Aihe: Ääninäyte (Zoom Ultra Fuzz + Boss PS-3 + RC20XL)
1
fridgebuzz
08.06.2006 19:37:43 (muokattu 08.06.2006 19:39:15)
 
 
Nyt tullut tuon kolmen pedaalin yhdistelmällä soiteltua pari päivää, kun verrattain uusia leluja ovat kaikki kolme. Tuo Ultra Fuzz on mahtavan monipuolinen futsi/särö, tässä pätkässä on loistavat nintendo-soundit :-), geitti leikkaa just härskisti että tulee sellaiset narinasoundit.. Kaikki soundit tässä on oikeastaan tuosta futsista.
Bossin PS-3 Pitchshifter/Delay on myös todella monipuolinen, häröistä backwards-arpeggio-delayistä perus-digitaalidelayhin ja harmonisaatioihin (joita saa parhaillaan kolmiäänisenä!). Tässä siis käytetty tuota arpeggio-delayta ja tiputettu kitaraa oktaavin alaspäin tuota bassojunnausta varten.
Ja tuo Bossin Loopstation XL on mahtava värkki, tässä pätkässä käytetty melko perus-looppaamiseen, mutta ajattelin demonstroida myöhemmin myös noita reverse-toimintoja + muuta mukavaa ja pistää tähän samaan ketjuun. On kyllä uskomaton peli.
 
Ja linkki tiedostoon: http://rapidshare.de/files/22547926/fuzzdelayreverbrc20xl.mp3.html (klikatkaa FREE)
Älkää välittäkö tiedoston äänenlaadusta. Mulla tuosta tulee mieleen joku vanha 8-bittisen nintendon pelimusiikki.. :-D
POISTETAAN: SÄRÖÄ!: Ibanez Soundtankit: Modern Fusion ja 60's Fuzz; vaihto muihin pedaaleihin
OSTETAAN: Bossin expressiopedaali, Boss FS-5U -pedaali, ring modulator
SiwamieS
08.06.2006 20:25:52
Hoho. Hienot NES-soundit kyllä :)
"Folk-muusikot ovat tavallisesti liberaaleja hinttejä. Mutta en minä... Minä laulan konservatiiviveljilleni."
sn
08.06.2006 20:58:24
Hyvä että on Ultra Fuzzille käyttöä. Vaikka ei kyllä ole yhtään ikävä sitä, Fuzz Factory on vielä miljoonasti parempi. Rikkaan miehen Ultra Fuzz, kuten sanotaan. Tommonen pitch shifteri vois olla vänkä, tiedättekö onko Bossin PS-5 parempi vai kannattaako alkaa saalistamaan PS-kolmosta?
fridgebuzz
08.06.2006 23:14:30
 
 
Tommonen pitch shifteri vois olla vänkä, tiedättekö onko Bossin PS-5 parempi vai kannattaako alkaa saalistamaan PS-kolmosta?
 
Jos oikein muistan, PS-5:ssa ei oo kun kaksiääniset (puhdas + yksi ääni lisää) harmonisaatiot. Mutta muuten varmaan aikalailla samanlaiset, veikkaisin.
POISTETAAN: SÄRÖÄ!: Ibanez Soundtankit: Modern Fusion ja 60's Fuzz; vaihto muihin pedaaleihin
OSTETAAN: Bossin expressiopedaali, Boss FS-5U -pedaali, ring modulator
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)