Aihe: Blue Öyster Cult
1 2 3 4 5 6 730 31 32 33 34
StJerky
30.10.2007 09:06:47
Gaines
30.10.2007 11:15:40
Tänks, plussaa sait. Hyvää meininkiä.
Sydän lyö ja parta kasvaa!
StJerky
30.10.2007 13:13:01
Tänks, plussaa sait. Hyvää meininkiä.
Kiitos. Kuuleeko kukaan aika vahvaa Beatles-vaikutetta tuossa "In Thee" piisissä? Levyllähän sen laulaa piisin tekijä Allen Lanier. Hieno kappale minusta.
2541
30.10.2007 16:24:16
 
 
Levyllähän sen laulaa piisin tekijä Allen Lanier. Hieno kappale minusta.
 
Ei laula, vaan Buck Dharma. Lanier ei laula kuin "True Confessionsin" ja "Mes Dames Saratin". Hyvä biisi tosiaan.
StJerky
31.10.2007 09:13:02
Ei laula, vaan Buck Dharma. Lanier ei laula kuin "True Confessionsin" ja "Mes Dames Saratin". Hyvä biisi tosiaan.
 
Oikeassa olet. Vaikka muistini on hyvä, se ei ole täydellinen. +
Meisseli
31.10.2007 17:13:57
 
 
Jos nää tulee suomeen ni mie oon siellä!
www.strangefruit-band.net www.groovinghighallstars.com www.ketolajawitikainen.com Syksyistä meininkiä.
työläinen
31.10.2007 17:28:50
Heippa, terveisiä tuolta humppapuolelta. Mielestäni "Extraterrestrial Live" on hyvä läpileikkaus BÖCin tuotannosta. Kiitos.
Aina on jotain.
StJerky
01.11.2007 09:24:25
Heippa, terveisiä tuolta humppapuolelta. Mielestäni "Extraterrestrial Live" on hyvä läpileikkaus BÖCin tuotannosta. Kiitos.
 
Tuotannosta vuosilta 72-81 (sen jälkeenkin bändiltä tullut 5 studiolevyä). Harmi vain että Albert Bouchard ei ole sillä levyllä rumpalina kuin parissa piisissä. Oma suosikkini livelevyistä on "On Your Feet Or On Your Knees" (niukasti ennen "Some Enchanted Evening" levyä). Myös uusin live "A Long Days Night" 2002 ihan hyvä, vaikka Bloomilla oli siihen aikaan ongelmia äänensä kanssa (siinä luonnollisesti myös uudempia piisejä).
Gaines
01.11.2007 09:27:29
Intouduinpa eilen pyörittämään BÖC:n tuotantoa ja vakuutuin jälleen kuinka monipuolinen, kummallinen, särmikäs, innostava ja rautainen bändi onkaan kyseessä. Some Enchanted Evening ja Cultösaurus Erectus saivat aikaan juuri näitä fiiliksiä. Keikalle menisin minäkin ehdottomasti.
Sydän lyö ja parta kasvaa!
Regalis Apertura
01.11.2007 21:31:52
^ Veit jalat suustani;). BÖC:n äijät on aina olleet kovia muusikoita (esim. Buck Dharman kitarasoolot, Bloomin vokaalit ja Lanierin kosketinsoitto "Joan Crawfordin" introssa parhautta). Ja BÖC kuullostaa aina BÖC:ltä on kokoonpano mikä tahansa, ei miltään muulta bändiltä.
PLO
02.11.2007 10:36:38
Silloin seitkytluvulla tuli diggailtua kovastikin bändiä ja sinne se jäikin muitten juttujen alta. Nyt kun kattelee noita vanhoja ja miksei uudempiakin youtubepätkiä, niin taitais olla korkee aika kaivaa taas näittenkin vanhat levyt varaston kätköistä esille. Sen verran mainiolta kuulostaa. Itellä tais viimeinen hankittu levy olla tuo Some Enchanted Evening live ja muistelin, et siihen vähän kiinnostus hiipuikin. Tosin levyllä on mielestäni aivan timantti veto Don´t Fearista, joka pesee pliisun studioversion mennen tullen, mut muuten oli jokseenkin vaisu levy. Sen sijaan tuota On Your Feet tuplaa tuli luukutettua senkin edestä. Ei sekään täydellinen ole, mut meno sillä äityy paikotellen melkoisen hulppeaksi. Kaks ekaa studiolevyä ovatkin lajissaan mestariteoksia.
 
Näin siis muistin varasta. Täytyypi tosiaan tarkistaa, onko aika kullannut jnpp. Tosin täytynee itse asiassa hakee CD versiot kaupasta, kun muistin, et ainakin nuo kaks ekaa ja On Your Feet on mulla C-kasetteina :)
StJerky
02.11.2007 12:32:02
Itellä tais viimeinen hankittu levy olla tuo Some Enchanted Evening live ja muistelin, et siihen vähän kiinnostus hiipuikin. Tosin levyllä on mielestäni aivan timantti veto Dont Fearista, joka pesee pliisun studioversion mennen tullen, mut muuten oli jokseenkin vaisu levy.
 
