Aihe: Mikä on paras tapa nauhoittaa akustinen/sähkökitara ja laulu?
1 2 3
Lennu
16.01.2013 12:02:08
 
 
tender.insanity: Mitä jos tsuumista on patteri (vai mikä akku siinä onkaan) tyhjä?
 
Älä nyt vänkää, anna periksi vaan.
no is any good musics maked anymore...
Shining
23.01.2013 19:25:34
 
 
iPad ja GarageBand.
RamoQ
23.01.2013 19:44:29 (muokattu 23.01.2013 19:46:22)
Itsellä äänittelyt hoituvat ihan simppelisti Blue Yetin USB -mikillä, softana GarageBand ja/tai Mixcraft, riippuen nyt missä äänitellään ja mitä. Omaan käyttööni aivan riittävä paketti.
 
http://www.verkkokauppa.com/fi/prod … xh/Blue-Yeti-USB-mikrofoni-alumiini
 
Piuha kiinni koneeseen, toinen pää mikkiin, mikki kohdalleen, rec napin painallus ja ääntä narulle. Sen jälkeen lisäillään parit hassut efektit ja todetaan että ihan hyvähän tästä tuli.
Nostalgia on vanhojen ihmisten heroiinia.
suomipoplaulajalauluntekija
24.01.2013 15:35:57
Jucciz: mun mielestä se on rasittavaa että osa kysymyksestä kirjoitetaan
 

 

 

 

 

 

 
otsikkoon ja sitten loput varsinaiseen viestiin eikä osata välimerkkejä ja tökätään turha välilyönti ennen kysymys merkkiä
 
Mut joo, perushyvä mikki, vaikkapa Röde NT1A ja mikä tahansa ilmainen äänityssofta on luultavasti helpoin ratkaisu. Lisäksi kun äänität suoraan koneelle, on ne tuotokset myös helppo jakaa netissä muiden kuultavaksi.

 
Tapani laittaa viestini/otsikko, meni muusikoiden.netin ohjeiden mukaan. Ja väli ennen kysymysmerkkiä, on opetettu konekirjoitustunneilla. Joten meni sekin oikeaoppisesti. Joo kiitos vastauksesta
TheMusiikkmies
24.01.2013 18:53:20
suomipoplaulajalauluntekija: Ja väli ennen kysymysmerkkiä, on opetettu konekirjoitustunneilla. Joten meni sekin oikeaoppisesti. Joo kiitos vastauksesta
 
Ennen kysymysmerkkiä ei todellakaan pidä laittaa väliä! Kysy vaikka äikän opettajaltasi.
 
T: 10 sormijärjestelmä kurssin käynyt.
Laiskaksi haukkuvat, vaikka mitään en ole tehnyt.
suomipoplaulajalauluntekija
24.01.2013 19:00:16 (muokattu 24.01.2013 20:57:10)
TheMusiikkmies: Ennen kysymysmerkkiä ei todellakaan pidä laittaa väliä! Kysy vaikka äikän opettajaltasi.
 
T: 10 sormijärjestelmä kurssin käynyt.

 
Monta vuotta opiskelin konekirjoitusta koulussa, ja tuo homma opetettiin. Numeroni oli 10.
 
Minua ärsyttää enemmän aiheesta eksyminen, jonnin joutavien kyyläämisten ja huomautusten takia, jos joku laittaa jonkun mielestä välimerkin väärään paikkaan. Onko todella niin iso asia ?
 
Myöskin otsikosta huomautettiin. Tein sen muusikoiden.netin sääntöjen ohjeiden mukaan jotka menevät näin:
 
"Mieti kirjoitukseesi hyvä sisältöä kuvaava otsikko, saat enemmän vastauksia kun asiasta kiinnostuneet huomaavat viestisi muiden joukosta. Kirjoita otsikoksi ennemmin "Kannattaako ostaa Richard Ashcroftin uusi levy?" kuin vain "Kannattaako ostaa..?". Näin asiasta tietävät (ja samanhenkiset) ihmiset huomaavat viestisi muiden joukosta, eivätkä muut (vaikka kyseistä bändiä inhoavat) "turhaan" kuluta aikaansa lukemalla kirjoitustasi."
 

 
Mitä ihmeen pilikun nussijoita tänne on eksynyt, muusikoiden joukkoon ?
 
