Aihe: Vahvistin sähkörumpujen jatkeeksi
1
Pöytärumpali
05.11.2018 19:13:47
Helou, arvon palstalaiset. Sain vihdoin hankittua kapuloilleni sähkörummut paukutettavaksi. Yhdessä treenailua / jamittelua varten ääni pitäisi saada ulos jostain. Olen harkinnut Rolandin PM 10 -komboa, jota testannutkin. Se voisi kelvata paremman puutteessa, mutta ehkä palstalaisilla olisi ehdottaa jotain vaihtoehtoja?
 
Spekseinä vois olla, että
- kombo
- elementteinä 12" ja joku diskanttitötterö lisäksi
- halpa (semmoinen, jonka saa käytettynä alle 250 €)
 
Watteja ei tarvii kamalasti olla.
xerxes
05.11.2018 22:39:05
Itse soittelin aikoinaan semmoisen kosketinsoitinkombon kautta. Bassokombokin, jossa on tweeteri erikseen, voi toimia.
Relax. Prediction is very difficult, especially about the future.
Tom Miking
06.11.2018 08:52:49
Pöytärumpali
06.11.2018 13:36:39
xerxes: Itse soittelin aikoinaan semmoisen kosketinsoitinkombon kautta. Bassokombokin, jossa on tweeteri erikseen, voi toimia.
 
Kiitos vastauksista. Basskombon kautta olen soitellutkin, ja semmoinen kelpaisi varmasti ihan hyvin. Jos on suosituksia jostain nuo speksit täyttävästä kapineesta, niin saapi ehdottaa.
 
Tuo aktiivikaiutinehdotus on kyllä varteenotettava. Onko noista T-kaupan alle 200 € vehkeistä kokemuksia? Katos, siellä on tarjouksessa tämmönen: https://www.thomann.de/fi/behringer_b112d.htm
 
Ja mikä ihme on Behringerin kaiuttimen 1,35" compression driver?
Tom Miking
06.11.2018 14:04:09
Pöytärumpali: Tuo aktiivikaiutinehdotus on kyllä varteenotettava. Onko noista T-kaupan alle 200 € vehkeistä kokemuksia? Ei ole mutta jotain keikkoja ja treenejä on tullut soitettua joissa sähkörummut on liitetty suoraan aktiivikaiuttimia käyttävään PA:han, ihan kohtalaisella lopputuloksella.
 
Ja mikä ihme on Behringerin kaiuttimen 1,35" compression driver?
https://en.wikipedia.org/wiki/Compression_driver
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)