Aihe: Turvonneet hintapyynnöt laitteista, vol 6
1 2 3 4 5497 498 499 500 501
YarZoo
18.02.2014 23:13:27
JaaGeRMaisTeR: Onko rälläkällä relicoitu epiphonen lp juniorin hinta turvonnut, jos hp on 250€?
 
On, mutta siinä on Melaa mukana...
S.N.A.F.U
JaaGeRMaisTeR
18.02.2014 23:39:53
YarZoo: On, mutta siinä on Melaa mukana...
 
Voisi siis väittää, että on puoli-ilmainen.
Suuria tunteita: http://maihinnousu.net/a/3216
Old Joe
18.02.2014 23:47:33
JaaGeRMaisTeR: Voisi siis väittää, että on puoli-ilmainen.
 
Työstä siinä maksetaan. "Työmies on palkkansa ansainnut" vanha (SAK:n) sanonta.
Kyllä minä tiedän etten tiedä, mutta ethän sinä sitä tiedä.
JaaGeRMaisTeR
18.02.2014 23:59:47
Old Joe: Työstä siinä maksetaan. "Työmies on palkkansa ansainnut" vanha (SAK:n) sanonta.
 
Huvittavuus sinänsä, että tuo saman myyjän coxx on silti alle uuden hinnan. Epihän taas paukkuu tuplasti yli. Aika samat modaukset molemmissa.
 
Onko siis toisen työ ollut arvottomampaa, kun toisen? Millaista syrjintää tämä nyt on?
Suuria tunteita: http://maihinnousu.net/a/3216
JPL
19.02.2014 10:14:01
http://muusikoiden.net/tori/nayta.php?id=849580
 
No mitenkäs sitten tämä? Vaikka on kuinka Guitar Of The Week, niin enpä muista nähneeni yli kolmen tonnin SG:tä kuin vintagesoittimissa...
 
Tuollainen referenssi löytyy:
 
http://bluebookofguitarvalues.com/e … =GIBSON_ELECTRIC_GUITAR_OF_THE_WEEK
 
Jos tuo siis on tuo viikon 32 kitara, niin silloin:
 
"Week 32 - SG Special with EMG pickups and Ebony finish (MSR $1,499, 400 units)."
 
On sitten seitsemässä vuodessa tuplaantunut.....
Time, tone, taste, technique, touch, thoughtful and total. Steer. Sessions. Sometimes. Sunny. Soulful. Stance. Sparkly.
ibnz
19.02.2014 10:26:21 (muokattu 19.02.2014 10:27:04)
Heh, mutta harvinaisuus :)
 
Tuon pyynnön ja listan perusteella (week 28) voisin vaihtaa mun LP:n kahteen Gibson LP Customiin, valkonen ja musta kiits. Halvalla menöö, mutta menköön :) On vähän turvonnut tuo Gibsoninkin hintapyyntö kyllä noissa GotW -malleissa. Tuo oma neljä tonnia MSRP ?? Tai Les Paul Studio with BFG electronics and Ebony finish (MSR $2,899, 400 units) Ei kai se MSRP nyt sentään moninkertainen jämyhintaan ole..
Myrkky Nuoli
19.02.2014 11:21:18
petrip: Hintataso määräytyy kysynnän ja tarjonnan mukaan. Ihan perusteesejä markkinataloudessa.
 
Se, että joku on totta ei tarkota jottako se ois yhtään vähemmän perseestä. Mahtaakohan nuo Jubileet mennä edes kaupaksi? Vaikee uskoa, että ihmiset suostuu pulittamaan noita höpöhöpöhintoja. Vai matkiiko kaikki vaan muiden hintoja ja lopulta jättää ne nurkkaan kasvattamaan arvoaan?
Kun kissat on hiiriä, mummot hyppii pöydillä.
Jucciz
19.02.2014 11:39:33
Myrkky Nuoli: Se, että joku on totta ei tarkota jottako se ois yhtään vähemmän perseestä. Mahtaakohan nuo Jubileet mennä edes kaupaksi? Vaikee uskoa, että ihmiset suostuu pulittamaan noita höpöhöpöhintoja. Vai matkiiko kaikki vaan muiden hintoja ja lopulta jättää ne nurkkaan kasvattamaan arvoaan?
 
