Aihe: Digi-TV
1 2
MV
22.08.2007 20:56:14
Kotona on kaikki suhtkoht hyvin mutta nuorisokämpällä on kaikki päin vituraa. Kanavan logosta näkyy puolet ja tekstitykset puuttuu usein ainakin Ylen kanavoilta.
The Liam that i know is a polite young man -Peggy Gallagher
THE RIPPER
22.08.2007 22:38:23
vieläkään en ymmärrä minkä helvetin takia kaapeli talouksiin pistettiin pakolliseksi digiboxi? kaikissa muissakin maissa digi lähetyksiä voi kattoo kaapelist ilman mitään helvetin boxia. antenni taloukset ovat asia erikseen sitten. vittu mitä paviaaneja siell eduskunnassa. taidanpa itte hakea seuraaviin vaaleihin mukaan ja pistää kaikkia muit ehdokkaita turpaan
(_/) (O.o)
mathias
22.08.2007 23:15:12
Mulla on ollut Medionin boksi pari vuotta. Jatkuvasti ongelmia vähän kaiken kanssa. Kuva ja ääni tökkii, tekstitykset ei näy jne. Ostin äskettäin Topfieldin ei-tallentavan boksin. Kaikki ongelmat hävisivät kertaheitolla. Kaikki toimii kuin unelma.
THE RIPPER
27.08.2007 16:43:52
http://www.suomenschneider.fi/uutiset.php?id=9
 
boxi on. mut perkele toi olis kätevä. irrotettava kovalevy. siihen sit vaan tilalle joku teran kovalevy. ni johan löytyy tilaa
(_/) (O.o)
reos
27.08.2007 16:47:56
vieläkään en ymmärrä minkä helvetin takia kaapeli talouksiin pistettiin pakolliseksi digiboxi?
 
Samasta syystä kun tätä ruvettiin aikanaan hösäämään. Haluttiin että maamme on edelläkävijä digi-tv:ssä. Kaikilla boxit ja vermeet ja verkko kunnossa. Muistaakseni luin jostain että ihan kaksisuuntaset verkot ja kaikki oli heti mielessä, mutta vuosivuodelta vähän pudotettiin tavotteita kun porukka vastusti. Hassuinta oli että lopulta kun homma olisi voitu potkaista kunnolla käyntiin niin ei ollutkaan kunnon bokseja koko maassa, tai jotenkin niin se meni. Netistä löytyy helpolla vanhoja tekstejä ja selvityksiä, jos oikeasti joku haluaa selvittää että miten tähän tultiin ja mistä.
 
Eli kun soudettii ja huovattiin niin paska tuli. Ei, en jeesustele, mullakaan ei ole boksia, kuitenkin kaapelissa vielä vähän aikaa kääntävät ne mulle valmiiks.
basso / 2 vuotta. Lyömäsoitin se on eikä keräilytavara.
sartzan
28.08.2007 00:57:03
Samasta syystä kun tätä ruvettiin aikanaan hösäämään. Haluttiin että maamme on edelläkävijä digi-tv:ssä. Kaikilla boxit ja vermeet ja verkko kunnossa. Muistaakseni luin jostain että ihan kaksisuuntaset verkot ja kaikki oli heti mielessä, mutta vuosivuodelta vähän pudotettiin tavotteita kun porukka vastusti.
 
Käsittääkseni nuo kaksisuuntaiset boksit eivät olleet virallisissa suunnitelmissa mukana itseasiassa milloinkaan, vaan niistä kohkattiin muuten vaan alkuinnostuksen kourissa, ja siten kylvettiin ihmisille vääriä käsityksiä tulevasta.
 
