Aihe: M.netin tori ja huijaukset
1 2 3 4 5350 351 352 353 354
wavelength
20.04.2025 10:00:53
 
 
twin73: Miten tää heppu, Timo alias Liljoe, saa täällä toimia edelleen. Eikö voisi poistaa täältä?
 
Sama heebo tekee aina uuden käyttäjätunnuksen, kun ylläpito on poistanut edellisen.
Kummaa musiikkia: https://linktr.ee/carppine
aslak
20.04.2025 12:04:00
wavelength: Sama heebo tekee aina uuden käyttäjätunnuksen, kun ylläpito on poistanut edellisen.
 
Tällainen sivusto ruokkii huijareita kun ei ole vahvaa tunnistautumista, ihanteellinen pelikenttä. Onko sitten kustannuksesta johtuva ettei tunnistautumista ole. Tori.fi tyylinen olisi suotava jossa voit tehdä tunnistautumisen tai olla tekemättä. Itse ostan sieltä vain tunnistetulta myyjältä.
Just do it!
lavaamo
20.04.2025 13:29:20 (muokattu 20.04.2025 13:29:37)
aslak: Tällainen sivusto ruokkii huijareita kun ei ole vahvaa tunnistautumista, ihanteellinen pelikenttä. Onko sitten kustannuksesta johtuva ettei tunnistautumista ole. Tori.fi tyylinen olisi suotava jossa voit tehdä tunnistautumisen tai olla tekemättä. Itse ostan sieltä vain tunnistetulta myyjältä.
 
Mitäpä se auttaa että nisti olisi tunnistautunut, ei se helpota rahojen palauttamista jos huijari on varaton.
✡ ✡ ✡ ✡ ✡ Huonoja juttuja jo vuodesta 1981 ✡ ✡ ✡ ✡ ✡
aslak
20.04.2025 13:59:21
lavaamo: Mitäpä se auttaa että nisti olisi tunnistautunut, ei se helpota rahojen palauttamista jos huijari on varaton.
 
Ei varmaan mitenkään mutta pointtini on se että jää ainakin nalkkiin kirjoihin ja kansiin. Täällä voi riehua miten haluavat.
Jonkin verran tilannut Tori.fi ja sen kerran kun tilasin ei tunnistautuneelta niin sain paskaa joka osoittautui juurikin nistiksi.
Just do it!
mie6252
20.04.2025 15:08:05
Terve! Samainen "Michael Blomroos" Kiteeltä kauppasi GK:n kitarakomboa. Oli muka kuolinpesästä hankittu ja antoi auliisti lisätietoja. Kun oli kaupanteon aika ja aloin kysellä osoitetta meni vaikeaksi. Sanoi sen olevan Peitsarinpolku Kiteellä, jota en netistä löytänyt. Sähköpostiksi ilmoitti michael.blomroos@gmail.com , puh. 0449721837. Lupasi lähettää tekstarin osoitteesta. Sen jälkeen lakkasi yhteydenpito
eikä puhelimeen enää vastattu.
Kannattaa näköjään aina epäillä mikä on suuri harmi reiluja kaupantekijöitä ajatellen.
No, nyt säästyi rahat...
djd
20.04.2025 15:26:09 (muokattu 20.04.2025 15:27:25)
Outo "ostaja" Liettuasta. Halusi ostaa Ukulelen. Laitoin maksuohjeet meilillä, sitten alkoi ihmeellinen vatvominen. Pitäisi lähettää kuulemma tavara ensin, ja sitten saisin rahat tilille. Hän on kuulemma maksanut jo ja nyt hänen pankkinsa odottaa minun toimittamaa kuittia huolintayhtiöltä. Mistään tällaisesta ei oltu sovittu.
Eli että maksu olisi jonkinlaisessa "välitilassa" ja hän ei kuulemma pysty peruuttamaan maksua enää mitenkään.
Onko tämä joku kalastelu yritys, saivat nyt mun sähköpostin, tilinumeron ja puhelinnumeron (näillähän jo tekee paljon),
vai onko joku Liettualainen vain ilmaisen ukulelen tarpeessa?
Onko jollain kokemusta tällaisesta "postiennakko" myynnistä Liettuaan?
En tietenkään ole lähettämässä tavaraa ennen kuin rahat ovat tililläni.
Kuten hyvin selkeästi tälle "ostajalle" ilmoitin.
Onko muilla Muusikoiden net -käyttäjillä kokemuksia ulkomaisista "ostajista",
liikkuuko täällä ammattihuijareita (muitakin kuin kotimaisia)?
Ja mikä mahtaa olla motivaatio / funktio moisella toiminnalla?
Arkka
20.04.2025 15:30:36 (muokattu 20.04.2025 15:54:51)
 
 
djd: Hän on kuulemma maksanut jo ja nyt hänen pankkinsa odottaa minun toimittamaa kuittia huolintayhtiöltä.
 