Kaveri osti Jubilee-halfstackin (100-wattinen nuppi ja yläkaappi) joskus 2000-luvun taitteessa 3000 markalla. Siihen nähden miltei 12000 markkaa pelkästä nupista tänä päivänä tuntuu aika poskettomalta hinnannousulta, vaikka miten inflaatiokorjattaisiin ja indeksejä tarkasteltaisiin.
Jos kevyen musiikin nuotinkirjoitus ja komppilaput kiinnostavat, tutustu ihmeessä sivustooni: Lappu soimaan!
hallu
19.02.2014 11:45:05
Jucciz: Kaveri osti Jubilee-halfstackin (100-wattinen nuppi ja yläkaappi) joskus 2000-luvun taitteessa 3000 markalla. Siihen nähden miltei 12000 markkaa pelkästä nupista tänä päivänä tuntuu aika poskettomalta hinnannousulta, vaikka miten inflaatiokorjattaisiin ja indeksejä tarkasteltaisiin.
 
Näyttää kuitenkin siltä, että jos tuollaisen jubileen haluaa, niin pakko siitä on jotakin pulittaa ja luultavasti jotakin sellaista joka jonkun muun mielestä tuntuu kohtuuttomalta. Tuo hinta on vaan sellainen, että taitaisi kohta Bluetonen Harry värkätä samanlaisen samaan hintaan tai jopa halvemmalla.
Ei onni tule ostamalla. Onni tulee soittaen ja lauluja tehden
Gary the pine
19.02.2014 12:05:50
Myrkky Nuoli: Vai matkiiko kaikki vaan muiden hintoja ja lopulta jättää ne nurkkaan kasvattamaan arvoaan?
 
Tää on just se kupla mitä iso osa jengistä ei suostu tajuamaan. Että se arvonnousu olis mahdollinen, pitäis löytyä se ostaja. Jos kampe seisoo posketon hintalappu huoneen nurkassa vuosikausia ilman ostajaa, se on arvoton. Tai ei arvoton, mutta siihen sitoutunut pääoma ei ole yhtäkuin hintalappu, vaan se, minkä joku on siitä valmis maksamaan. Ja jos ei siitä kukaan ole valmis maksamaan vaikkapa tonnia enempää, niin sen arvo ei ole tonnia enempää vaikka sillä olis kuka vetänyt ja mitä.
 
Tunnearvohan oli sit taas toinen juttu ja "tästä tulee keräilyvehje / on jo" -schaiba.
Jucciz
19.02.2014 12:08:43
hallu: Näyttää kuitenkin siltä, että jos tuollaisen jubileen haluaa, niin pakko siitä on jotakin pulittaa ja luultavasti jotakin sellaista joka jonkun muun mielestä tuntuu kohtuuttomalta. Tuo hinta on vaan sellainen, että taitaisi kohta Bluetonen Harry värkätä samanlaisen samaan hintaan tai jopa halvemmalla.
 
Siinä on vaan se, ettei Bluetone ole Marshall. Jäljitelmä ei kelpaa, jos aitoa haetaan. Lisäksi toisen jälleenmyyntiarvo ja arvokehitys ylipäätään on aika eri kuin toisen.
Jos kevyen musiikin nuotinkirjoitus ja komppilaput kiinnostavat, tutustu ihmeessä sivustooni: Lappu soimaan!
ibnz
19.02.2014 12:21:12 (muokattu 19.02.2014 12:29:35)
Jucciz: Siinä on vaan se, ettei Bluetone ole Marshall. Jäljitelmä ei kelpaa, jos aitoa haetaan. Lisäksi toisen jälleenmyyntiarvo ja arvokehitys ylipäätään on aika eri kuin toisen.
 
