Aihe: KIIRE!APUA! voinko laittaa 8 ohm vahvarin 4ohm kaiuttimeen?
1 2 3 4
ilkkis
08.04.2006 17:16:10
hjälppistä!
Anna kaikkien kukkien kukkia ja mulkuille turpaan
ReBeat
08.04.2006 17:18:34
 
 
Mikä vahvistin?
Ihmiskunta on ylittänyt rajan. Pakokeinoja nopeutuvalta tuhoutumiselta säästymiseksi ei ole.
ilkkis
08.04.2006 17:24:00
vanha putkiradio ja behringer bg412v
Anna kaikkien kukkien kukkia ja mulkuille turpaan
ReBeat
08.04.2006 17:49:15
 
 
Mutuna veikkaisin että hiljaisella kestää mutta täysillä voi olla pitemmän päälle vähän "herrassa". Ei takuuta.
Ihmiskunta on ylittänyt rajan. Pakokeinoja nopeutuvalta tuhoutumiselta säästymiseksi ei ole.
Spike
08.04.2006 17:54:28
Yhden pykälän heitoilla ei pitäisi olla väliä.
You know what they say: What's cooler than being cool? Icecold.
Twinkle
08.04.2006 17:55:46
En suosittele, pienempi kuorma, sama virta... kela saattaa palaa poikki. Menee kumpikin paskaksi samalla kertaa.
battery
08.04.2006 18:21:36
elä laita
Riku Rotten
08.04.2006 18:33:45 (muokattu 08.04.2006 18:38:31)
Riski peli, minä en laittais liian pientä kuormaa putkipelin perään.
 
Edit:
Muuta kaapin kytkentä suurempiohmiseksi.
 
Kappas kaappi on steroana 8 ohminen. Käytä sitten stereon toista kanavaa.
jyrkkis
08.04.2006 18:44:20
Pitäisi olla turvallista, putkivahvistin ei rikkoonnu jos siihen liittää impedanssiltaan pienemmän kaiuttimen kuin mitä ulostulomuuntajan impedanssi on.
Riku Rotten
08.04.2006 18:51:10
Suuremman kuorman käyttäminen on turvallista, ei pienemmän.
J.Hollström
08.04.2006 18:52:29
Suuremman kuorman käyttäminen on turvallista, ei pienemmän.
 
http://muusikoiden.net/keskustelu/print.php?p=3835965
"Tunge Juki se ruma jazzbassosi vanhaan läskiperseeseesi ja pidä turpasi tästä lähtien kiinni." -Gitaristi- Mighty Shade
ReBeat
08.04.2006 19:00:38
 
 
Noniin. Alkaahan sitä hajontaa näkemyksissä löytyä :) Tämä onkin se aihe, johon aiemmissakaan keskusteluissa ei ole vielä saatu selkeää virallista totuutta. Kyselin joskus sähköpostilla Doug Roccafortelta kaappiliitännöistä ja tilanne oli periaatteessa sama kuin tässä, eli kysyin että voiko liittää 8ohm inputteihin kaksi 8ohm kaappia (4ohm kuorman). Vastaus alkoi "NO !!! ...... ".
Ihmiskunta on ylittänyt rajan. Pakokeinoja nopeutuvalta tuhoutumiselta säästymiseksi ei ole.
Riku Rotten
08.04.2006 19:01:37
Hmm, olenko ollut aina väärässä?
McNulty
08.04.2006 19:10:39
Hmm, olenko ollut aina väärässä?
 
Et minun mielestäni. Kyllä jos vahvistin kestää esim. 4ohm, siihen voi laittaa 8 ja 16ohm kuorman. Mutta, pienempää kuormaa ei saa laittaa. 4ohm vaffari ei tykkää jos laitat 2 tai 1ohm.
 
Näin ainakin PA-kamojen kanssa viimeiset 30 vuotta paininut henkilö minulle kertoi.
"I must create a system, or be enslaved by another man's." -Blake
adretlan
08.04.2006 19:24:23
Et minun mielestäni. Kyllä jos vahvistin kestää esim. 4ohm, siihen voi laittaa 8 ja 16ohm kuorman. Mutta, pienempää kuormaa ei saa laittaa. 4ohm vaffari ei tykkää jos laitat 2 tai 1ohm.
 
Näin ainakin PA-kamojen kanssa viimeiset 30 vuotta paininut henkilö minulle kertoi.

 
Transistorivahvistimet ja putkivahvistimet on eri asia.
On kivaa olla kalamies#35 >-)))>
Twinkle
08.04.2006 19:47:15
Otteita "Sähkömekaniikkaa for muusikko" -artikkelista:
 
3. Kuorman merkitys - Onko väärän kokoinen vaaraksi?
 
Kuorma on yksinkertaisuudessaan jokin väline, joka muuttaa potentiaalierosta johtuvaa virtaa johonkin toiseen muotoon. Kaiutin on laite, joka muuttaa virran äänenpaineen vaihteluksi. Impedanssi puolestaan on suure, joka on yksinkertaistettuna resistanssin muoto vaihtosähkösovelluksille.
 