Huijaus. Tässäkin ketjussa mainittu useampi vastaava tapaus.
 
Edit: Eli se joko yrittää huijata sulta jotain kauppaan liittyviä "kuluja" tai kalastaa luottikorttitiedot jollain feikkisivulla.
 
Tsekkaa vaikka tämä:
https://muusikoiden.net/keskustelu/ … 5&t=185894&o=5940#p14107735
 

 

mie6252: Sanoi sen olevan Peitsarinpolku Kiteellä, jota en netistä löytänyt.
 
Naurahdin, koska paikkakunnalta, jossa tää kaveri on harjoittanut yritystoimintaa, löytyy ton niminen katu. Eli se on vaan heittänyt ekan kadunnimen joka mieleen tuli.
djd
20.04.2025 16:18:18 (muokattu 20.04.2025 16:23:27)
Arkka: Huijaus. Tässäkin ketjussa mainittu useampi vastaava tapaus.
 
Edit: Eli se joko yrittää huijata sulta jotain kauppaan liittyviä "kuluja" tai kalastaa luottikorttitiedot jollain feikkisivulla.
 
Tsekkaa vaikka tämä:
https://muusikoiden.net/keskustelu/ … 5&t=185894&o=5940#p14107735
 

 

 
Kiitos vastauksesta, vaikuttikin kyllä todella epäilyttävälle.
Ei kannata siis tuhlata aikaa tähän Liettualaiseen "Micheal Batute":en enempää.
Tässä vielä hänen viimeisin viestinsä:
 
"Hi Friend
Look here, I want you to know that the payment has already been deposited in care of your bank account and cannot be returned back to me by the bank because any payment been made by the Buyer to the Seller's account cannot be returned back to the buyer and the money has automatically belong to you and will be released and credited into your account once my bank received the DHL/fedex or UPS shipment details from you ok.
However, I am assured 100% maximum guarantee that your money will be credited into your account once my bank receives the shipment details from you and within 24 hours your money will arrive and reflect into your account for you to cash ok. So,I will henceforth urge you to kindly bear with my bank procedure so that we can both have a successful transaction and kindly ship out the item directly now and then contact my bank with the shipment scan receipt and your money will be credited into your account instantly without any delay.
Hope you understand me and I do not want any further argument because the transfer of the payment will be completed into your account within 24 hours once my bank receives the shipment scan receipt from you.
Best regards and have a nice day."
BigPapa
30.04.2025 15:29:51
 
 
Vähän oudolta tuntuu, nouto vielä laitettu.
Liekö Epiphone kyseessä Gibson logolla.
 
https://muusikoiden.net/tori/ilmoitus/2002715
jaripat
30.04.2025 15:36:54
Veikkaan, että kyseessä on "Chibson". Kiinasta saa about tuolla hintaa ja halvemmallakin "Gipsoneita". Itsekin joskus tilasin kokeeksi ja vielä valkkasin sellaisen, joka oli pelkällä mustalla lavalla. Jahka tuo luuttu aikanaan tuli, niin Gibsonhan siinä komeili lavassa.. Myyntikuvista hokasin sitten, että lapa oli fotoshopattu "mustaksi".
 
Anyways, huijaus, mutta ei myyjän, sillä eihän tuossa sitä väitetty miksikään, mutta olis voinut kyllä alkuperämaan mainitakin. Toisaalta omani kun viimeistelin, se syrjäytti gretschin mun käytöstä...
nightbird
30.04.2025 20:54:43 (muokattu 30.04.2025 20:55:34)
jaripat: Veikkaan, että kyseessä on "Chibson". Kiinasta saa about tuolla hintaa ja halvemmallakin "Gipsoneita". Itsekin joskus tilasin kokeeksi ja vielä valkkasin sellaisen, joka oli pelkällä mustalla lavalla. Jahka tuo luuttu aikanaan tuli, niin Gibsonhan siinä komeili lavassa.. Myyntikuvista hokasin sitten, että lapa oli fotoshopattu "mustaksi".
 
