Aihe: Raskaan musiikin sooloskaba 87 - Äänestys
1
MoreK
02.06.2024 07:34:01 (muokattu 02.06.2024 11:01:50)
 
 
Äänestysaikaa su 2.6 klo 22 saakka.
 
ÄÄNESTYS :
Osallistujat voivat halutessaan kommentoida antamansa pisteet.
Myös skaban ulkopuoliset voivat äänestää, mutta heidän täytyy aina kommentoida antamansa pisteet.

PISTEET :
Äänestyksessä jokaisella äänestäjällä on jaettavanaan pisteitä seuraavasti:
alle 15 osallistujaa: 6 pistettä
15 - 25 osallistujaa: 8 pistettä
yli 25 osallistujaa: 10 pistettä
Pisteet voi jakaa niin kuin itse haluaa, kuitenkin niin, että yhdelle kilpailijalle voit antaa max 3 pistettä. Puolikkaita pisteitä ei jaeta.

KILPAILU- JA ÄÄNESTYSAIKA SEKÄ MUUT EHDOT :
Kisa on voimassa 6 päivää.
Äänestys on voimassa 1 päivän.
Taustan maksimikesto 1 minuutti.
Itseään ei saa äänestää.
Osallistuminen skabaan velvoittaa myös äänestämään.
Jos osallistuja ei äänestä hänen mahdollisesti saamiaan pisteitä ei lasketa.
 
SOOLOTIEDOSTON NIMEÄMINEN :
Nimeä soolotiedostosi siten, että käyttäjätunnuksesi on siitä selvästi havaittavissa.

SOOLOSKABAN KOMMENTIT :
Kaikki äänestysketjuun kuulumattomat kommentit Raskaan musiikin sooloskabojen jälkipyykki -threadiin, ei äänestyshreadiin.

VOITTAJALLE:
Skaban voittaja valitsee seuraavan taustan ja vie seuraavan kisan läpi.
(Skaban aloitusthread, äänestysthread, voittajan ilmoittaminen sekä pikaviestin lähettäminen, jossa pyydetään aloittamaan seuraava skaba.)
Jos sama kilpailija voittaa 2 kertaa peräkkäin, toiseksi sijoittunut saa päättää seuraavan taustan. Tällä rajoitetaan mahdollisia "taustan tekijän" voittoputkia.

Nämä säännöt tulee laittaa jokaisen Raskaan musiikin sooloskaban aloitusketjuun.
 
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Osallistujat:
Vesa423 https://maihinnousu.net/s/33702
Juzpe https://drive.google.com/file/d/1Hs … k6b8yoHvSVXd6kapgx/view?usp=sharing
aalataur https://www.youtube.com/watch?v=ti2uGpvl4Ko&
Adny https://youtu.be/Z0Q28vwlly0
Philosopher https://youtu.be/YR5dr5K3048
tjj2000 https://maihinnousu.net/s/33716
Rock Rooster - Shakin' Up the Henhouse! http://www.rockrooster.com
aalataur
02.06.2024 09:31:23 (muokattu 02.06.2024 09:36:15)
 
 
Vesa423: Jotenkin aika miellyttävä soundi tähän taustaan nähden (ainahan se on vähän sellainen "mikä toimii yhteen ei toimi toiseen"), se osu eka korvaan. Yritystä on
 
Juzpe: Epätyypillisiä äänivalintoja ja venyjä "penaboxin rajamailla", jäbän tavaramerkki alkaa olla. Friedmani tuli taas mieleen, myös tuosta kromaattisesta 0:35 laskusta etenkin, mikä oli ehkä itselleni se lemppariliksi näistä. Kauttaaltaan mielenkiintoista kuitenkin. Jotain sellasta hiomattomuutta parissa kohtaa taimi/teknisesti mut tiedän et äijä vetää nää aika rennolla asenteella ja tekniikkaa löytyy jos tarvitaan. Pitäis plokkailla tää soolo niin hahmottaisin nuo venyt ehkä paremmin, hienolta kuulostaa
 
Adny: Ehkä se maintsemasi työkiire vähän kuului sävellyksen puolelta vrt. pariin aiempaan hienoon vetoosi. Tekniikkaa tunnetusti löytyy kummiskin ja olihan siellä ideaakin silti. Äijä vaan vetää videolle vaikka läpi harmaan kiven, siitä hatun nosto
 
Philopsopher: Uutta verta kisaan, hienoa! Jylhä harmonized aloitus. Hyvällä tekniikalla toimivan kuuloista kampetta, näpsäkästi irtosi 16-triolipyrähdykset kun tarvittiin, 130 tempoon aika sutjakka. Ehkä olisin nostanut tän voittajaksi mutta Juzpen venytykset vei niukasti tasapisteisiin. Täs oltiin aika konservatiivisesti mollin sävelissä, mutta tosin toimivilla äänivalinnoilla ja vahvalla tekniikalla
 