Digiin siirtyminen on kyllä hoidettu kehnosti täällä minun mielestäni, ja lisä-ärsytystä hommassa aiheuttaa myös samaan aikaan tapahtuvat muut teknologiset muutokset. Tuntuu, että kaiken tämän härdellin varjolla kuluttajille saadaan myytyä samat laitteet moneen kertaan, niin töllöttimet kuin tallentimetkin. Tässä samoihin aikoihin ollaan siirrytty vhs-nauhureista dvd:hen, mutta vasta suht äsken dvd-laitteista on tullut markkinoille tallentavia versioita. Ensin kuluttajille myytiin vain lukevia laitteita kovalla hinnalla, joten nyt lienee talouksia, joihin on aikanaan ostettu ehkä n. 400 enskan lukeva vehje, ja sen jälkeen ehkä n. 400 enskan tallentava laite. Tuohon sotkuun on uponnut siis joillakin ehkä jopa 800 euroa. Miettikää, melkein 5000 mummonmarkkaa, eikä nyt puhuta edes mistään hifistien huippuvehkeistä, vaan ihan kuluttajaluokan peruslaitteista. Nythän hinnat toki ovat laskeneet jonniiverran noissakin vehkeissä, ja moni pykälän nörtimpi tapaus on keksinyt hoitaa homman halvemmalla tietsikkaa apuna käyttäen, ja monet odottivat kunnes tallentavat laitteet tulivat. Moni käyttää myös edelleen vhs:ää, mikä saattaa tuntua toivottoman vanhanaikaiselta, mutta muutostilan ollessa päällä ei yhtään hullumpi ratkaisu kukkaroa ajatellen.
 
Telkkarikaupoille aikovat ihmettelevät sormi suussa kantaako kotiin putkipeli vai litteä. Kauppiaiden hyllyt notkuu litteitä näyttöjä, mutta näemmä edelleenkin niiden kuvanlaatu häviää usein vielä sille mummolan 80-luvun saloralle. Littuun päätyvät siirtyvät ennen kassalle marssimista suoritettavassa monivalintatehtävässä seuraavaan kohtaan, missä puntaroidaan lcd:n ja plasman omituisuuksia suhteessa omaan tarpeeseen, budjettiin ja muihin vehkeisiin. Ellei asiakas ole vaihtoehtoja arvioidessaan vielä menettänyt järkeään, niin kauppiaan hienovarainen kysely talouden digiboksitilanteesta korjannee tilanteen helposti. Kirkuen väki poistuu kaupasta viimeistään siinä kohtaa, kun kauppias tempaisee hihastaan ehdottomat ässät, eli HD-readyt, full-HD:t ja blu-rayt. Tavallisen littutelkun ostaneita sieppoi ehkä siinä kohtaa kun hd-ready-vehkeet tuli kauppoihin tovia myöhemmin. hd-ready -vehkeen hankkineet kyrvähtivät ehkä siinä kohtaa kun full-hd-laitteet tulivat kauppoihin. Ennen riitti, kun tiesi tarvitsevansa tietyn kokoisen väritelkkarin tekstitv:llä...
 
Ainiin, ja vaikuttaahan nuo hd-jutut digibokseihinkin... Joissa niissäkin on kompuroitu esimerkillisesti. Ensin vähän perusbokseja markkinoille, sitten tallentavia, sitten tallentavia isommilla kovalevyillä, sitten kovalevy-dvd-laitetta... Erityisesti kaapelitalouksien asukit ovat aprikoineet mitä nyt kannattaa kotiin hankkia, kun juuri ostotarpeen aikaan ei kauppiailla ole tarjoilla olankohautusta kummempaa vastausta sopivista malleista. Ja samaan aikaan toisaalla dvd-laitteissa on muutokset käynnissä lukevista tallentaviin.
 
