Aihe: Jääkiekkokausi 2017-18 (Liiga, KHL, NHL, CHL)
1 2 3 4 5 6 736 37 38 39 40
Stradlin
02.11.2017 07:26:26
DM: Mistä tämä aika on peräisin?
 
Albertan järvet ovat parin viikon päästä jäässä, joten järveen kävely ei sen jälkeen enää onnistu. Ainoa vaihtoehto on ruveta voittamaan pelejä.
"Voi kun täällä onnistuisi älykkäästi keskustella avaruusliskoista ynnä sun muista. Mutta tervettä keskustelua ei synny minnekään kun heti hyökätään ad hominem viesteillä päälle." - Anonymous-jazz
HaloOfFlies
02.11.2017 17:42:03
 
 
DM: Mistä tämä aika on peräisin?
 
Yleensä Kiitospäivään mennessä pudotuspelimahikset alkavat olla mennyttä jos kausi on alkanut huonosti. Oilers hävisi lokakuussa kuusi ottelua ja se on tällä hetkellä koko liigan toiseksi viimeisenä.
Out on the street for a living, picture's only begun. Got you under their thumb.
santakasa
02.11.2017 17:50:37
HaloOfFlies: Yleensä Kiitospäivään mennessä pudotuspelimahikset alkavat olla mennyttä jos kausi on alkanut huonosti. Oilers hävisi lokakuussa kuusi ottelua ja se on tällä hetkellä koko liigan toiseksi viimeisenä.
 
On tässä vielä otteluita jäljellä. Ankkalauma on aika hyvä esimerkki loppukirimisestä ja myös Minnesotalla on parilta kaudelta kiitettävä loppukiristä.
Koska sormeni ovat lyhyet, olen keksinyt omia twistejä omalle motoriikalleni. - mace2691
Angra Mainyu
03.11.2017 11:14:09
Stradlin: Enpä muista että Suomessa olisi yleensä valitettu ruotsalaisten ylihypetyksestä. Tottakai jotain Sundinia kaikki vihaavat, mutta varmaan suurin osa myös hyväksyy faktan, että kyseessä oli kova pelaaja, kuten Foppa ja nyt vaikka se Karlssonkin. Sen sijaan varsinkin Selännettä on täällä tykätty mollata aina ja oikein hakemalla haettu vikoja. Sama ilmiö on havaittavissa Kimi Räikkösen kohdalla. Laine on tainnut ainakin sillä saralla viedä Selänteen paikan, vaikka pelaajana ei ihan samalla tasolla toki vielä ole. Kulta-Mikkeähän moni innoissaan odotteli myös maitojunalla kotiin kun rapakon taa lähti, mutta se ilkkuminen on tässä parin viime vuoden aikana tainnut loppua kokonaan.
 
Olikohan Angra Mainyu muuten just se kaveri jota OJ on lämännyt päähän tms joskus muksuna ulkojäillä? Selittäisi tuota kirjoittelun tasoa ehkä hieman.

 
Kauden alussa kaikki sanoi että Laineesta tulee uusi Selänne. Tiesin, ettei tule ja ennustin myös että Mikael Granlund tekee tällä kaudella vähemmän pisteitä kuin viimekaudella (69) ja ennustin myös että Alex Barkov on paras suomalais pelaaja, niinkuin se on ollutkin jo pari kautta.
 
Joo olen pelannut OJ:n kanssa ulkojäillä. Naapurissani asui myös Pasi Kuivalainen.
Raabjørn Speiler Draugheimens Skodde
Funkånaut
03.11.2017 13:19:19
 
 
Angra Mainyu: Kauden alussa kaikki sanoi että Laineesta tulee uusi Selänne. Tiesin, ettei tule ja ennustin myös että Mikael Granlund tekee tällä kaudella vähemmän pisteitä kuin viimekaudella (69) ja ennustin myös että Alex Barkov on paras suomalais pelaaja, niinkuin se on ollutkin jo pari kautta.
 
