain extrapätkässä näkyy jotain rumpusooloakin vähän, kannattaa tsekata.
 
Portnoyn uudemmilla (Liquid Drum Theater)levyillä/videoilla on ihan hyviä perusbassaritekniikkaan liittyviä asioita ja onhan siellä varsinkin faneille paljon. Sieltä voi saada ideoita odd time -soittoon, etenkin jos aihe on ennestään vieras.
 
Steve Vain Live in Astoria on rummullisesti ihan jees - kuitenkin Virgil Donati kannuissa. Näkyy rumpalia aika paljon (vaikkakin kuva ei aina vastaa ääntä) ja paljonhan sillä saralla tapahtuu. Soolo on myös aika killer, tosin Donatiin tottuneelle suht perusdädää. Ainoa mikä häiritsee on jälkeenpäin sämplätyt soundit; Vailla tuntuu olevan tavaramerkkinä paskat rumpusoundit.
 
Mitä itse haluaisin nähdä, Thomas Lang, Marco Minnemann, Steve Smith, Wecklin uudemmat, kenties Donatin vanhoja videoita... Kalliita vaan ovat, prkl... Lottovoittoa odotellessa...
Hilfe! Ich bin ein Fisch.
juoni
06.09.2005 14:19:01
Jossain extrapätkässä näkyy jotain rumpusooloakin vähän, kannattaa tsekata.
 
=Polkee basareita suht' rivakasti ja lukee sanomalehteä samalla.
Lahjattomat Treenaa
lkx
08.09.2005 14:16:18
 
 
=Polkee basareita suht' rivakasti ja lukee sanomalehteä samalla.
 
Jeah, showmeininki kunniaan. :D
Hilfe! Ich bin ein Fisch.
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)