Aihe: Roots-skaba 787 äänestys
1
hasako
21.10.2023 22:16:44 (muokattu 21.10.2023 22:18:10)
Äänestysaikaa su 22.10.2023 klo 21.00 saakka

SÄÄNNÖT
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -
SKABA:
-kaikki rootsmusiikista ja sen soittamisesta pitävät ja kaikkien soitinten taitajat (eli saa vetää millä haluaa) saavat osallistua.
-kun osallistut, soita soolo annetun taustan päälle ja pistä linkki tähän threadiin.
(Nimeä mp3:sesi siten että M.Net-tunnuksesi on siinä - Maihinnousussa, Mikseri.Netissä, Google Drivessä, tai Dropboxissa - selvästi havaittavissa.)
-taustaa ei saa muuttaa.
-Skaba tulisi olla voimassa n.7 päivää, joista äänestys n. 2 päivää.
-Älä rölötä ketjuun mitään muuta. Rölötystä varten on olemassa jälkipyykki-ketju:
https://muusikoiden.net/keskustelu/ … sts.php?c=58&t=246287&o=140

ÄÄNESTYS:
-Kuka tahansa voi äänestää kerran per/kisa, mutta SKABAN ULKOPUOLISTEN ON KOMMENTOITAVA antamansa pisteet (Vaatii kirjautumisen)
-Äänestyksessä jokaisella äänestäjällä on jaettavanaan pisteitä seuraavasti:
alle 15 osallistujaa: 6 pistettä
15 - 25 osallistujaa: 8 pistettä
yli 25 osallistujaa: 10 pistettä
Pisteet voi jakaa niin kuin kukin itse haluaa, kuitenkin niin, että yhdelle kilpailijalle voit antaa maksimissaan 3 pistettä.
-Äänestys on voimassa noin 2 päivää.
-itseään ei saa äänestää.
- Osallistuminen skabaan ei velvoita äänestämään, mutta mikäli osallistuja ei äänestä, hänen mahdollisesti saamiaan pisteitä ei lasketa.

VOITTAJALLE:
-Skaban voittaja valitsee seuraavan rootstaustan ja vie seuraavan kisan läpi.
(Skaban aloitusthread, äänestysthread, voittajan ilmoittaminen sekä pikaviestin lähettäminen, jossa pyydetään aloittamaan seuraava skaba.)
-Jos sama kilpailija voittaa 2 kertaa peräkkäin, toiseksi sijoittunut saa päättää seuraavan taustan. (Tällä rajoitetaan mahdollisia "taustan tekijän" voittoputkia.)
-Seuraava kilpailu olisi suotavaa aloittaa n. viikon kuluessa edellisestä skabasta, ettei kilpailijat/raati hermostu
-nämä "säännöt" pitäisi laittaa skaban aloitusthreadiin.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Osallistujat:
 
1. tjj2000: https://maihinnousu.net/s/33232
2. Vesa423:https://maihinnousu.net/s/33234
3. WanhaWetäjä:https://www.dropbox.com/scl/fi/kcl8 … =x9iy0cpv0u8ktn3vcb17cepnv&dl=0
4. BigPapa: https://maihinnousu.net/s/33241
5. Haeroe: https://maihinnousu.net/s/33242
BigPapa
21.10.2023 22:25:45 (muokattu 22.10.2023 13:21:29)
 
 
2p Vesa423: Mukava puhtoinen twängisoundi ja nastaa soittoa.
 
3p WanhaWetäjä: Kummeli oli hauska sarja ja sen tunnariteemaahan tuossa alussa. Soitosta kuuluu vuosikymmenten taival positiivisessa mielessä.
 
1p Haeroe: Mukava stratosoundi, jonkin verran metsähallituksen puolella muutamat kohdat.
 
Edit. tunnariuteemaahan -> tunnariteemaahan
Haeroe
21.10.2023 22:42:47
 
 
tjj - Mää soitan soolo. -ei kun mää soitan soolon. - et perkele soita, se on mun vuoro.
 
Vesa - toimii, kun sen osaa. Ei yllätyksiä, vaan ei niitä kukaan kaivannutkaan.
 
BP - ei kommentteja
 
WW - jaajaa, taas mennään niin hienoilla fraaseilla ja nuoteilla, että en voi kuin ihmetellä. Toiset osaa.
 
WW - 3 pistettä
BP - 2 pistettä
Vesa - 1 piste
tjj - paljon plussia todellisesta laatikon ulkopuolisesta hauskuttelusta.
Minkä tahansa piisin voi soittaa miten tahansa.
Vesa423
22.10.2023 16:41:34 (muokattu 22.10.2023 16:41:41)
tjj2000: Kahden soolon kilpailua. Rouheata vapaamuotoista meininkiä.
3p WanhaWetäjä: Hienosti toimivaa improvisointia alun lainateeman ympärille, hyvällä soundilla ja tatsilla.
2p BigPapa: Selkeillä, taustaan istuvilla fraaseilla ja taustaan istuvalla soundilla hyvin toimivaa meininkiä koko matkalle.
1p Haeroe: Hyvä taustaan istuva stratosoundi. Tässäkin alun teema tuo tartuntapintaa ja pohjaa myöhemmälle improvisoinnille. Rytmipuoli oikein toimivaa, äänivalinnat ja ideatkin pääosin toimivaa settiä.
tjj2000
22.10.2023 18:23:04
Vesa423: asiallista pyörittelyä
WW: komeaa Kummeli pudottelua 2 p
BigPapa: rentoa pujottelua maukkaassa kokonaisuudessa 3 p
Haeroe: mukavasti täälläkin äänet järjestyksessä 1 p
All I hear is Hellhounds...
WanhaWetäjä
22.10.2023 20:53:31
 
 
tjj2000 - Erilaisten ideoitten mies iskee jälleen, vähän skitso meininki luureilla kuunnellen, vois olla paree ihan vaan yhrellä kitaralla, tai siis ilman tuota epäsynkkaista stereoefektia, vissiin joku delay kyseessä. Muuten ois passelia bluesia kyllä, ja hyvä soundi. +++
 
Vesa423 - Teemallista alkua, jatko näppärää Vesamaista bluesia sopivilla harmonioilla, sopiva on soundikin.
 
BigPapa - Tyylillisesti tunnistettavaa soittoa, hyvät duuri/molli sinisävel haut kautta linjan, kotikentällä ollaan selkeesti, mukavan rupinen soundi myös.
 
Haeroe - Myös sopivasti rupea soundissa, hiukka empivä tuo ns b-osan lähestymien harmonisesti ekalla kiepillä, toinen oikeen jees, kautta linjan kuitenkin hyvin taustaan istuvaa harmoniaa.
 
BigPapa 3p
Haeroe 2p
Vesa423 1p+++
Ollaan hiljaa saadaan kalaa...ei sovi mulle eli perseitä ei nuolla!
hasako
22.10.2023 21:10:08
Tässä pisteet:
Vesa423 4p
WW 11p
BigPapa 10p
Haeroe 5p
tjj2000 +++
 
Se olis WW lle niukka Voitto . Onnittelut myøs tästä voitosta ja uuden kisan vetovuorosta
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)