Aihe: The Dark Knight Rises (2012)
1 2 3 4 532 33 34 35 3638 39 40 41 42
EvilDead
27.07.2012 15:01:32
Olihan toi ihan katsottava leffa. Kerran sen katsoi ja jaksoiha se viihdyttää sen n. 3h
 
Siltikin mä toivoisin synkempää Batman leffaa. Jotain Frank Millerin DKR:n tyylistä.
Hevi on paskaa.
Tuomas.
27.07.2012 16:33:39
Tuli mieleen eilen leffateatterissa, että onkohan samalla elokuvan nimellä tehty koskaan b-luokan aikuisviihdepätkää? :D
jusbb
27.07.2012 16:37:39
 
 
Tuomas.: Tuli mieleen eilen leffateatterissa, että onkohan samalla elokuvan nimellä tehty koskaan b-luokan aikuisviihdepätkää? :D
 
Yön Ritarin Paalu? ;)
"Kuuntele kun tein hyvän kertsin - eikö kuulostakki ihan särkyneeltä teinitytöltä?"
dixi19
27.07.2012 16:48:57 (muokattu 27.07.2012 16:49:17)
 
 
EvilDead: Siltikin mä toivoisin synkempää Batman leffaa. Jotain Frank Millerin DKR:n tyylistä.
 
Aronofsky taisi aikoinaan vähän jotain sen kaltaista viritellä ennen kuin Nolan otti ohjat.
anomus.com
Meadow
27.07.2012 16:58:54
dixi19: Aronofsky taisi aikoinaan vähän jotain sen kaltaista viritellä ennen kuin Nolan otti ohjat.
 
Aronofskyn Batmanilla ei sitten ollutkaan paljon mitään tekemistä Batmanin kanssa.
dixi19
27.07.2012 17:27:55
 
 
Meadow: Aronofskyn Batmanilla ei sitten ollutkaan paljon mitään tekemistä Batmanin kanssa.
 
Joo, olihan siitä tulossa aikas hatsainen tulkinta, vaan ihan hauska olisi joskus joku sellainenkin nähdä, eikä esim. uutta perinteisempää rebootia.
anomus.com
Lebowski
28.07.2012 11:20:08
JusBB: Yön Ritarin Paalu? ;)
 
Dark Knight Rises:kin saa uuden merkityksen tässä kontekstissa. Pääosissa Kristian Paalu.
"Is this darkness in you too" -TM
Meadow
28.07.2012 11:23:21
Lebowski: Dark Knight Rises:kin saa uuden merkityksen tässä kontekstissa. Pääosissa Kristian Paalu.
 
Mikä toi kaksoispiste on.
Lebowski
28.07.2012 11:52:13 (muokattu 28.07.2012 12:28:07)
Meadow: Mikä toi kaksoispiste on.
 
:
 
SPOILERSSEJA
 
Tuli mieleen vielä Banen viimehetkiltä se naamarin hajoaminen, huvitti se tapa jolla niitä letkuja, mitä lie, yritettiin työnnellä takas paikolleen, aika vaisu oli koko tuo naamarihomma muutenkin, iso osa kuitenkin koko hahmoa. Ite kyllä ootin että naamari repeytyy kunnolla kasvoilta tai edes jotain vaikuttavampaa. Ehkä jos ikäraja olisi ollut muuta kuin PG-13, olisi Banen loppu ollu vähän räväkämpi... Tietty sitten oisi tullu vielä enemmän Darth Vader rinnastuksia :)
"Is this darkness in you too" -TM
carnation
28.07.2012 12:40:11
Lebowski: Dark Knight Rises:kin saa uuden merkityksen tässä kontekstissa. Pääosissa Kristian Paalu.
 
Tom "Tommi Kova" Hardy esittää Banemiestä...
"Silpomisia, saatanismia, fundamentalismia, moninaista kanibalismia, mielisaiden heiteelle jättöä. Sekoavaa höyrypäistä kapitalismin mätänevää loppua."
Meadow
28.07.2012 13:26:11
Lebowski: :
 
SPOILERSSEJA
 
Tuli mieleen vielä Banen viimehetkiltä se naamarin hajoaminen, huvitti se tapa jolla niitä letkuja, mitä lie, yritettiin työnnellä takas paikolleen, aika vaisu oli koko tuo naamarihomma muutenkin, iso osa kuitenkin koko hahmoa. Ite kyllä ootin että naamari repeytyy kunnolla kasvoilta tai edes jotain vaikuttavampaa. Ehkä jos ikäraja olisi ollut muuta kuin PG-13, olisi Banen loppu ollu vähän räväkämpi... Tietty sitten oisi tullu vielä enemmän Darth Vader rinnastuksia :)

 
Minusta:kin Bane:n naamari:lle oltaisiin voitu keksiä parempi selitys. Odotin että oltaisiin käytetty jotain taikasteroidiratkaisu:a, mutta ei sitten. Luulisi että kivunlievitykse:lle olisi olemassa jokin käytännöllisempikin ratkaisu.
Lebowski
28.07.2012 14:57:44
Meadow: Minusta:kin Bane:n naamari:lle oltaisiin voitu keksiä parempi selitys. Odotin että oltaisiin käytetty jotain taikasteroidiratkaisu:a, mutta ei sitten. Luulisi että kivunlievitykse:lle olisi olemassa jokin käytännöllisempikin ratkaisu.
 