Itsekin harrastan jälkikäteen ennustamista.
 
Onhan se Pate tällä(kin) hetkellä tehtyjen maalien suhteen suomalaisten kärjessä. Mitä se kertoo muista, kun alavireisestikin pelaamalla johtaa kyseistä tilastoa?
"72 naisen kansaa piti nsids sit ryypyn sa9" - haitaripartio
aivokuolio
03.11.2017 13:21:45 (muokattu 03.11.2017 13:48:43)
Angra Mainyu: Kauden alussa kaikki sanoi että Laineesta tulee uusi Selänne. Tiesin, ettei tule
 
Tulihan siitä koska myös Selänteen tahti oli huomattavasti maltillisempaa toisella kaudella hyvän tulokaskauden jälkeen.
DirtyFingers
03.11.2017 15:36:18
Mitä jos Turbo onkin OJ? Ulosannista voisi päätellä näin.
Come with me for fun in my buggy
DM
05.11.2017 15:20:11
Loistavaa kiekkoviihdettä viimeöinen Bolts-Blue Jackets. 4-2 johto tosin tunaroitiin kolmannessa erässä ja toki heti alkuun tehtiin yksi oma maali, mutta jännitysnäytelmän kannalta homma meni vaan mielenkiintoisemmaksi. Lopulta Stammer ratkoi rankkikisassa omille voiton. Upeita maaleja saatiin toki, mutta vähän liian paljon meni omiin, pientä tarkkuutta tarvittaisiin, CBJ on kuitenkin maalintekoon erittäin hyvin pystyvä tiimi. Girardille erityismaininta pommista, jonka seurauksena Calvert lähti pukukoppiin vetämään happea.
 
Tampa on aivan tulessa, vaikka peli ei täydellistä toki olekaan. Annan kuitenkin suurimman tunnustuksen Vasylle, jota olen epäillyt aika helvetisti. Edelleen kiekkoja tippuu liikaa eteen, mutta se suurin ongelma eli ailahtelevaisuus on vähentynyt merkittävästi ja tuntuu, että tolppien välissä on tosiaan aito ykköskorin molari. Huimaa kehitystä. Ja samaa kehitystä voi sanoa monesta muustakin pelaajasta, erityisesti Point ja Gourde ovat kasvaneet pelaajina ja Palatin kanssa muodostettu ketju on järjettömän vaikea pideltävä vihuille. Cooperin keksintö pitää yhtä ketjua vajaana ja käyttää sen sijaan seitsemättä pakkia, on toiminut myös hyvin. Nythän se torsoketju on ollut järjestään Johnson-Killorn, mutta tällä kertaa Brown otti siinä Johnnyn paikan, toimii näinkin.
 
Yksikään pelaaja ei oikeastaan alisuorita tällä hetkellä (paitsi ehkä Sustr, joka on jälleen aika yössä), ehkä Callylle toivoisi vähän tehopisteitä maalien muodossa vastineeksi yrittämisestään, joka pistää joka matsissa silmään. Ykkösketju toki on sitten aivan dominoiva ja tuollaista kemiaa, joka Stammerin ja Kuchin välillä on, löytyy harvalta tiimiltä. Sergachev sai myös siis paikkansa ysipelin jälkeen joukkueessa ja sen verran upean syötön viime yönäkin antoi Kucheroville, että varmasti alkaa poika nousemaan kohti ykkösvarausta ensi vuoden draftissa.
If you find yourself lost in the woods, fuck it, build a house. "Well, I was lost, but now I live here!" -Mitch Hedberg
HaloOfFlies
06.11.2017 14:53:46 (muokattu 06.11.2017 17:06:35)
 
 
Matt Duchene sitten treidattiin Ottawaan kesken pelin. Loppuviikosta Avalanche pelaa kaksi peliä Tukholmassa juuri Senatorsia vastaan.
Out on the street for a living, picture's only begun. Got you under their thumb.
santakasa
07.11.2017 07:59:27
Ei nyt oikein Minnesotalla kulje.
 
