Aihe: Divaritason roots-skaba 403 äänestys
1
Tuomo_
12.03.2021 21:05:49
Äänestysaikaa on su 14.3.2021 klo 21:00 saakka. Nyt kommentoimaan. Hopi, hopi.
 
Tämä on divaritason rootsskaba roots-musiikista kiinnostuneille, joilla ei välttämättä ole (mutta voi myös olla) taitoa tai kokemusta, jotta julkaisukynnys ylittyisi olemassa oleviin (roots, jazz, soolo, bassolinja) skaboihin.

Tavoitteet: Uusia nimiä skabailemassa, mahdollisesti uusia soittimiakin(?).

-------------------------------------------------------------------------------------

SÄÄNNÖT:
- kaikkien soitinten kaikentasoiset taitajat voivat osallistua
- soita soolosi annetun taustan päälle
- taustan muuttaminen ei ole sallittua
- HUOM! Skabaan voi osallistua myös nimettömänä, ilmoittamalla siitä skaban vetäjälle. Pyynnöstä nimeä ei missään vaiheessa julkisteta, pois lukien voittajat/vetovuoroon siirtyvät kakkoset, jotka vetävät seuraavan skaban läpi

ÄÄNESTYS:
- kaikki voivat äänestää, itseään ei saa äänestää
- skabaan osallistuminen ei velvoita äänestämään, mutta äänestämättä jättäneen pisteitä ei lueta lopputuloksiin
- äänestyksen tulisi olla voimassa noin 3 päivää
- pisteitä jokaisella on käytössään seuraavasti
alle 15 osallistujaa: 6 pistettä
15 - 25 osallistujaa: 8 pistettä
yli 25 osallistujaa: 10 pistettä

Pisteet voi jakaa kuten itse haluaa, max 3 p. soittajaa kohden.
Puolikkaat pisteet eivät ole sallittuja.

VOITTAJALLE:
- voittaja valitsee seuraavan taustan ja vie seuraavan kisan läpi
(aloitus, äänestys, voittajan ilmoittaminen)
- taustan tulee olla sointukierroltaan blues (I-IV-V)- sointuja ja tyyliä soveltaen. Samoin tulee ilmoittaa, mikä on taustan sävellaji.
Näin tuo soveltaen mahdollistaa sointujen ja tyylin varioimisen (muuntelun), kuitenkin pysyen roots- raameissa.
- jos sama kilpailija voittaa 2 kertaa peräkkäin, toiseksi sijoittunut saa päättää seuraavan taustan. (Tällä rajoitetaan mahdollisia "taustan tekijän" voittoputkia.)
- seuraava kilpailu olisi suotavaa aloittaa n. viikon kuluessa edellisestä skabasta, ettei kilpailijat/raati hermostu.
- nämä "säännöt" pitäisi laittaa skaban aloitusthreadiin.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Osallistujat:
Gary Enfield: https://maihinnousu.net/s/30663
Vesa423: https://maihinnousu.net/s/30666
Tuomo::https://maihinnousu.net/s/30667
tjj2000: https://www.dropbox.com/s/j716crv0j8zxsy6/tjj2000divari403.mp3?dl=0
Urmas Potkuri: http://shamaani.org/Temp/Divari403_UP.mp3
Armon Kerjäläinen jo vuodesta 1955.
tjj2000
13.03.2021 09:38:49
Gary Enfield: varsin tyylikästä 1 p
Vesa423: varsin jazzia 2 p
Tuomo_: varsin pörisevää 1 p
Urmas Potkuri: varsin eteeristä 2 p
All I hear is Hellhounds...
Vesa423
14.03.2021 12:19:27
2p Gary Enfield: Kivoja staccatoäänistä rakennettuja melodiakulkuja alkupuolella. Ja loppupuolen pehmeämmätkin melodiakulut toimii. Hyvä veto.
2p Tuomo: Santana-henkinen yhdistelmä lattaritaustaa ja voimakkaalla säröllä vedettyä sooloa. Onnistuneita melodialinjoja etenkin loppupuolella. Kivasti toimii.
1p tjj2000: Kepeää taustan aaltoilussa kelluvaa tarinointia.
1p Urmas Potkuri: Urkumainen efektisoundi toimii tähän taustaan mainiosti. Kepeää taustassa kelluvaa sooloa. Ipanema-viittaus mukava lisä loppupuolella.
Tuomo_
14.03.2021 16:25:18
2p Gary Enfield:_Todella hyvällä maulla soitettua roots-bossaa. Kyllä tuntee palmujen huojuvan rantakasinolla, kun tätä kuuntelee.
1p Vesa423:_Tässäkin hienoja argumentaatioita sinisävyisessä bossanovassa. Ilta tummenee ja soitto soi.
1p tjj2000:_Tiluuluuriiluu sanoo kitara ja vienosti soi iltatuulen viesti. Kivaa pyöritystä aiheen tiimoilta.
2p Urmas Potkuri:_Komeasti alkaa tarina ja siitä jatkuu tiidadadaadatiidaadaada, tiidadadaadatiidaadaadatuttua melodiaa syntyy. Professional. Toimii.
Armon Kerjäläinen jo vuodesta 1955.
Urmas Potkuri
14.03.2021 17:24:54
 
 
Gary Enfield: Hyvää latinohenkeä originellissa soundissa ja tyylissä! Tyylikästä!
Vesa423: Tyylikkästi liikkeelle hyvällä soundilla ja melokian kehittelyllä.
Tuomo: No niin!Tätä odotin, enkä pettynyt! Tämä osasto on maestrolla hallussa niin vakuuttavasti, että eipä tuota voi kuin mielikseen kuunnella!
tjj2000: Mainio jazzahtava soundi ja hienoja kuvioita tyylikästä ja toimivaa. Ei yökerhosta vaan jazziklubilta.
Todella hienoja sooloja jokainen ja kuitenkin erilaisia. Tämä osoittaa kuinka monipuolista suurinpiirtein kaikki musiikki on.
Itselläni oli koko ajan vaikeuksia, kun kitara halusi vaan kiekua että "kaaaaipaasin siiilloooin laivaaa valkeaaaa..." tai sitten sieltä
väkisin tunki Ipaneman Tyttö jonkinlaisena versiona. Se taas osoittaa, että tausta oli juuri sitä, mitä kertoi olevansa. :D
 
Gary Enfield - 2
Tuomo - 2
Vesa423 - 1p
tjj2000 - 1p
 
Oikeasti kaikki olivat vähintään kahden pisteen vetoja, mutta kun ei ole tarpeeksi pisteitä.....
Gary Enfield
14.03.2021 20:33:25
Ves423: miellyttävää ja ilmavaa, kivoja fraaseja 1p
Tuomo: hyvää lattarivääntöä 2p
tjj2000: hämyisää, öistä suurkaupunkia 1p
Urmas potkuri: aurinkoista ja raukeaa, kiva soundi 2p
 
Vaikea pisteyttää taas.
Tuomo_
14.03.2021 20:55:08
Nyt meni tasaiseksi pisteet. Ei hätää, joka ukko soitti komiasti.
 
Gary Enfield: 7
Vesa423: 5
Tuomo_: 7
Tjj2000: 4
Urmas Potkuri: 7
 
Urmas ja Gary sopivat seuraavan skaban vedon. Kiitokset osallistujille.
Armon Kerjäläinen jo vuodesta 1955.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)