Aihe: Game of Thrones - Uusi fantasiasarja HBO:lta (jenkkitahtiin)
1 2 3 4 589 90 91 92 93 94 95 96 97
Oan
17.05.2019 11:26:45
Nuages: mitä muuta te oikein odotitte, kun tarinankuljetuksen päävastuu siirtyy kirjailijalta joillekin Hollywood-ohjaajille?
 
En tiedä Weissin meriiteistä, mutta ainakin Benioff osaa todistettavasti kirjoittaa paremmin -- City of Thieves on kuitenkin ihan kelvollinen kirja.
 
Ei niiltä voi millään realistisilla mittareilla odottaa samaa jälkeä, ja silti se koko monimutkainen tarina pitää punoa jonkunlaiseksi elokuvakliseiden muodostamaksi kokonaisuudeksi kauden loppuun mennessä.
 
Ehkä niinkin, jos kohta voisi kyseenalaistaa, että miksi viedä pois sarjan vahvuuksista suuntaan joka on todetusti tylsä? Olisiko HBO vastustanut sitä, että annetaan rönsyillä kunnolla ihan loppuun asti, tai edes että tehdään vähän huolellisempaa jälkeä jos kohta yksinkertaisemmin? Vai eikö D&D enää vain jaksanut edes yrittää?
 
Se taasen, että onko tämä viihdettä vai ei on melko yhdentekevää. Kritiikin ydin on kuitenkin siinä inhimillisessä pettymyksessä, kun joku oikein hyväksi koettu asia latistuu huonoksi ja keskinkertaiseksi ilman että siihen voi itse mitenkään vaikuttaa. Tällöin ne ongelmatkin hyppää pahemmin silmille verrattuna johonkin mikä on alusta alkaenkin kevyesti läpällä tehtyä hommaa kuten vaikkapa Star Wars.
Ihmiselle kaikkein tärkein maailmassa on DÄGÄ.
kippokaija
17.05.2019 11:28:21 (muokattu 17.05.2019 11:29:08)
Onha tää kausi ny ollu iha hirveetä paskaa. Veikkaan että Jontte morattaa akan ja thii end.
 
Animoihan ne Sonicin uusiks koska internet.
Vittuku ei enää voi edes palvoa saatanaa rauhassa kun heti yhdistetään natseihin.
Kulkunen
17.05.2019 19:59:33 (muokattu 17.05.2019 20:27:01)
Tässä ihan kiinnostava analyysi, minusta: https://blogs.scientificamerican.co … the-last-season-of-game-of-thrones/
 
En nyt lukenut joka ikistä viestiä, mutta ihmetyttää nämä "tyypit vihaa vain kun sarja ei mennytkään niin kuin olisitte halunnut". Eihän tässä sarjassa mikään ole mennyt niin kuin katsojat ois halunnut. Itse asiassa valittaminen kunnolla alkoi sitten, kun sarja meni köpöksi fanfictioniksi ja alettiin petailemaan "onnellista" ja arvattavaa loppua. Vähän sama kuin porukka, joka sanoo, että sarjaa katsotaan vain tissien ja väkivallan takia. Ihan yhtä lailla kun Breaking Badiä katsottiin huumeiden takia. Tekijätkin vähensi jaksomäärää, että per jakso saadaan isompi budjetti ja enemmän lohikäärmeitä ja eeppisiä taisteluita. Ekalla kaudella ei tapahtunut mitään eeppistä ja se oli hyvää televisiota. Harmi kun tekijätkin ajattelee, että pitäähän tässä nyt efektejä saada lisää, että saadaan sarja loppuun.
 
Alkukausilla tapahtumat vitutti kun hahmoille kävi paskasti. Nyt vituttaa kun hahmoja käsitellään paskasti.
 
E: Muistakaa myös, että sarjaa saa hehkuttaa jos siitä tykkää, mutta kritisoijat vois hankkia elämän lol.
tuomittu
18.05.2019 09:32:37
aivokuolio: Tässähän aletaan lähestymään Last Jedin aiheuttamia suuria tunnekuohuja. Kyllä sitä välillä miettii että mitä ihmiset voisivat saada aikaiseksi jos he käyttäisivät kaiken tuon tarmon ja yhteishengen jonkun oikeasti tärkeän asian puolesta.
 
Tästä saa nyt vähän sellaisen käsityksen (etkä varmaan oikeasti näin edes ajattele), että nämä kritiikkiä esittävät ihmiset eivät mitään muuta valveilla ollessaan teekään kuin marmattavat pettymystään kohti internetin äärettömyyttä. Pitäisikö samaan tapaan ihmetellä, että miten sitä ihmiset viitsii laittaa aikansa ja tarmonsa esim. periaatteessa täysin tyhjänpäiväisiin youtube-kanaviinsa, kun sen ajan ja energian voisi käyttää johonkin "oikeasti tärkeään" (mitä se sitten kenellekin lienee).
aivokuolio
18.05.2019 10:10:30
tuomittu: Tästä saa nyt vähän sellaisen käsityksen (etkä varmaan oikeasti näin edes ajattele), että nämä kritiikkiä esittävät ihmiset eivät mitään muuta valveilla ollessaan teekään kuin marmattavat pettymystään kohti internetin äärettömyyttä. Pitäisikö samaan tapaan ihmetellä, että miten sitä ihmiset viitsii laittaa aikansa ja tarmonsa esim. periaatteessa täysin tyhjänpäiväisiin youtube-kanaviinsa, kun sen ajan ja energian voisi käyttää johonkin "oikeasti tärkeään" (mitä se sitten kenellekin lienee).
 