Laine ruvennut saamaan ruutia kuivemmaksi.
Koska sormeni ovat lyhyet, olen keksinyt omia twistejä omalle motoriikalleni. - mace2691
Deg
07.11.2017 09:34:46
 
 
Sepitin Patrikista runon:
 
Meidäm pate maalit nakkaa
Ei punalamppu vilkkumasta lakkaa
 
Meidäm pate rannetta soittaa
Jetsi matsit tylysti voittaa
 
Kesällä puntattiin ja syötiin nappii
Sen ansiosta keväällä nostellaan cappii
"Mietin itsekseni ääneen, että soitan Tero Vaaralle. Hän on huumorimies, jolla on hirveästi hienoja lauluja." -Olli Lindholm
Funkånaut
07.11.2017 18:18:47
 
 
Deg: Sepitin Patrikista runon:
 
Meidäm pate maalit nakkaa
Ei punalamppu vilkkumasta lakkaa
 
Meidäm pate rannetta soittaa
Jetsi matsit tylysti voittaa
 
Kesällä puntattiin ja syötiin nappii
Sen ansiosta keväällä nostellaan cappii

 
Innostuin tämän tuoreen runouden tyylisuunnan "Patrikismi" synnystä niin paljon, että kirjoitin itsekin oodin:
 
AAAAH
 
Pate on kovempi ku Jokisen Olli
Ei pärjää hälle kuka tahansa kolli
 
Laineen Patem taklaa änäris urpoo
se taaskin vituttaa M.netin turboo
 
Pate lämmää kiekon päähän
sekaisin laittaa koko änhooällän
 
Paten peli kun on taas rentoo
Nostaa se Jetsin muikeaan lentoo
 
Maalilaulut lähtevät taaskin soimaa
kun Paten tykki sylkee raakaa voimaa
 
Keväällä nähdään ku pingut sulaa
Paten pistäes Crosbyn housuihin kuraa
 
Keväällä Pate kun on änärin mestari
järjestyy Tampereelle rillausfestari
 
Tapolan kamaa ku täysiä rillataan
Pokaalin varjossa kesällä chillataan
"72 naisen kansaa piti nsids sit ryypyn sa9" - haitaripartio
Deg
07.11.2017 19:13:15
 
 
Funkånaut: Innostuin tämän tuoreen runouden tyylisuunnan "Patrikismi" synnystä niin paljon, että kirjoitin itsekin oodin:
 
AAAAH
 
Pate on kovempi ku Jokisen Olli
Ei pärjää hälle kuka tahansa kolli
 
Laineen Patem taklaa änäris urpoo
se taaskin vituttaa M.netin turboo
 
Pate lämmää kiekon päähän
sekaisin laittaa koko änhooällän
 
Paten peli kun on taas rentoo
Nostaa se Jetsin muikeaan lentoo
 
Maalilaulut lähtevät taaskin soimaa
kun Paten tykki sylkee raakaa voimaa
 
Keväällä nähdään ku pingut sulaa
Paten pistäes Crosbyn housuihin kuraa
 
Keväällä Pate kun on änärin mestari
järjestyy Tampereelle rillausfestari
 
Tapolan kamaa ku täysiä rillataan
Pokaalin varjossa kesällä chillataan

 
Äiä veti nextille levelille!
"Mietin itsekseni ääneen, että soitan Tero Vaaralle. Hän on huumorimies, jolla on hirveästi hienoja lauluja." -Olli Lindholm
Luthanasia
07.11.2017 23:32:05
 