Tämä arvonkehityskin johtuu vain ostajien preferensseistä. Jos ostopäätöksen tärkeä/tärkein motiivi on se vintagearvo, ei normaali vaihtoehtoihin perustuva hintamekanismi selitä oikeastaan mitään. Kamppeen hinnan yläraja määräytyy vain pienen ostajajoukon keskinäisen kilpailun perusteella ja se hinta voi silloin kohota ihan minne vain (*köh* 50-luvun kitarat *köh*). Ei silloin voi olla myöskään poskettomia hintapyyntöjä :)
 
Edit: Tarkennuksena siis, jos hinta ei määräydy laadun perusteella (vrt. vaihtoehtoinen kampe eri merkillä/vuosikerralla), vaan muiden viiteryhmän jäsenten arvostuksen perusteella, se hinta voi heilua miten vain maksukyvyn mukaan.
hallu
19.02.2014 12:28:09
Jucciz: Siinä on vaan se, ettei Bluetone ole Marshall. Jäljitelmä ei kelpaa, jos aitoa haetaan. Lisäksi toisen jälleenmyyntiarvo ja arvokehitys ylipäätään on aika eri kuin toisen.
 
No ei ole Marshall ei, mutta jos nyt ollaan etsimässä vain käyttökapinetta, niin siitä ei ole pakko maksaa itseään kipeäksi pelkästään keräilyarvon takia. Nuo jubileet voi silloin jättää heille, jotka haluavat niitä keräillä (saa ne keräilijätkin niitä sitten vähän halvemmalla kun kysyntä vähenee soittajien siirtyessä muiden laitteiden pariin).
Ei onni tule ostamalla. Onni tulee soittaen ja lauluja tehden
Muovinen
19.02.2014 12:46:25
 
 
Kyllä minä ainakin totaalisena tekniikkatumpelona arvostan vahvarissa enemmän käyttöluotettavuutta, toimivuutta ja huollon helppoutta, kuin vintagearvoa. Ja hurinattomuutta myös ;) Siksipä nuo Bluetonet vähän kummittelee takaraivossa edelleen, vaikka laitoinkin vahvarivaihdot toistaiseksi jäihin.
 
Kitaroissa sitten aevan eri juttu!
Alfons Åberg
19.02.2014 12:49:35
Muovinen: Ja hurinattomuutta myös ;)
 
Mutkun vintagehurina on niinku eri juttu kun piirilevykoneitten hurinat.
 
http://www.youtube.com/watch?v=T36U_3No14g
"Linkkejä artikkeleihin tai tutkimuksiin, joissa Hulkon muusikon uran näytöt todetaan merkittäviksi" -Jazzmies
Juzpe
19.02.2014 12:52:10
 
 
Siinä on vaan se, ettei Bluetone ole Marshall.
 
Mulla on tommonen 2550 miinus lastentaudit-versiointi Bluetonelta ja voisin sanoa, että mikäli hakee keräilyesinettä, ostaa marsun jubileen, mikäli taas soundiltaan vastaavaa vahvistinta, sitten Harrylle puhelua. Teetin omani nimenomaan siksi, että orkkis-jubileen olisi saanut about samaan hintaan, mutta jotenkin tuo suomalaisen työn tukeminen on minusta asiallista hommaa.
"Nuori vihainen tosi cool rockmies" - Big Papa
Karvamammutti
19.02.2014 12:53:20
Jucciz: Kaveri osti Jubilee-halfstackin (100-wattinen nuppi ja yläkaappi) joskus 2000-luvun taitteessa 3000 markalla. Siihen nähden miltei 12000 markkaa pelkästä nupista tänä päivänä tuntuu aika poskettomalta hinnannousulta, vaikka miten inflaatiokorjattaisiin ja indeksejä tarkasteltaisiin.
 
Samoja aikoja miun kaveri osti samanlaisen nipun hintaan 7500mk. Se oli silloiseen hintatasoon nähden edullinen. Joten.
heh heh vähän työ mies huumoria heh heh
jii.haanpaa
19.02.2014 12:54:40 (muokattu 19.02.2014 12:58:06)
hallu: No ei ole Marshall ei, mutta jos nyt ollaan etsimässä vain käyttökapinetta, niin siitä ei ole pakko maksaa itseään kipeäksi pelkästään keräilyarvon takia. Nuo jubileet voi silloin jättää heille, jotka haluavat niitä keräillä (saa ne keräilijätkin niitä sitten vähän halvemmalla kun kysyntä vähenee soittajien siirtyessä muiden laitteiden pariin).
 