Anyways, huijaus, mutta ei myyjän, sillä eihän tuossa sitä väitetty miksikään, mutta olis voinut kyllä alkuperämaan mainitakin. Toisaalta omani kun viimeistelin, se syrjäytti gretschin mun käytöstä...

Alkuperämaa mainittiin ekalla rivillä ....
Arkka
30.04.2025 21:29:02
 
 
nightbird: Alkuperämaa mainittiin ekalla rivillä ....
 
Ei mainittu alunperin. Mutta propsit myyjälle, että otti koppia.
JuSu
02.05.2025 15:03:56
Numerosta 0458402212 tarjottiin ostoilmoitukseeni kitaraa. Mukamas Sallassa, kuvat löytyi Reverbistä Portugalista.
 
Numeron mukaan myyjä Antti Tuomo Tapani Koistinen. Haun mukaan historiaa hämärähommista.
 
Ollaan tarkkana.
Olen luopunut kirjoitusteni allekirjoittamisesta. -JuSu-
Nebukadnessar
02.05.2025 19:24:45
Sallasta tarjottiin myös minun ilmoitukseeni kitaraa netistä löytyvillä kuvilla.
 
"Matti6666" oli pikaviestissä käyttäjä. Tunnus rekisteröity eilen.
jaspiq
05.05.2025 11:21:22
Timo Akseli Autti koitti tarjota mikkejä mun ostoilmoituksen perusteella. Semivakuuttava oli, mutta onneksi oli palstalta tuttu nimi.
riku.b
09.05.2025 15:36:48
Varoituksen sana seuraavista ilmoituksista.
 
Olen tältä kerran ostanut pedaalin jota en koskaan saanut, mutta rahat onnistuin kuitenkin saamaan takaisin rikosilmoituksen teon jälkeen.
 
https://muusikoiden.net/tori/ilmoitus/2004841
https://muusikoiden.net/tori/ilmoitus/2004550
https://muusikoiden.net/tori/ilmoitus/2004546
riku.b
09.05.2025 15:57:04
Ilmoitukset poistettiin näköjään aika nopeasti kun kyselin kuvia missä näkyy käsinkirjoitettu nimimerkki ja päivämäärä.
 
Kyseessä siis tämä käyttäjä: https://muusikoiden.net/jasenet/73237
lavaamo
10.05.2025 22:14:25 (muokattu 10.05.2025 22:14:54)
https://muusikoiden.net/jasenet/227404

Tälläinen miltei 3v vanha nimimerkki tykittää jotain matkahuolto huijausta, tulee matka.hultosta tekstaria ja sähköpostia muusikoiden.net automaatti osoitteesta.

On muka maksanut rahat matkahuoltoon ja kun lähetän saan rahat, matka.hulto tekstarissa on jokin linkki jota en tietenkään ole avannut.

Lieneekö tunnus kaapattu, vai tehtaillaanko näitä jo vähän pitempää aikaväliä silmälläpitäen?
✡ ✡ ✡ ✡ ✡ Huonoja juttuja jo vuodesta 1981 ✡ ✡ ✡ ✡ ✡
dynning
10.05.2025 23:09:39
 
 
Ilmeisesti sama veijari yritti juuri minullekin tarjota klassista matkahuoltohuijausta ja tietoja kalastella. Jerzku tms taisi olla ja Vaasasta. Hyvä että on poistettu.
 
lavaamo: https://muusikoiden.net/jasenet/227404

Tälläinen miltei 3v vanha nimimerkki tykittää jotain matkahuolto huijausta, tulee matka.hultosta tekstaria ja sähköpostia muusikoiden.net automaatti osoitteesta.

On muka maksanut rahat matkahuoltoon ja kun lähetän saan rahat, matka.hulto tekstarissa on jokin linkki jota en tietenkään ole avannut.

Lieneekö tunnus kaapattu, vai tehtaillaanko näitä jo vähän pitempää aikaväliä silmälläpitäen?
skebab
10.05.2025 23:45:22
Ok. Aika uskottavan tuntuinen oli alkuun... Mulla ei ehtinyt tuohon "matkahuolto vaiheeseen" asti, mikä olisi kyllä paljastanut pahat aikeet. Nimimerkki poistettu tämän illan aikana
Ei muuta kun....lisää paskaa housuun !
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)