Aihe: Settikuvat Volume 6
1 2 3 4 592 93 94 95 96327 328 329 330 331
hemmo
23.08.2011 07:27:19
 
 
jazzmies: Vaikka tämä kuulostaa läpältä, mutta totta se vain on. Ikinä sekasettini eivät kuulostaneet ehjiltä kattauksilta, vaikka kuinka yritti ja vaikka kuinka yksilöt yrittivät olla hyviä lajityyppinsä edustajia. Nyt saan pelleistäni väsättyä kolmekin täydellisesti toisiinsa sekoittuvaa (siis hyvässä) settiä, joissa jokaisella pellillä on oma identiteettinsä. Ajat ovat parantuneet kuljettajan pallilla huomattavasti, ja samaa toivon myös sinne lavan etuosan suuntaan.
 
Olen samaa mieltä siirryttyäni pelkästään Sabianin talliin. Ne sopivat toistensa joukkoon.
Ei mitään vaihtobassoja, vaan pitopelejä!
Speedy
23.08.2011 09:38:10
 
 
hemmo: Olen samaa mieltä siirryttyäni pelkästään Sabianin talliin. Ne sopivat toistensa joukkoon.
 
Onneksi olen pysynyt Sabianista erossa kun ne on niin seestä ettei ne sovi yhteen muitten kanssa.. =)
"All I think about is time and groove" J. Porcaro
Nottis
23.08.2011 10:37:24
Mä en uskalla puhua peltijutuista ikinä mitään kun kaikki haukkuu Paiste-homeloksi.. :(
minä olen maapallo.
kincy
23.08.2011 10:38:17
 
 
Ootte kaikki ihan väärässä, Zildjiania sen olla pittää!
hemmo
23.08.2011 12:33:42
 
 
Speedy: Onneksi olen pysynyt Sabianista erossa kun ne on niin seestä ettei ne sovi yhteen muitten kanssa.. =)
 
Huippulihemmot niinkö mäh ja säilyke tietää et Sabian rules
Ei mitään vaihtobassoja, vaan pitopelejä!
Vallu-Veke
23.08.2011 14:28:25
Tuolla oli soittopuolella kommentteja siihen malliin, että pitäis antaa taiteelle enemmän tilaa, unohtaa genret, luovuutta, plaap, plaa,,,
Se on ok, mutta ollaankos rumpukamapuolella jyrkempiä sitten??!
Ettei sitä vaan herkästi jumiudu jonku merkin orjaksi?
Siis eikö se ole huono lähtökohta tehdä musiikkia, jos rajaa soittopelit heti kättelyssä tiettyyn merkkiin tai malliin?
Samuli kun teki sitä virsilevyään, niin rumpali soitti katuharjalla bassorumpua.
Ei ollut mikään säbiäänin katuharja. Toimi silti.. En tiedä oliko hänen oma keksintö, mutta jotenkin vähemmän kulahtanut ratkaisuhan se oli ja soundi omanlaisensa :)
greene
23.08.2011 15:59:16
 
 
Nettikeskusteluja lukiessa kannattaa useinkin pitää mielessä ironian ja sarkasmin mahdollisuus. Jostain syystä ne internetissä välittyvät todella huonosti.
"Kitara on erittäin hyvässä kunnossa, jotain kosmista vikaa saattaa kyllä olla mutta se ei haittaa soittamista."
markkuliini
23.08.2011 16:56:33
 
 
hemmo: Huippulihemmot niinkö mäh ja säilyke tietää et Sabian rules
 
Lause jäi kesken. Kerro ne Sabian-säännöt, niin tiedetäänpä kaikki sitten. :P
Rumpu+soolo=rumpusoolo. http://www.youtube.com/watch?v=kuIUA3eVW0c
Speedy
23.08.2011 16:57:19
 
 
Vallu-Veke: Se on ok, mutta ollaankos rumpukamapuolella jyrkempiä sitten??!
Ettei sitä vaan herkästi jumiudu jonku merkin orjaksi?

