Aihe: Jalkapallon MM-kisat 2014
1 2 3 4 542 43 44 45 4668 69 70 71 72
Funkånaut
01.07.2014 01:38:35
 
 
Die Mannschaft!
Vain kolme kertaa olen joutunut käyttämään ehkäisyä, eikä kertaakaan ole tullut minkäänlaista sukupuolitautia. Minä olen koirilta oppinut, että ensin pitää haistaa ennen kuin saa maistaa. - Pekka Siitoin
dipshit
01.07.2014 01:42:58 (muokattu 01.07.2014 01:46:43)
HUHHUH MIKÄ PELI. Luojan kiitos Özilille, joka oli tosin suurimman osan pelistä aika surkea. Pelin paras pelaaja oli ehdottomasti Manuel *Mieeessss* Neuer. Tästä pitää kyllä erityisesti puolustuksen parantaa aika reilusti Ranskaa vastaan, mutta pienistä kömmähtelyistä huolimatta usko joukkueeseen pysyy lujana.
 
Die Mannschaft!!!
seppo69
01.07.2014 01:43:03
Olipa taas upea peli, mahtavat kisat käynnissä.
"Ei noihin Bismarckin omiin sanoihin saa kyrpää laitettua järkevästi mitenkään." -crestfall
Kersu
01.07.2014 01:44:47
 
 
Nyt ku vielä Ranskan voittavat, niin voi hyvillä mielin matkata Saksaan katteleen meininkejä.
"Dippasin kikkeliä omenahilloon" -Thet
Jormaz
01.07.2014 01:54:05
dipshit: HUHHUH MIKÄ PELI. Luojan kiitos Özilille, joka oli tosin suurimman osan pelistä aika surkea.
 
Özil on mun mielestä ollut koko kisojen ajan aika vaisu. Hyvä että tuli onnistuminenkin vihdoin.
No tiedäthän.. Tarkoitettu.. tiedäthän..
Tuomoo
01.07.2014 08:15:07
Eis olisi varmaan sittenkin pitäny katsoa se toinenkin jatkoaika. Algerialle olisin toivonut jatkopaikkaa, mutta ei sitten väkisin. Tämän illan pelit skippaan, nyt on jo niin saatanalliset univelat että ei taida pystyä, vaikka vähän kyllä Belgia-Usa kiinnostaakin. Toivottavasti Belgia jyrää.
 
Eikä kyllä taaskaan vedonlyönnit osuneet kohdalleen, tietenkään. Vaikka Saksaa en missään nimessä kannusta ja sympatiat olivat Algerian puolella koko ajan, vedonlyönnit olivat Saksan puolella mutta eiväthän ne paskiaiset viitsineet voittaa varsinaisella peliajalla.
20.8. 22:54:21 NEVÖ FOGET
Vaihtovirta
01.07.2014 09:03:33
Mitäpä tuosta nyt sitten taas sanoisi.. Puolustus on vielä haavoittuvampi kuin osasi pelätä, pelitapa tuttua Guordiolaa siihen asti kun joku älysi ottaa Schurrlen sisälle ja Muller ratkoo pelejä vaikka yksin joten hyökkäyksestä en edelleenkään osaa olla huollissani..
 
Mutta pari pointtia, millä Ranska hyvällä säkällä ja hyvänä päivänä saattaisi kaatua: Lahm heti ja välittömästi Höwedesin paikalle, Hummelsille finrexiä ja buranaa jottei enää ikinä tarvi nähdä Mertesackeria tuon joukkueen avauksessa..eihän Hummelskaan mikään Cannavaro ole, mutta kun Neuer nyt pitää kai pitää maalilla niin tyydytään häneen..niin ja Schurrle avaukseen..Niin ja sen jälkeen itellekkin pari nitroa lähettyville, kun ei näistä peleistä näytä muuten selviävän..;)
vital
01.07.2014 10:11:11
Sopupeliä epäillään. En ole yllättynyt kun näki kyseisen joukkueen pelit. www.bbc.com/sport/0/football/28102841
eino mutku
01.07.2014 10:12:32
Mitä opimme tästä? Emme yhtään mitään!
Vaihtovirta
01.07.2014 10:31:09
eino mutku: http://blogit.mtv.fi/ahtiainen/2014/06/30/holpotyksen-mm-kisat/
 
Maikkari eiss heittää jerryä.

 
Tota maikkari arvostelee jonkun toisen selostuksia? No vastaheittona sanon että....
 
http://im.mtv.fi/image/868840/lands … 977c829c38c32f351ce73/Nb/616224.jpg
Parasite
01.07.2014 10:37:30
Vaihtovirta: Tota maikkari arvostelee jonkun toisen selostuksia? No vastaheittona sanon että....
 
http://im.mtv.fi/image/868840/lands … 977c829c38c32f351ce73/Nb/616224.jpg

 
Lisäksi voisi todeta että...
 
http://kuvapankki.jatkoaika.com/g2/d/285318-1/IMG_3538.JPG
20.8.2013 22:54:21 NEVÖ FOGET
Qsine
01.07.2014 10:45:01
 
 
Ym. Ahtiainen on kyllä asian päällä, vaikkei wallenius-hännis -linjaan tarvitsekaan palata. Ehkäpä hektisimpien sähköjäniskommentoijien poisjättö olisi asianmukainen kompromissi.
 
Aihemmetti kun toivoisin johonkin matsiin duoa Kaj Kunnas - Aki Riihilahti.
http://www.jannekuusinen.net http://jannekuusinen.blogspot.fi http://shitegeistcomics.blogspot.fi www.google.com/+JanneKuusinen
Röntgen-Jeesus
01.07.2014 14:31:08
 
 
Jormaz: Huhhuh. Loistavaa. Vähän kyllä nyppii toi Veikkaus.
"KUMPI SAA OTTELUN 1. MAALIN?
 