 
Getzlaf +2kk sivussa. Ei tää nyt perkele kovin hyvältä näytä. Jotenkin olisi ens vuoden puolelle selvittävä playoff-viivan tuntumassa. Jos Vegas lakkaisi ylisuorittamasta ja Oilers kyntäisi edelleen, toivoa olisi. Edelliseen uskon, jälkimmäiseen en; pakko niiden on ruveta nousemaan ennemmin tai myöhemmin. Pitkä ja pimeä syksy tulossa ankkalammelle.
http://www.escalane.com/
HaloOfFlies
08.11.2017 16:57:07
 
 
Luthanasia: Getzlaf +2kk sivussa. Ei tää nyt perkele kovin hyvältä näytä. Jotenkin olisi ens vuoden puolelle selvittävä playoff-viivan tuntumassa. Jos Vegas lakkaisi ylisuorittamasta ja Oilers kyntäisi edelleen, toivoa olisi. Edelliseen uskon, jälkimmäiseen en; pakko niiden on ruveta nousemaan ennemmin tai myöhemmin. Pitkä ja pimeä syksy tulossa ankkalammelle.
 
Ainakin Oilersin vieraskiertue alkoi positiivisissa merkeissä kun liigan kovimpiin kotijoukkueisiin kuuluva Islanders kaatui jatkoajalla 2-1. Voittomaali oli melko upeaa nähtävää. https://www.nhl.com/oilers/video/mc … -game-winner/t-290942142/c-54353603
Out on the street for a living, picture's only begun. Got you under their thumb.
HaloOfFlies
10.11.2017 16:30:41
 
 
Oho, toinen peräkkäinen voitto ja taas jatkoajalla. Ja ketkäs muut taas asialla kuin McDavid ja Draisaitl, tuo nyky-NHL:än Gretzky-Kurri. No en ehkä vielä tuota kaksikkoa Väinöön ja Jariin vertaisi, mutta jatkoajalla tuota vaarallisempaa duoa ei löydy koko liigasta.
Out on the street for a living, picture's only begun. Got you under their thumb.
Angra Mainyu
12.11.2017 12:02:43
Funkånaut: Innostuin tämän tuoreen runouden tyylisuunnan "Patrikismi" synnystä niin paljon, että kirjoitin itsekin oodin:
 
AAAAH
 
Pate on kovempi ku Jokisen Olli
Ei pärjää hälle kuka tahansa kolli
 
Laineen Patem taklaa änäris urpoo
se taaskin vituttaa M.netin turboo
 
Pate lämmää kiekon päähän
sekaisin laittaa koko änhooällän
 
Paten peli kun on taas rentoo
Nostaa se Jetsin muikeaan lentoo
 
Maalilaulut lähtevät taaskin soimaa
kun Paten tykki sylkee raakaa voimaa
 
Keväällä nähdään ku pingut sulaa
Paten pistäes Crosbyn housuihin kuraa
 
Keväällä Pate kun on änärin mestari
järjestyy Tampereelle rillausfestari
 
Tapolan kamaa ku täysiä rillataan
Pokaalin varjossa kesällä chillataan

 
Ihan hieno runo, mutta muutama fakta-asia virhe on tuossa
Raabjørn Speiler Draugheimens Skodde
santakasa
12.11.2017 12:23:52
Onkohan Pate lukenut muusikoiden.nettiä, kun on ruvennut tekemään maaleja? Varmaan antanut nuo runot buustia.
Koska sormeni ovat lyhyet, olen keksinyt omia twistejä omalle motoriikalleni. - mace2691
LordWinter
12.11.2017 12:30:54
Käsittämätön poika tuo Puljujärvi, heti kauden ensimmäisessä pelissä maali. Jo nyt McDavidin ja Draisaitlin tasoa.
"Kun kukaan teistä joku kuka lie pressa mukaan lukien mikä on nice" -megatherium
Bongowing
12.11.2017 20:39:14
Laine ja Tolvanen pitää saada samaan maajoukkueeseen ja samaan ylivoimaan.
But where the heck is magenta?
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)