Mä olen kyllä täysin samaa mieltä Juccizen kanssa, mutta kun nyt spekuloidaan, niin olisi mielenkiintoista tietää, paljonkos täsmällinen jubilee-klooni Bluetonelta tai vastaavalta pajalta sitten maksaa? En puhu nyt siitä, jossa joku oli tilannut jubileen lead-kanavaan perustuneen vahvarin (edit, Juzpen vahvarihan se mielessä kävi), vaan sellaisesta, jossa olisi koko romu kloonattuna sellaisenaan. Lähteekö 1500 eurolla?
 
Jonkinlainen käsitys jubileen todellisista hinnoista on päässyt muodostumaan kun niitä on muutaman viimeisen vuoden aikana ostanut ja myynyt useampaankin kertaan (kunnes sain sen mitä halusin). Ebayn "buy it now"-hinnat ei näissäkään ole se timanttisin vertailukohde.
Myrkky Nuoli
19.02.2014 13:02:16
jii.haanpaa: Mä olen kyllä täysin samaa mieltä Juccizen kanssa, mutta kun nyt spekuloidaan, niin olisi mielenkiintoista tietää, paljonkos täsmällinen jubilee-klooni Bluetonelta tai vastaavalta pajalta sitten maksaa? En puhu nyt siitä, jossa joku oli tilannut jubileen lead-kanavaan perustuneen vahvarin (edit, Juzpen vahvarihan se mielessä kävi), vaan sellaisesta, jossa olisi koko romu kloonattuna sellaisenaan. Lähteekö 1500 eurolla?
 
Jonkinlainen käsitys jubileen todellisista hinnoista on päässyt muodostumaan kun niitä on muutaman viimeisen vuoden aikana ostanut ja myynyt useampaankin kertaan (kunnes sain sen mitä halusin). Ebayn "buy it now"-hinnat ei näissäkään ole se timanttisin vertailukohde.

 
Vaikka ei lähtiskään niin tässä on sitten vielä se erotus, että eikös Jubileet oo piirilevykoneita? Ja uudemmat ainakin vielä JCM-malliin potikat/jakit suoraan piirilevyllä. Customina saa kovempaa tekoa, vaikka maksaisi vähän enemmän. 1:1 kopiotahan nyt tuskin on olemassa, että jos nimenomaan Marsun haluaa, niin sitten se on ostettava Marsu. Muuntajilla on jo suht iso vaikutus saundiin.
Kun kissat on hiiriä, mummot hyppii pöydillä.
jii.haanpaa
19.02.2014 13:20:26
Myrkky Nuoli: Vaikka ei lähtiskään niin tässä on sitten vielä se erotus, että eikös Jubileet oo piirilevykoneita? Ja uudemmat ainakin vielä JCM-malliin potikat/jakit suoraan piirilevyllä. Customina saa kovempaa tekoa, vaikka maksaisi vähän enemmän. 1:1 kopiotahan nyt tuskin on olemassa, että jos nimenomaan Marsun haluaa, niin sitten se on ostettava Marsu. Muuntajilla on jo suht iso vaikutus saundiin.
 
Kyllä, jubileesta todella löytyy piirilevylle kolvatut potikat, mikä riipaisee kamanysvärin sydänlihaa syvältä. Soittoharrastusta tuo ei onneksi häiritse.
 
Ymmärrän kyllä hyvin että Bluetonen kaltaiset upeat laitteet kiinnostavat porukoita ja niiden laatu on aivan varmasti huippuluokkaa. Mutta nyt oli kuitenkin kyse siitä, että miksi ostaa ja maksaa itsensä kipeäksi jubileesta kun Bluetonelta saa samanlaisen halvemmalla. Saako todella?
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)