Tjj2000: Pentatonisissa maisemissa, jotenkin ehkä hieman väkivaltaisella soundilla? Vai tuliks se vaan sen verran kovaa suhteessa taustaan. Ihan jeppis veto. Vähän pientä suttua tekniikkassa ajoittain mutta ei tää mitään urheilua oo, toi soundikaan ei varsinaisesti kätke noita suttuja. Pointti tulee selväksi. Hyvä legatotrillikin sieltä irtosi. Ehkä joku yksittäinen teema tai melodinen koukku jäi uupumaan
 
Philosopher 2p
Juzpe 2p
Adny 1p
Vesa 1p
http://hikipedia.info/wiki/Tilutus
Vesa423
02.06.2024 15:13:01
2p Juzpe: Erittäin hyvä soundi, kitara aika pinnassa. Villejä bendejä ja muutenkin omia latuja menevä meininki. Hyvin kulkee ja pysyy näpeissä vähän riskirajoille menevissä kohdissakin.
1p aalataur: Jännästi lähdetään aika iisisti liikkeelle ja pikkuhiljaa whammy lähtee tuomaan maustettaan mukaan. Loppu aika villiä vinguttelua.
1p Adny: Hyvä alku selkeillä fraaseilla ja näitä täydentävillä tiluilla. Loppupätkä menee vähän päämäärättömän oloiseksi skaalojen sahaamiseksi, joku melodiapätkä tai muu rakennejuttu olis tehnyt terää tähän. Hienosti kulkee kyllä.
2p Philosopher: Alun selkeä melodiat tuo hyvin tartuntapintaa, ja tästä rakennettu juttua tyylikkäästi eteenpäin. Toimivaa taustan tyyliin istuvaa soittoa läpi koko vedon.
tjj2000: Toimiva selkeä särösoundi. Ärhäkkää rock-soitantaa. Tässä myös joku selkeämpi melodiajuttu tms olisi tehnyt terää kokonaisuudelle.
Philosopher
02.06.2024 16:34:58
Juzpe - 2p
Adny - 2p
Vesa423 - 2p
Adny
02.06.2024 17:30:44
 
 
Vesa423
Hyvin rock-henkistä menoa, tykkäsin saundista kyllä. Välillä meno kuulosti kuitenkin vähän hätiköidyltä ja siten tuli pientä kompurointia.
 
Juzpe
Tosi sellanen, hmm, venyvä&vanuva pläjäys :D Tekniikkahan sulla on hallussa mutta nyt oli mulle vähän sellanen saippuapalamainen veto etten oikein saanut otetta tästä. Mielenkiintoista kamaa kuitenkin.
 
aalataur
Hyvät melodiat alkuun ja aika jees whämäytykset siellä kans. Ehkä snadisti olis voinut meno kiihtyä jo aikasemmassa vaiheessa sooloa. Loppuhan olikin sitten taas aikamoista, täppäykset irtoo kyllä komeesti mutta olishan sen ihan lopun voinut hoitaa hallitumminkin maaliin (taisit mainitakin että siellä alkoi ideat loppumaan?). Hatunnosto täältäkin videoformaatista.
 
Philosopher
Harkitun tyylikäs veto. Melodiat ja saundit kutkutteli kyllä omia makunystyröitä just eikä melkein. Kovaa suorittamista teknisestikin. Jos jotain kritisoimista kaivelee, niin loppuun olis ehkä mahtunut vielä muutama nuotti pidentämään sitä nopeeta juoksutusta mikä siellä oli. Pakkohan tälle on silti täydet pisteet antaa.
 
tjj2000
Volume oli ehkä pikkasen turhan kovalla kitarassa, tuli aika hyökkäävästi päälle. Punk-henkistä meininkiä, asenne edellä, johon saundi ja ehkä tuo hyökkäävyyskin osaltaan kuuluu.
 
Philosopher 3p
aalataur 2p
Juzpe 1p
Juzpe
02.06.2024 20:50:43
 
 
Adny 3p
Vesa 3p
MoreK
02.06.2024 22:04:18 (muokattu 02.06.2024 22:07:57)
 
 
tjj2000 kertoi, ettei kerkeä arvostelemaan, joten tässä pisteet:

Vesa423 : 6
Juzpe : 7
aalataur : 3
Adny : 7
Philosopher : 7
tjj2000 : 0

Oho, kolmoisvoitto! Onnea Juzpe, Adny ja Philosopher! Ja muille kans kumarrus, komeita vetoja jokaiselta.
 
Mitäs säännöt tästä sanoo? Ei vissiin mitään? Jos ei sääntökirjasta löydy ratkaisua, niin ehdotan, että Philosopher järjestää seuraavan skaban, koskapa Juzpe ja Adny ovat lähiaikoina voittaneet ja järjestäneet skaban. Onko ok Juzpe ja Adny? Jatketaan keskustelua jälkipyykki-ketjussa.
Rock Rooster - Shakin' Up the Henhouse! http://www.rockrooster.com
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)