 
No sehän johtuu siitä että kaikki huippulihemmot (kuten hemmo ja säilyke) on sabianin tallissa mannekiininä, ensendorsentiment.. Eihän ne voi (eikä tietenkään haluakkaan) käyttää mitään muita, kuin maalimanparhaita merkkejä.. Kaikki muut sitten ottaa mallia esikuvistaan, ja kun muusinetissäkin sanottiin että pitää olla samaa merkkiä niin siitähän se johtuu..
 
Mutta miksi ei voisi ajatella soittimia musatyyli kohtaisesti, eikä soittaja kohtaisesti. Eihän Kimi Räikkönenkään aja rallia ja vormulaa samalla merkillä.. Eikö muusikotkin vois vaihtaa merkkiä esim. bändin tai tyylin mukaan?
"All I think about is time and groove" J. Porcaro
hollmi-5
23.08.2011 17:39:46
Peltjutska jakaa mielipiteitä. Paistetta ja Zildjiania on mulla eri seteissä, mutta ei koskaan sekaisin... Muuta kuin mies joskus.
Soundit, piuhat ja kajarit.
Vallu-Veke
23.08.2011 17:53:24
Speedy: ..
Mutta miksi ei voisi ajatella soittimia musatyyli kohtaisesti, eikä soittaja kohtaisesti. Eihän Kimi Räikkönenkään aja rallia ja vormulaa samalla merkillä.. Eikö muusikotkin vois vaihtaa merkkiä esim. bändin tai tyylin mukaan?

 
Juu no niin kai yleensä tehdäänkin.
Tuoltaa soitto-osastolta vaan sain tämän idean yhdestä, kuumahkon puoleisesta keskustelusta :)
Eli olis tavallaan enemmän taiteellista ja luovaa sitten se juttu, kun kaikki ei äänittäis tuotoksiaan recording customeilla. Maailman äänitetyin rumpu.
Siinähän on tavallaan pöllitty osa soundia jo valmiiksi muilta ja eihän se ole niin luovaa sitten? Osa soundista tulee tietenkin rumpalin käsien kautta, mutta kuitenkin aikamoista matkimista... Voi ajatella kuvainnollisesti, että sämplet on pöllitty siitä ensimmäiseksi äänitetystä biisistä, joka ko. rummuilla soitettiin....
 
No juu laitanpa varalta hymiön, ettei kukaan ota liian tosissaan ;)
hemmo
23.08.2011 18:13:00 (muokattu 23.08.2011 18:13:11)
 
 
Speedy: Mutta miksi ei voisi ajatella soittimia musatyyli kohtaisesti, eikä soittaja kohtaisesti. Eihän Kimi Räikkönenkään aja rallia ja vormulaa samalla merkillä.. Eikö muusikotkin vois vaihtaa merkkiä esim. bändin tai tyylin mukaan?
 
niin mie teenkin, bassoa ja skittaa vedän Fenderillä ja vahvistimet on Marshall
 
kaikkien hyvien peltimerkkien joukossa on hyviä erilaisia peltejä, voisin aivan hyvin vetää Zildjaneilla, etsisin niiden joukosta vain samanlaiset ohuehkot kuin millä nyt vedän
 
sama koskee rumpumerkkejä, kaikki huippulirummut ovat lopulta ihan samanlaisia tai lähes
Ei mitään vaihtobassoja, vaan pitopelejä!
Speedy
23.08.2011 18:14:57
 
 
Vallu-Veke: Juu no niin kai yleensä tehdäänkin.
 
Niin eikäkö tarkotin noita diilejä yleisesti, esim. Wekkeli soittas oman bändin keikat Yamahalla mutta Sternin keikat DW:llä... Olisi siis "molemmat diilit".. tai ehkä realistisempaa se olisi cymbaali kattauksen osalta..
 
Pelleistä puheen ollen, en tiedä oletteko muut panneet merkille, mutta moni "mannekiini" rumpali on vaihtanu Zildjianista pois.. Joskus tuo merkki on ollu aika IN, mutta jotenkin tuntuu että se ois nykyään enemmän OUT, kun taas Meinl on ottanut tuota IN paikkaa.. Toisaalta Zildjiaanilta ei ole tainnu tulla mitään uutta pitkään aikaan? Kun taas Meinl/byzance on kehittyvämpää, ja onhan se uudempi muutenkin..
 