SEE livellä paras versio "Astronomysta". Lisäksi pidän kovasti Animals coverista "You Gotta Get Out Of This Place". "Kick Out the Jams" ei niin kolahda.
stapani
04.11.2007 10:42:01
Yep
 
Täällä 1 oldie lisää BÖC-kerhoon
Forssa 25.6.1983 ja Tavastia 4.6.1998 ("The Vigil" oli hieno yllätys)
olivat kovia keikkoja ja tuo Sweden-rock 2008 kutittaa
jo aika pahasti.......tuliskohan tänne meitäkin moikkaamaan....
Kaikki studiolevyt löytyy, myös nuo remasteroidut versiot....
Sonylle joskus lähetin mailin toiveesta saada Fire Of Unknown Origin
remasteroinniksi muiden mukana, mutta eipä ole mitään kuulunut......
Viimeaikojen biisisuosikiksi on noussut tuon Spectres-remasteroinnin
myötä Golden Age Of Leather, siinä biisissä on uskomattoman
monta koukkua.............
 
Cd-hyllystä löytyy vielä vähän harvemmin Suomessa näkyneet
Buck Dharman "Flat Out" 1982 (enempi aor-osastoa)
BÖC "Bad Channels" soundtrack 1992 (2 uutta biisiä)
BÖC "Cult Classic" (1994 uudelleensoitettuja versioita vanhoista klassikoista)
ja myös tuolta "Singles" kokoelmalta löytyy muutama erilainen miksaus.....
ja onhan tuolla vuoden 2004 Metallica tribuutilla Eric Bloom
laulamassa "For Whom The Bell Tolls" (guitar Al Pitrelli)
 
Stapani
StJerky
05.11.2007 10:29:26
Sonylle joskus lähetin mailin toiveesta saada Fire Of Unknown Origin
remasteroinniksi muiden mukana, mutta eipä ole mitään kuulunut......
...
Metallica tribuutilla...

 
Ovat tehneet niitä remastereita alkupräisessä julkaisujärjestyksessa (tosin hyppäsivät yli "On Your Feet Or On Your Knees" liven). Viimeisimpänä Spectres ja Some Enchanted Evening. Kuulemma menee bändin omista rojalteista nuo remastereiden kustannukset. Siksi vähän hidasta.
 
Metallica soitti vastikään jossakin unplugged konsertissa "Veteran Of the Psychic Wars" -piisin ja sen seurauksena piisi löysi ptkästä aikaa tiensä myös BÖCin keikkasettiin. Albertin ja Joen lottovoittohan oli Metallican cover "Astronomysta" Garage Inc levyllä.
stapani
05.11.2007 17:09:53
Yep
 
Itse asiassa tuo remasteroinnin alkuperäisjärjestys
ei aivan pidä paikkaansa
1999 Sony julkaisi "Cultosaurus Erectus"
super bit mapping-versiona (sbm, esim
Aerosmithin remasteroinnit)
ja soundaahan se ainakin paljon
paremmalta kuin vanha versio, varsinkin rummut ja basso
ovat saaneet lisää henkeä.....
Kyseisessä levyssä ei varsinaisesti lue remaster mutta esim.
www.blueoystercult.com mainitsee sen remasteroinniksi....
 
Suomalaisten tekemät BÖC-coverit (studio-versiot) :
Him - Don`t Fear The Reaper
Tarot - Veteran Of The Psychic Wars
Dead End 5 - ME 262 (suomenkielinen,oisko ollut 1976....)
 
Löytyykö niitä kenties lisää?
 
Stapani
2541
05.11.2007 17:45:17
 
 
Yep
 
Itse asiassa tuo remasteroinnin alkuperäisjärjestys
ei aivan pidä paikkaansa
1999 Sony julkaisi "Cultosaurus Erectus"
super bit mapping-versiona (sbm, esim
Aerosmithin remasteroinnit)
ja soundaahan se ainakin paljon
paremmalta kuin vanha versio, varsinkin rummut ja basso
ovat saaneet lisää henkeä.....
Kyseisessä levyssä ei varsinaisesti lue remaster mutta esim.
www.blueoystercult.com mainitsee sen remasteroinniksi....

 
Tossa on vaan erona, ettei siinä ollut bonusbiisejä, eli ei kuulu tähän ns. "Expanded Edition" -sarjaan.
StJerky
06.11.2007 10:34:44
Tossa on vaan erona, ettei siinä ollut bonusbiisejä, eli ei kuulu tähän ns. "Expanded Edition" -sarjaan.
 
Joo, minullakin on tuo.
foetor ex ore
06.11.2007 14:17:24
Minusta on sääli, ettei Club Ninjaa ole saatavilla cd:nä Suomessa. Kuuntelemieni samplejen perusteella ainakin White Flags kuulosti hyvältä ja hallussani olevalta tuplakokoelmalta Workshop of Telescopes löytyvät Dancing in the Ruins ja Perfect Waterhan ovat loistavia. Revölution By Night uppoaa minuun myös, joka biisi. Esim. Feel the Thunder on kohtuu heavy ja Light Years of Love taas tavattoman kaunis kappale.
2541
06.11.2007 15:23:33
 
 
Minusta on sääli, ettei Club Ninjaa ole saatavilla cd:nä Suomessa. Kuuntelemieni samplejen perusteella ainakin White Flags kuulosti hyvältä ja hallussani olevalta tuplakokoelmalta Workshop of Telescopes löytyvät Dancing in the Ruins ja Perfect Waterhan ovat loistavia.
 
Noi kokoelman biisit ovat levyn parhaat, lähinnä uskomattoman kököt soundit (varsinkin rummuissa) melkein pilaavat ne. Muuten levy on kyllä melkoisen heikko tekele.
aikavaikea
06.11.2007 18:24:28
...Club Ninjaa... ...Revölution By Night...
 
Jestas, tuo kaksikko mulla on alkuperäisinä c-kasetteina tuolla hyllyssä, milloin lie viimeksi kuunneltu. Pitänee ottaa kuulolle, muistikuvat eivät ole ns. kaksisia.
I got run over by truth one day. Didn't see the red light.
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)