Jospa jonnin joutavista täällä, ei tarvitsisi keskustella vaan siitä tärkeimmästä, eli musiikista, mitä varten palsta on perustettu ?
 
Välimerkin käytöstä en tullut tänne kysymään.Olisiko kyseiselle keskustelun aiheelle olemassa jokin muu palsta, niille jota moiset asiat kiinnostaa ?
 
Kiitos vaan silti kovasti kaikille ammattimuusikoille jotka keskittyivät itse asiaan ja antoivat hienoja vastauksia kysymykseeni. Kiitos :)
suomipoplaulajalauluntekija
24.01.2013 19:28:48 (muokattu 24.01.2013 19:33:11)
Pitääpä miettiä mikä olisi se paras tapa tehdä nuo nauhoitukset. Kiitos paljon kaikille :)
jPekka
26.01.2013 12:30:55
 
 
suomipoplaulajalauluntekija: Monta vuotta opiskelin konekirjoitusta koulussa, ja tuo homma opetettiin. Numeroni oli 10.
 
Väärin opetettu, valitan: http://www.kotus.fi/index.phtml?s=2161
 
"Aloitanpa sillä, että kysymysmerkki, kuten muutkin välimerkit, kirjoitetaan edeltävän sanan jälkeen ilman välilyöntiä (toisin kuin nykyään varsinkin otsikoissa ja mainoksissa näkee).
"Te ette pitäisi Nietzschestä, sir. Hänen filosofiansa on pohjimmiltaan epätervettä."
suomipoplaulajalauluntekija
26.01.2013 20:38:23 (muokattu 26.01.2013 20:40:38)
jPekka: Väärin opetettu, valitan: http://www.kotus.fi/index.phtml?s=2161
 
"Aloitanpa sillä, että kysymysmerkki, kuten muutkin välimerkit, kirjoitetaan edeltävän sanan jälkeen ilman välilyöntiä (toisin kuin nykyään varsinkin otsikoissa ja mainoksissa näkee).

 
Eronen ei tiedä mistä puhuu. Musiikillinen luovuus ei muuten synny pilikun nussimisista joutavista asioista. Ja sellaisten kavereiden kanssa ei moni tykkää soittaakaan yhdessä. Miten tuo asia muuten liittyy musiikkiin ? T: Muusikko
Janus
26.01.2013 21:34:12
suomipoplaulajalauluntekija: Eronen ei tiedä mistä puhuu.
 
Riitta Erosella on huomattavasti enemmän kompetenssia puhua oikeinkirjoituksesta kuin sulla musiikista.
 
Ranskan kieltä kirjoitettaessa kysymysmerkkiä ennen tulee jättää väli, mutta esim. suomen kielessä todellakaan ei. Avez-vous compris ?
suomipoplaulajalauluntekija
26.01.2013 22:24:34
Janus: Riitta Erosella on huomattavasti enemmän kompetenssia puhua oikeinkirjoituksesta kuin sulla musiikista.
 
Ranskan kieltä kirjoitettaessa kysymysmerkkiä ennen tulee jättää väli, mutta esim. suomen kielessä todellakaan ei. Avez-vous compris ?

 
Et tiedä mitään minun musiikin taidoistani. Ei ole enemmän. Vuosia opiskelin konekirjoitusta ja arvosanani aina 10
suomipoplaulajalauluntekija
26.01.2013 22:25:01 (muokattu 28.01.2013 14:53:24)
Se on kiva aikuisena ihmisenä varmasti provoilla muusikoiden palstalla.
pimp
27.01.2013 17:30:56
Onko tämä virallinen pilkunnusintatopic? Siinä tapauksessa huomauttaisin, että uusien nauhojen asennus kannattaa jättää ammattilaiselle ja muutenkin koko aihe kuuluisi kitarakamat-, tai soitinrakennuspalstalle.
Words can hurt, you know
suomipoplaulajalauluntekija
27.01.2013 17:47:03
pimp: Onko tämä virallinen pilkunnusintatopic? Siinä tapauksessa huomauttaisin, että uusien nauhojen asennus kannattaa jättää ammattilaiselle ja muutenkin koko aihe kuuluisi kitarakamat-, tai soitinrakennuspalstalle.
 