Onkohan kenenkään kohdalla ollut tilannetta että merkki olisi maksanut selvää rahaa soittajalle heidän merkinsä edustuksesta..
"All I think about is time and groove" J. Porcaro
hemmo
23.08.2011 18:17:45
 
 
Speedy: Onkohan kenenkään kohdalla ollut tilannetta että merkki olisi maksanut selvää rahaa soittajalle heidän merkinsä edustuksesta..
 
melko hyvännäköiset gimmat puhu kaupunnilla, että rahaa ei saa juuri kukaan, mutta kamat ilmaiseksi käyttöönsä diilin ajaksi, pitää palauttaa kaikki, kun diili on ohi
 
monelle merkkaa enemmän se, että diilin myötä saa valmiin viritetyn omanlaisen setin mihinpäin maailmaa tahansa, kun roudaaminen maksaa niin julmetusti
Ei mitään vaihtobassoja, vaan pitopelejä!
moderndrummer88
23.08.2011 18:45:31
hemmo: melko hyvännäköiset gimmat puhu kaupunnilla, että rahaa ei saa juuri kukaan, mutta kamat ilmaiseksi käyttöönsä diilin ajaksi, pitää palauttaa kaikki, kun diili on ohi
 
monelle merkkaa enemmän se, että diilin myötä saa valmiin viritetyn omanlaisen setin mihinpäin maailmaa tahansa, kun roudaaminen maksaa niin julmetusti

 
Nooh...
 
Eiköhän nuo isot starat saa ihan rahaakin noista hommista. Cozy Powelille ja koko kiertuehenkilökunnalle tuli uudet Yamahan prätkät siirryttyään Ludarilta Yamahan talliin.
EJ84
23.08.2011 18:48:06
 
 
Speedy: esim. Wekkeli
Nyt nillitän. Miks moni sanoo että se on Wekkeli, vaikkei varmasti äänny tuollainen suomalainen ee-äänne sinne! Ja toinen nilnil tomarit! Mitähän bttua? http://fi.wikipedia.org/wiki/Tomar
Taidan jatkaa tässä zigabookkelin kuuntelemista ja painua kohta treenikselle hivelemään sekasettiä ja soittamaan fillejä portoihin. Lääkkeet!
"If we are ignorant about a phenomenon, that is a fact about our state of mind, not a fact about the phenomenon itself."
hemmo
23.08.2011 18:55:06
 
 
moderndrummer88: Nooh...
 
Eiköhän nuo isot starat saa ihan rahaakin noista hommista. Cozy Powelille ja koko kiertuehenkilökunnalle tuli uudet Yamahan prätkät siirryttyään Ludarilta Yamahan talliin.

 
tuosta on jo 40 vuotta, ajat ovat muuttuneet, munsta
Ei mitään vaihtobassoja, vaan pitopelejä!
Vallu-Veke
23.08.2011 19:31:25 (muokattu 23.08.2011 20:07:33)
hemmo: tuosta on jo 40 vuotta, ajat ovat muuttuneet, munsta
 
Niin on ja muuttuu edelleen. Mutta eipä taida muuttua parempaan suuntaan:
http://www.kauppalehti.fi/5/i/talou … etusivu/uutinen.jsp?oid=20110888597
 
PS: Toivottavasti Cozy sai prätkäksi edes jytäjammun :)
 
Ludwigille jääneet saivat kuulemma Ludwig motukat:
 
http://mtl-ludwig.de/
hollmi-5
23.08.2011 20:27:32
Vallu-Veke: Niin on ja muuttuu edelleen. Mutta eipä taida muuttua parempaan suuntaan:
http://www.kauppalehti.fi/5/i/talou … etusivu/uutinen.jsp?oid=20110888597
 
PS: Toivottavasti Cozy sai prätkäksi edes jytäjammun :)
 
Ludwigille jääneet saivat kuulemma Ludwig motukat:
 
http://mtl-ludwig.de/

 
Yamahan (silloin) uudet crossipyörät ne sai...
Soundit, piuhat ja kajarit.
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)