Aihe: Insert Remedy : Binded blind & bruised by fear
1
Demostudio
30.03.2004 17:20:00
Bändin nimi: Insert Remedy
Kappaleen nimi: Binded blind & bruised by fear
 
URL: http://www.insertremedy.com/3.mp3 (Mp3)
 
Nyt lähtee. Isot soundit ja paha meininki. Kommenttejanne kaivataan.
Insert Remedy
30.03.2004 17:31:04 (muokattu 03.05.2004 14:24:41)
Voihan satan, ei tuo linkki toimikaan. Oikea osoite on:
 
http://www.insertremedy.com/Insert_ … __Binded_blind__bruised_by_fear.mp3
 
Pahus vie.
Timo JM
30.03.2004 19:46:21 (muokattu 30.03.2004 20:40:54)
 
 
Tässä oli paljon mielenkiintoisia elementtejä joista pidin. Varsinkin rumpalin panos oli tyylikäs. Se meni juuri siinä rajoilla, että pysyykö kasassa vai ei, ja silti se vaan toimi jotenkin jännästi. Harmi vain, että haitsu ei aina kuulunut kunnolla silloin kun se oli kiinni. Toisaalta siitäkin tuli tavallaan vähän jotain erikoista. Peltien miksauksessa oli jotain kummallista, aivan kuin flangeria tai jotain. Mahtoiko ehkä olla tarkoituskin.
 
Laulajan sisääntulo ei oikein onnistunut. Se oli hiukan lepsu ja falski. Mä olen sitä mieltä, että noi ensimmäiset fraasit on aina todella tärkeitä ja niihin kannattaa panostaa aivan erityisesti, koska kuulija tekee nopeasti tuomionsa ensivaikutelman perusteella. Onneksi ote parani selvästi alkukangisteluiden jälkeen.
 
Tässä oli myös hienosti oivallettu kuinka tärkeätä on välillä vetää pieneksi, että voi taas kuulostaa suurelta. Näin ei myöskään pääse korvat turtumaan.
 
Vaikka tuotantopuolikin oli hyvin hanskassa, niin ennen kaikkea tää oli hieno bändiveto. Ei kuulunut koneet, eikä muutkaan värpättimet. Tosin taisihan nuo kannut olla trigattu. Joka tapauksessa tässä oli sellaista perinteistä rockmeininkiä nykyaikaisella tatsilla.
 
Harmi vain, että biisistä puuttui se jokin koukku joka saisi haluamaan kuulla tämän yhä uudestaan ja uudestaan. Lopputulos menee kuitenkin reilusti plussan puolelle. Hyvä hyvä!
 
(Huomaattekos nyt, kyllä mä välillä kehunkin.)
...siis mun mielestä.
Insert Remedy
14.04.2004 15:39:21
Vaikka tuotantopuolikin oli hyvin hanskassa, niin ennen kaikkea tää oli hieno bändiveto. Ei kuulunut koneet, eikä muutkaan värpättimet. Tosin taisihan nuo kannut olla trigattu. Joka tapauksessa tässä oli sellaista perinteistä rockmeininkiä nykyaikaisella tatsilla.
 
Nyt täytyy myöntää, että olen niin onneton etten edes tiedä, että mitä kannujen "triggaaminen" tarkoittaa. Mutta sitä piti sanomani, jotta ei niihin kannuraitoihin juuri koskettu. Muutama väärään kohtaan osunut isku muistaakseni poistettiin ja tuollaista pikkuviilausta harrastettiin, mutta aika luomumeininki pidettiin yllä. Tämä vain rumpalimme muusikonylpeyden ylläpitämiseksi..
 
Kiitoksia oikein hyvästä palautteesta!
NYdoll
14.04.2004 15:52:32
 
 
Minä tykkään kyllä kovasti. Tuo laulun sisääntulo ei tosiaan oikeen osunu nappiin ja oli vähän sellanen lepsu. Äänessä taas ei ole moitteen sanaa eikä laulusuorituksessa muutenkaan tuota alkua lukuun ottamatta. Cleanilla soitetut kitarat hyviä siellä välissä.
"I´ve got razorblade lips, gonna kiss some wrists..." Turbonegro - Fuck the world
Insert Remedy
03.05.2004 14:18:50
Ja täytyypä täälläkin mainostaa, että orkesterimme viralliset kotisivut ovat avattu osoitteessa http://www.insertremedy.com Tervetuloa ihmettelemään aikaansaannoksiamme!
drlecter
03.05.2004 14:30:24
 
 
Soundit on kyllä viimeisen päälle hyvät!
http://www.fretboardfromhell.tk/
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)
Keskustelualueet
Haku
Säännöt