Jne, jne... Tympeän tilanteesta tekeee se, että markkinamiesten tämänhetkisessä tykityksessä ja uusien formaattien pulpahdellessa myyntiin ennenkuin edellisiä versioita on edes oikeasti otettu käyttöön ei peruskuluttaja kertakaikkiaan tiedä, mitä kotiinsa tarvitsee nähdäkseen jatkossakin sen lauantain lottoarvonnan ja tallentaakseen illan leffan. Jännää nähdä mitä tapahtuu. Toisaalta tilanteesta voi tulla varsinaiset kauppiaiden markkinat, kun suurin osa kuluttajista todennäköisesti ei jaksa alkaa selvittämään itse omia laitetarpeitaan, vaan uskovat mitä myyjä sanoo (ja kuluttajien on joka tapauksessa rynnittävä sankoin joukoin viihde-elektroniikkaostoksille digiin siirtymisen takia). Toisaalta kaikki tämä saattaa myös turhauttaa väkeä sen verran, että telkut ja tallentimet saavat jäädä kokonaan hankkimatta monilla.
"Oh my dog... Oh Long John... Oh Long Johnson... Oh Don Piano... Why I eyes ya... All the live long day." -kissa
reos
28.08.2007 12:45:44
Onneks mulla on Betamax VCRrät kiinni long screen televisiossa ja kaappaan katottavani lautasantennilla. Ei tuunäitä ongelmia maailman kans, eikä tarvi miettiä mitä pitäis tehä.
basso / 2 vuotta. Lyömäsoitin se on eikä keräilytavara.
texjazz
10.09.2007 21:28:09
 
 
Tallentava pitäisi ostaa. Kertokaahan lisää kokemuksia tallentavista bokseistanne. Ja varsinkin niistä huonoista (joita toivottavasti ei paljon ole).
 
Olen itse ajatellut tätä: Samsung DCB-P853Z. Antenniverkossa ollut aikaisempi Samsung (ei-tallentava) toimi hyvin; tarvitsi vähän buuttailla.
Reino-tossut! Pelastakaa ne!
Rapido
10.09.2007 22:41:28
Toppyn TF 5100 PVR löytyy 160 Gbn kovolla, works like a charm, ei tähän mennessä mitään ongelmia. Thumbsup for Topfield
Nothing beats Yngwie 1983-1986
aikavaikea
12.12.2007 12:51:54
Burn the midnight oil. Or pour it on my salad.
Tietysti Pauligin
12.12.2007 13:32:08
I-S:n sivuilta löytyi lista digiboxeista ja niiden ongelmista / ongelmattomuuksista.
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1465127
http://kuvat2.iltasanomat.fi/iltasa … mat/kuvaarkisto/digiboksitestit.pdf

 
"Kaon KTF-100: Tulee heti, etuajassa"
 
Mitä?
Elämä on kuin banaani, johon apinat ei yllä.
texjazz
12.12.2007 17:16:04
 
 
Pieraista kovaa omassa tuvassa. Joskus sitä on valmis epäröimättä uskomaan kapitalismiin. - Eeva Kilpi http://www.youtube.com/watch?v=FSMF3h7LE2Q
lurkki
12.12.2007 17:53:02 (muokattu 12.12.2007 17:56:35)
"Kaon KTF-100: Tulee heti, etuajassa"
 
Ilmeisesti teksti tulee heti kanavanvaihdon jälkeen, kuitenkin liian aikaisin, ennen repliikin alkua.
 
Erästä digitv:tä (Samsung) en saanut toimimaan - laite oli jumiutunut analogiselle TV2:lle -kun en tiennyt tätä:
 
1. TV pitää olla standby tilassa
2. Painakaa kaukosäätimestä tässä järjestyksessä nappeja INFO, MENU, MUTE ja POWER ON.
3. TV käynistyy Service menu tilaan. Paina alas nuolinäppäintä kunnes olet "reset " kohdassa. Paina oikeata nuolinäppäintä hyväksyäksesi reset toiminnon.
4. TV menee standby tilaan ja nollautuu. Kun käynnistät laitteen uudelleen se on tehdasasetuksissa ja toimintakuntoinen.
 
Onhan noissa, vikoja, meinaan...
"...Vanhoja piuhoja, liittimet päissä. Ties missä kolvi hukassa on..."
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)