Tusee!
 
Ehkä oon tullut vaan vähän liian allergiseksi tälle viime vuosina yleistyneelle(?) ilmiölle että kun jostain ei tykätä viihteen saralla, barrikadeille noustaan samantien ja porukkaa lynkataan verbaalisesti aivan kohtuuttoman paljon. Tietenkään suurimmalle osalle noista allekirjoittajista kyseessä ei ole kuin muutaman sekunnin mittainen prosesssi mutta kun on viime aikoina nähnyt kaikenlaista hullua tuolla saralla (Last Jedin synnyttämät tappouhkaukset, tekijöiden ahdistelu henkilökohtaisten sometilien kautta jne) niin välillä vaan hirttää kiinni että onko tää nyt oikeasti niin elämän ja kuoleman juttu mitä se osalle kovimmista fanaatikoista on. Mutta joo, sinänsä ehkä vähän ohi aiheen meni tuo turhan kärkkäästi kirjoitettu kommentti.
Bongowing
18.05.2019 10:20:54
Eikö tuo vetoomus uusimisesta oo lähinnä jotain trollausta tai nettimeemi? 700 000 "allekirjoittajaa" on lopulta vähän jos miettii paljonko sarjalla on katsojia. Mediahan se on joka tätäkin ilmiötä ruokkii.
But where the heck is magenta?
tuomittu
18.05.2019 10:49:47 (muokattu 18.05.2019 10:52:03)
aivokuolio: Tusee!
 
Ehkä oon tullut vaan vähän liian allergiseksi tälle viime vuosina yleistyneelle(?) ilmiölle että kun jostain ei tykätä viihteen saralla, barrikadeille noustaan samantien ja porukkaa lynkataan verbaalisesti aivan kohtuuttoman paljon. Tietenkään suurimmalle osalle noista allekirjoittajista kyseessä ei ole kuin muutaman sekunnin mittainen prosesssi mutta kun on viime aikoina nähnyt kaikenlaista hullua tuolla saralla (Last Jedin synnyttämät tappouhkaukset, tekijöiden ahdistelu henkilökohtaisten sometilien kautta jne) niin välillä vaan hirttää kiinni että onko tää nyt oikeasti niin elämän ja kuoleman juttu mitä se osalle kovimmista fanaatikoista on. Mutta joo, sinänsä ehkä vähän ohi aiheen meni tuo turhan kärkkäästi kirjoitettu kommentti.

 
Tappouhkaukset yms. menee toki aivan överiksi, vaikka oliskin vaan "hei vähä tollast läpändeerosta, älä ny oo noin tosikko!" Ja varmasti on kyllä niitäkin ihmisiä - ja epäilemättä häiritsevän paljon - jotka ihan oikeesti suhtautuu näihin aivan liian vakavasti.
 
(Ja sun vlogi on oikeesti tosi hyvä!)
Pop Corn
18.05.2019 12:43:26
Kakkoko se lohikäärmes siinä yhdessä kohtauksessa kylänraitille?
 
Jos niin, niin se oli kyllä hiano kohtaus - tuli ihan Kaapo Kakko mieleen.
 
Kaapohan on ihan liekeissä ja lohikäärmes kakkoo!
"Mä olen ihan vakuuttunut, että undergroundia on edelleen, mutta koska se on undergroundia, sitä ei ole missään näkyvillä." -Pedro
Vaihtovirta
18.05.2019 13:49:04
Pop Corn: Kakkoko se lohikäärmes siinä yhdessä kohtauksessa kylänraitille?
 
Jos niin, niin se oli kyllä hiano kohtaus - tuli ihan Kaapo Kakko mieleen.
 
Kaapohan on ihan liekeissä ja lohikäärmes kakkoo!

 
Tywinin hevonenhan pasko linnan salin lattialle aikoinaan, ni ois ollut kyllä hieno kohtaus jos lohikärmeksellä olisivat tehneet saman. Ovista sisään ja tortut lattialle ja Cerssiki ois vaa ollu et voi vittu kuka noi nyt taas siivoo..Olis toiminut myös metaforana tälle kaudelle = Kasa höyryävää lohikäärmeen paskaa.
Jeszse
18.05.2019 13:50:54
Vaihtovirta: Olis toiminut myös metaforana tälle kaudelle = Kasa höyryävää lohikäärmeen paskaa.
 
Ei saatana että alkaa jo naurattaan tää ihan vitun jatkuva ininä. :D kuka pakottaa kattoon?
Pop Corn
18.05.2019 13:57:55
Jeszse: :D kuka pakottaa kattoon?
 
