Riffiskaba 108 äänestys
seppo16
Alun kitarassa simppeliä riffinpoikasta, mutta tuo hyvä nouseva ja takaraivoon takova bassokuvio varastikin riffi-shown. Mikkihiiri-rummuista ei kehuja irtoa. Kitaratyöskentely toimii ja kuulostaa hyvältä. Maukasta soittoa ja rohkeaa sooloa eikä edes karvan verran ampiaspesäfuzz edes häirinnyt herkkiä korviani.. :) Ei ihan groovea, mutta hyvää ronskia kepitystä !
blueskille
Hommaan sopiva selkeä saundi kitarassa ja grooveakin löytyy hyvän komppailun muodossa. Kyllä tässä alkaa niska nykimään ja sklabbi takomaan lattiaa :) Rummut toimii hyvin ja basso on maukkaan minimaalinen. Riffi ei ole kaksinen, mutta kyllä tää kokonaisuus wanhaa rytmin/funkyn ystävää runsaasti miellyttää !
destruction
Mahtimenoa reippaalla murinalla ja turpealla fuzzilla. Selkeä toimiva riffi tarkalla timellä soitettuna. Tää olis hyvä toimiva intro johonkin kokonaiseen biisiin !
PISTEET :
Killelle 2p. hyvästä groovesta. Sepolle ja destructionolle 1p mieheen.
--
Ja ettei totuus unohtuisi, niin tässä linkit ekaan Riffiskabaan v. 2004 :
Riffiskaba vol.1 osallistujat
http://muusikoiden.net/keskustelu/p … 8&t=66735&o=0&#p1434682 Riffiskaba vol.1 äänestys
http://muusikoiden.net/keskustelu/p … 8&t=67517&o=0&#p1471011 Riffiskaba vol.1 äänestystulos
http://muusikoiden.net/keskustelu/p … 8&t=68365&o=0&#p1505661