Kauttimille ilmoitetaan impedanssi, joka tarkoittaa niiden kykyä vastustaa virran kulkua. Vahvistimelle ilmoitetaan oletusarvot, joissa käytettäessä vahvistimen taajuusvaste on lähimpänä valmistajan suunnittelemaa taajuusvastetta. Yleensä vahvistimille, etenkin nuppimallisilla vahvistimilla on useita erilaisia lähtöjä eri impendanssia hyödyntäville sovelluksille.
 
Kuitenkin joskus tulee tarpeen laittaa vääränkokoinen kuorma johonkin lähtöön. Esimerkiksi 4 ohmin kauttimen käyttäminen 8 ohmin lähdössä muuttaa virran määrää. Tämä aiheuttaa sen, että lähdössä on vähemmän virtaa kuluttavaa kuormaa kuin mitä pitäisi olla, kuitenkin vahvistimen toimiessa sillä oletuksella että siellä olisi oikean kokoinen kuorma. Kyseessä on siis sama vaikutus, kuin mitä tulee laskettaessa liikaa virtaa vastukseen: Vastus vastustaa virtaa niin paljon kuin pystyy... niin pitkään kuin pystyy. Kauttimen keloille syntyy ylivirta ja tilanteesta riippuen, kaiuttimet kestää sen tai sitten ei. Jos kauttimen kela palaa poikki, se voi joko katkaista koko virran kulkemisen (tuottaa äärettömän resistanssin) tai sitten sitten tuottaa oikosulun (nollaresistanssi). Virran katkeaminen äärettömään resistanssiin on haitallista putkivahvistimille (niiden muuntajan rakenteen johdosta toimiminen ilman kuormaa aiheuttaa muuntajassa keloissa oikosulun), nollaresistanssi puolestaan on haitallista sekä putki- että transistorivahvistimille.
 
Ylisuuri kuorma puolestaan on vähemmän haitallista. Jos kuorma on enemmän kuin mitä vahvistimelle on säädetty, on resistanssi vain isompi. Toisin sanoen saman määrä virtaa jakaantuu suuremmalle "alueelle", mistä ei ole mitään haittaa vahvistimelle eikä kaiuttimille. Teoreettisesti ajatellen, jos kuorma on liian suuri niin se aiheuttaa vahvistimen muuntajalle lisää työtä ja kuluttaa sitä. Kuitenkin tämä on hyvin teoreettista ja käytännössä niin kauan kun pysytään yleisissä kokonaisimpedansseissa, maksimissaan 16 ohmia per lähtö, niin tällä ei ole sanottavaa merkitystä. Tässäkin kannattaa pitää järki mukana, jos 4 ohmin lähtöön kasaa 64 ohmia kuormaa, siitä saattaa tulla ongelmia ainakin pitkällä tähtäimellä, luultavasti hyvin lyhyelläkin.
J.Hollström
08.04.2006 20:05:30
Bassopuolella tästä aiheesta on myös "keskusteltu": http://muusikoiden.net/keskustelu/posts.php?c=35&t=109358
 
Tässä lie kiteytettynä asian ydin:
http://muusikoiden.net/keskustelu/print.php?p=3867447
"Tunge Juki se ruma jazzbassosi vanhaan läskiperseeseesi ja pidä turpasi tästä lähtien kiinni." -Gitaristi- Mighty Shade
ilkkis
08.04.2006 21:05:49
pitäisiköhän laittaa äänestys pystyyn ; )
 
onko se sitten oikein mitä aikaisemmin mainittiin että 8 ohmin vahvarin voi laittaa kaapin stereoliitäntöjen (vasen 8ohm ja oikea 8ohm) toiseen kanavaan niin homma toimii?Monona siis 4 ohm.
Anna kaikkien kukkien kukkia ja mulkuille turpaan
ReBeat
08.04.2006 21:41:06
 
 
Huomasiko kukaan muu, että tuossa kirjoituksessa on selkeä ristiriita. Ensin (jauhetaan paskaa) kerrotaan, että putkilaitteelle on hyvin vaarallista olla laittamatta kuormaa lainkaan...
 
Eikun siellä puhuttiin kuorman kytkemättä jättämisestä, josta aiheutuu sitten samantien ääretön kuorma (eikä siis olematon kuorma). Ja liian iso kuorma aiheuttaa päätteessä jonkinlaisen ylilyönnin. Kyllä ne ihan järkijuttuja oli, mutta itseäkin ihmetyttää miksi monilla vahvistinvalmistajilla on hiukan erilaiset varoitukset manuaaleissa.
Ihmiskunta on ylittänyt rajan. Pakokeinoja nopeutuvalta tuhoutumiselta säästymiseksi ei ole.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2 3 4
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)