Kaapo Kakko pakottaa limpun maalin kattoon.
 
Kaapo on liekeissä. Naiset sekoo (Dany).
"Mä olen ihan vakuuttunut, että undergroundia on edelleen, mutta koska se on undergroundia, sitä ei ole missään näkyvillä." -Pedro
Pop Corn
18.05.2019 14:30:39
Mut silleen vakavammin, olihan tämä juonellisesti tämän kauden paras jakso.
 
Danyn vihan kasvaminen oli niin loogista kuin vain ja ainoastaan naisen vihan syttyminen voi olla. Danyhän yritti vielä lähennellä Jonia, mutta Jonipa pihtasikin prinssinnakkiaan, ja tästäkös se viha sitten ansaitusti nousikin, mutta ei siis se em. nakki.
 
Lopputaistelu tulee olemaan Jonin ja Danyn välillä perinteiseen lähiömalliin, kun motkottava akka sanoo ne viimeiset sanat soffalle kaljoittelevalle miehelleen. Se on sitten vaan lumihanki, poliisi ja viimeinen erhe.. ja lopputekstien alkaessa rullaamaan ilmoille kajahtalee Eppu Normaalia.. "syyttömänä syntymään, sattui hän, tähän maahan pohjoiseen ja kylmään.."
 
Ja toinen on sitten kylmänä. En spoilaa kumpi.
"Mä olen ihan vakuuttunut, että undergroundia on edelleen, mutta koska se on undergroundia, sitä ei ole missään näkyvillä." -Pedro
Vaihtovirta
18.05.2019 17:07:40
Jeszse: Ei saatana että alkaa jo naurattaan tää ihan vitun jatkuva ininä. :D kuka pakottaa kattoon?
 
Vähän huumoria nyt päivään. Sitä paitsi kuka on sanonut, että loharin kakka on jotenkin huonosta? Parempi se on kuin koiran paska.
 
Hmm..mitenköhän suurta jätesäkkiä Dany kantaa mukanaan, mihin kerää lemmikkiensä jätökset? Mahtaa olla Westerosin somekanavat täynnä vihasia naapureita jos jättää ihmisten ilmoille niitä lojumaan.
Tympee Huttunen
18.05.2019 17:46:13
Jos Jon jää henkiin niin satavarmasti heittää hooveet ja painuu pohjoiseen entisen muurin toiselle puolen. Luultavasti nirhaa sitä ennen Danyn.
Stradlin
18.05.2019 18:10:33
Jeszse: Ei saatana että alkaa jo naurattaan tää ihan vitun jatkuva ininä. :D kuka pakottaa kattoon?
 
Jos on sarjaa vuosia seurannut ja aina innolla seuraavia kausia odottanut, niin varmaan suurin osa haluaa sen myös loppuun asti nähdä, vaikka olisikin pettymys.
"Voi kun täällä onnistuisi älykkäästi keskustella avaruusliskoista ynnä sun muista. Mutta tervettä keskustelua ei synny minnekään kun heti hyökätään ad hominem viesteillä päälle." - Anonymous-jazz
Jeszse
20.05.2019 06:37:51
Kyllä minä oon tyytyväinen.
Informaatiokameli
20.05.2019 07:18:34
 
 
aivokuolio: Tässähän aletaan lähestymään Last Jedin aiheuttamia suuria tunnekuohuja. Kyllä sitä välillä miettii että mitä ihmiset voisivat saada aikaiseksi jos he käyttäisivät kaiken tuon tarmon ja yhteishengen jonkun oikeasti tärkeän asian puolesta.
 
Voisitko ystävällisesti listata oikeasti tärkeät asiat? Kiitos jo etukäteen.
Everybody loves somebody but nobody loves rumpali.
Vaihtovirta
20.05.2019 08:25:19
No en ole vaatimassa rahoja takaisin tai lähössä marssimaan kadulle. Ehkä hyvä, että on nyt loppu ja internet saa räjähtää viimeisen kerran. Loppu oli siinä mielessä ookoo, että sai nauraa useammin kuin itkeä ja logiikkaakin löytyi ainakin 15 minuuttia jakson tapahtumista. Pidin enemmän, kuin en pitänyt ja kai se on pääasia kaikessa.
 
Kunniamaininta Westerosin uudelleen rakentajille. Ne kaverit on ollut urakkahommissa ennenkin..
Stradlin
20.05.2019 09:58:57
Viimeisen kauden yleiseen tasoon nähden tämä oli ihan kelpo päätös. Haikea fiilis, ei tässä muuta osaa sanoa. Päällimmäisenä harmittaa se, miten kiireellä sarja piti pistää pakettiin.
"Voi kun täällä onnistuisi älykkäästi keskustella avaruusliskoista ynnä sun muista. Mutta tervettä keskustelua ei synny minnekään kun heti hyökätään ad hominem viesteillä päälle." - Anonymous-jazz
LordWinter
20.05.2019 12:28:32
Huutista Briennelle, jonka kohtaloksi lopulta jäi miehen perään itkeminen.
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)