Oikea tulos: Ei maalia"
Tuo tarkoitti siis varsinaista peliaikaa, näköjään.

 
Luonnollisesti? Ihan niinkuin X tulee siitä kun varsinaisen peliajan jälkeen ollaan tasatilanteessa.
Quru: Kaikki musiikki on ihan perseestä.
Jormaz
01.07.2014 14:43:32
Röntgen-Jeesus: Luonnollisesti? Ihan niinkuin X tulee siitä kun varsinaisen peliajan jälkeen ollaan tasatilanteessa.
 
Ton toki ymmärtää. Tuntuu kuitenkin hölmöltä että jos on vaikka veikannut että pelaaja x tekee ottelun ensimmäisen maalin niin sitä ei lasketakaan jos se on tapahtunut jatkoajalla vaikka se olisikin ottelun ensimmäinen maali. En vain ole live-vedon sääntöjä lukenut, oma moka.
No tiedäthän.. Tarkoitettu.. tiedäthän..
Bluesmies
01.07.2014 16:19:37
Jormaz: Ton toki ymmärtää. Tuntuu kuitenkin hölmöltä että jos on vaikka veikannut että pelaaja x tekee ottelun ensimmäisen maalin niin sitä ei lasketakaan jos se on tapahtunut jatkoajalla vaikka se olisikin ottelun ensimmäinen maali. En vain ole live-vedon sääntöjä lukenut, oma moka.
 
On kai toi aika selkee, jos kerran yhtenä vaihtoehtona on "Ei maalia". Harvemmin pudotuspeleissä ei tule maalia, pitäis olla aika pitkä peli (okei, myönnän, aika MAM-heitto).
Anonymous-jazz
01.07.2014 16:20:23
 
 
Ranska - Germaanit pelistä taas luvassa hikinen 0-0 varsinaisella peliajalla.
"In a time of universal deceit, telling the truth becomes a revolutionary act" - George Orwell
LordWinter
01.07.2014 16:21:46
Valbuenassa on sellainen hyöty, että jos tuomarilta loppuu partavaahto niin siinä on vaahtosammutin nopeasti käsillä, heh.
"Hahaha, kiristääkö esarista, onko toistuvia tulehduksia? Annas kun Tohtori Jutku silpoo peniisi." -Röntgen-Jeesus
LaMotta
01.07.2014 17:19:04 (muokattu 01.07.2014 17:19:59)
 
 
ARG-SUI ja USA-BEL.
Kuinka käy?
 
Belgia on kova. Toinen matsi voi mennä kummalle tahansa.
 
Anonymous-jazz: Ranska - Germaanit pelistä taas luvassa hikinen 0-0 varsinaisella peliajalla.
 
Luotan Saksaan. Tali-Ihantala.
(Lausutaan elämään kyllästyneellä äänellä): "Jos ei kiinnosta niin ei tiällä mikkää pakko oo olla. Työ tiijättä missä on ovet."
Stradlin
01.07.2014 17:36:20
eino mutku: http://blogit.mtv.fi/ahtiainen/2014/06/30/holpotyksen-mm-kisat/
 
Maikkari eiss heittää jerryä.

 
Aikamoista. Maikkarihan käyttää porkkanana maksukanavien kaupittelussa mm. Mertsin lätkäselostuksia, joten siinä mielessä on vähän kummallista kritisoida jatkuvasti äänessä olevaa selostuskaksikkoa. Itse tykkään siitä vähän rennommastakin jutustelusta, omalla tavallaan sekin luo kisatunnelmaa varsinkin jos yksin kotona katselee matsia.
 
Mun mielestä Ylen lähetykset on suurimmaksi osaksi aivan loistavasti toteutettu. Reseptihän on melko yksinkertainen: hankitaan päteviä, fiksuja ja sanavalmiita tyyppejä studioon ja annetaan niiden höpöttää keskenään. Tuloksena on luontevaa, asiantuntevaa ja silti viihdyttävääkin jutustelua. Maikkarilla siellä olisi hassusti puettu ADHD-Rautiainen pitämässä monologia mainoskatkojen välissä. Tykkään kyllä Rautiaisen pälpätyksestä ainakin pieninä annoksina silloin tällöin ja niin tykkää varmasti moni muukin, mutta ongelma on siinä, että maikkarilla todennäköisesti rakennettaisiin väkisin koko homma yhden äijän shown ympärille niin että kisojen jälkeen pelkkä kikkarapään näkeminenkin aiheuttaisi pahoinvointia. Puhumattakaan siitä, että ilmaispuolella pelit selostaisi Mika Saukkonen. Hiljaisia hetkiä varmasti olisi, mutta se tuskin mitään pelastaisi.
 
Nämä ovat sekä itse urheilun että tv-lähetysten puolesta kenties parhaat urheilukisat, joita itse olen ikinä seurannut.
"Voi kun täällä onnistuisi älykkäästi keskustella avaruusliskoista ynnä sun muista. Mutta tervettä keskustelua ei synny minnekään kun heti hyökätään ad hominem viesteillä päälle." - Anonymous-jazz
obiwan
01.07.2014 17:38:10 (muokattu 01.07.2014 18:24:41)
LaMotta: ARG-SUI ja USA-BEL.
Kuinka käy?
 
Belgia on kova. Toinen matsi voi mennä kummalle tahansa..

 
ARG-SUI 2-0
BEL-USA 1-2
 
Murica!
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)