Niim:pä. Ei tainnut olla ainoa idea, jonka rakentaminen oli jäänyt puolitiehen tässä elokuvassa ei. Tainnu Nolanilla olla jo vaan fiilis, että vidu:la kun pääsis jo eroon tästä saata:ran Batmanista, rahaa tulee, tehää se vaan näin. Ok. Hyvä. Jee.
"Is this darkness in you too" -TM
gravehill
28.07.2012 16:56:51
 
 
Aika hirveää kuraahan tuo leffa kyllä oli. Siitä materiaalista olisi saanut rakennettua ihan ok rainan leikkaamalla tunti tai puolitoista kokonaan pois. Tuntui että loppupuolen juonenkäänteiden ainoa funktio oli tehdä vain elokuvasta pidempi. Editoinnissa hämäsi se että joka toinen kohtaus oli mykkäkamaa tai pelkkä musiikki tai pelkkä puhe ilman ympäristön ääniä. Toimii silloin tällöin mutta nyt käytetty ihan liikaa.
 
Hans Zimmerin kohdalla alkaa taas hämätä se että muutama viimeisin leffa on ollut musiikillisesti samasta muotista. Näinhän se toki näyttää Hansin kohdalla menevän. 90-luvun alussa tuli The Rock ja sen jälkeen kaikki HZ leffamusat olivat enemmän tai vähemmän sitä samaa. Nyt mennään Inception-kaavalla.
 
Olenko ainoa jonka mielestä Bane ei ollut mitenkään häävinen pahis? Hänen motiivinsa jäivät vähintäänkin epäselviksi (Ras al Ghul/League of shadows juoniaukon takia(kin)) ja loppupeleissä halusi vain suorittaa isomman skaalan itsemurhapommituksen. Ja kun pahan pahiksen pahuutta pedataan ensin pari tuntia niin puolen sekunnin yllärikuolema on vaan vähän underwhelming.
http://www.chaosresearch.net
nirzin
28.07.2012 18:20:26
gravehill: ...puolen sekunnin yllärikuolema on vaan vähän underwhelming.
 
No se tästä nyt puuttuikin että olisi vielä yksi semmoinen kymmenen minuutin turpaanmäiskintä tähän kohtaan laitettu. Tämä puolen sekunnin ratkaisu oli leffan parhaita oivalluksia.
Herrah
28.07.2012 19:01:52
nirzin: Tämä puolen sekunnin ratkaisu oli leffan parhaita oivalluksia.
 
Oot kyllä niin väärässä kuin kukaan minkään asian suhteen voi olla.
Miikss
28.07.2012 19:03:14
Herrah: Oot kyllä niin väärässä kuin kukaan minkään asian suhteen voi olla.
 
Se on niitä Nolan-fanipoikia.
"ei kyllä muhun uppoo, oli pakko sulkee kun "laulu" alkoi, kuulosti niinku joku kiimainen vompatti ois tullu kohti ja ähissy tuskissaan" - Kaverin kommentti linkkaamastani biisistä
jusbb
28.07.2012 20:23:40
 
 
Miikss: Se on niitä Nolan-fanipoikia.
 
Kaikki mitä iso-N tekee on virheetöntä!
"Kuuntele kun tein hyvän kertsin - eikö kuulostakki ihan särkyneeltä teinitytöltä?"
Rahkonen
28.07.2012 21:14:28
 
 
Tyyli millä Bane tapettiin oli kyllä melko hämmentävä ratkaisu, toki lähtökohtaisesti hyvä ettei tyypilliseen tapaan vedetty mitään siirappista hollywood -kuolemaa. Mutta niin oleellinen hahmo kuitenkin kyseessä, että olisivat edes jotain nokkelampaa keksineet.
Itseasiassa multa menikin täysin ohi koko juttu ja kaverilta pitikin tiedustella elokuvan päätyttyä, että missä vaiheessa tyyppi oikein heivattiin.
"You can only talk rubbish if you're aware of knowledge." -Karl Pilkington
nirzin
28.07.2012 21:28:24
Miikss: Se on niitä Nolan-fanipoikia.
 
Heh. On kyllä ihan yks hailee kuka näitä tämmöisiä ohjaa. Jos olisin ollut 10 vuotta koomassa ja sitten herättyäni olisin joutunut arvaamaan tämän elokuvan ohjaajan, niin olisin ehdottanut Renny Harlinia.
 
Banen kuolema oli leffan järjettömyyksien joukossa todella virkistävä veto.
jusbb
29.07.2012 00:10:12
 
 
Menin ja katsoin Batman Begins:sin uudelleen, täytyy sanoa että avasi joitakin TDKR:n juoniaukkoja/epäselvyyksiä. Oli niin paljom, mitä oli unohtunut vuosien varrella.
Suosittelen kyllä muillekin.
"Kuuntele kun tein hyvän kertsin - eikö kuulostakki ihan särkyneeltä teinitytöltä?"
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)