Minkä nauhojen ? Minä en ole tänne ainakaan mitään nauhoja tänne laittanut ? Tuntuu olevan..
Old Joe
27.01.2013 18:51:40
suomipoplaulajalauluntekija: Et tiedä mitään minun musiikin taidoistani. Ei ole enemmän. Vuosia opiskelin konekirjoitusta ja arvosanani aina 10
 
Tässä osa Riitta Erosen osaamisesta. Entä sinun? Konekirjoituksen opiskelu ei ole suomenkielen opiskelua.
Kyllä minä tiedän etten tiedä, mutta ethän sinä sitä tiedä.
suomipoplaulajalauluntekija
28.01.2013 14:27:03 (muokattu 28.01.2013 14:30:24)
Old Joe: Tässä osa Riitta Erosen osaamisesta. Entä sinun? Konekirjoituksen opiskelu ei ole suomenkielen opiskelua.
 
Voi vitsi mitä neitejä koko palsta täynnä. Missä muusikot ? Eikö täällä pitäisi puhua musiikista ? Eksyä nyt aiheesta täysin johonkin välimerkistä lässyttämiseen. Ja vielä noin moni ihminen.. Aikuiset ihmiset.
Numb
28.01.2013 14:36:24
 
 
suomipoplaulajalauluntekija: Voi vitsi mitä neitejä koko palsta täynnä. Missä muusikot ? Eikö täällä pitäisi puhua musiikista ? Eksyä nyt aiheesta täysin johonkin välimerkistä lässyttämiseen. Ja vielä noin moni ihminen.. Aikuiset ihmiset.
 
Kysymysmerkin eteen ei tule välilyöntiä.
Sävelet ja sanat, kitara ja laulu: Dunnet Head
suomipoplaulajalauluntekija
28.01.2013 14:46:19 (muokattu 28.01.2013 15:29:27)
Numb: Kysymysmerkin eteen ei tule välilyöntiä.
 
Selvä, lapset. Odottakaa kun isi tuleee peittelemään teidät, kun muusikot lähtee keikalle. :) Luulin että tämä olisi asiallinen keskustelupalsta musiikista. Mutta vielä enemmän provoilijoita kuin suomi24:ssä. Ootta muuten pahempia nalakuttajia jonnin joutavista, kuin minun emäntä. Ja se on jo paljon :D
pimp
28.01.2013 16:15:41
suomipoplaulajalauluntekija: Selvä, lapset. Odottakaa kun isi tuleee peittelemään teidät, kun muusikot lähtee keikalle. :) Luulin että tämä olisi asiallinen keskustelupalsta musiikista. Mutta vielä enemmän provoilijoita kuin suomi24:ssä. Ootta muuten pahempia nalakuttajia jonnin joutavista, kuin minun emäntä. Ja se on jo paljon :D
 
Et ole muuten itsekään kovin montaa kirjoitusta itse aiheesta saanut aikaiseksi. Lisäksi täällä on parempia alueita tälle aiheelle. Näiltä alueilta löytyy vanhoja keskusteluja about tuhat, joista löytyy tietoa kaipaamastasi aiheesta.
 
vieläkö musaliikkeissä on niitä pikkunauhureita. Onko ne hyviä ? Ja voiko niillä laittaa nettin mitään nauhoituksia ? Minkä verran maksavat ?
 
http://www.thomann.de/fi/cat.html?gf=digitaali_raiturit&oa=prd
 
On hyviä, ei tosin kaikki, ei voi laittaa nettiin nauhoituksia, tarvitsee tietokoneen väliin.
Words can hurt, you know
suomipoplaulajalauluntekija
28.01.2013 16:48:23
pimp: Et ole muuten itsekään kovin montaa kirjoitusta itse aiheesta saanut aikaiseksi. Lisäksi täällä on parempia alueita tälle aiheelle. Näiltä alueilta löytyy vanhoja keskusteluja about tuhat, joista löytyy tietoa kaipaamastasi aiheesta.
 

 
http://www.thomann.de/fi/cat.html?gf=digitaali_raiturit&oa=prd
 
On hyviä, ei tosin kaikki, ei voi laittaa nettiin nauhoituksia, tarvitsee tietokoneen väliin.

 
No en oo saanu kirjoitettua. Kun en aiheesta tiedä. Siksi siitä kysyin. O.k Kiitos :)
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)