Aihe: Ulkoinen metronomi Alesis D4-moduliin
1
Trebla
05.02.2008 12:49:04
Kyselin vastaavaa asiaa tuolla "Elektroniikka ja soitinrakennus"-osiossa, mutta kun ei siellä tuntunut vastauksia löytyvän, niin kyselen täältäkin.
 
Siis:
Ajatuksena on väkästellä ulkoinen metronomi kyseiseen moduliin. Eli pieni kytkentä, joka tikuttaa tasaiseen tahtiin yhteen triggeri-inputtiin.

Ongelma on se, etten löytänyt netistä minkäänmoista tietoa minkä suuruista jännitettä noihin sisääntuloihin pitäisi ja maksimissaan saa syöttää.

Pietsosta saa kymmenien volttien jännitteitä kun kuormaimpedanssi on korkea, mutta kyseinen jännite laskee kun kuormitusta lisää.
Ei ole oikein tällähetkellä mahdollisuutta mittailla jännitteitä tilanteessa, jossa pietso on kytkettynä moduliin, niinpä ajattelin kysellä, jos täällä olisi joku asiasta tietävä.
 
Ongelma olisi ratkaistavissa midin kautta, mutta kun haluaisin sellaisen "Stand-alone"-systeemin.
Kun ihminen nukkuu, sille ei tapahdu mitään. Mutta kun se ei nuku, se voi saada vaikka kalan -- M Nykänen
Trebla
11.02.2008 12:58:29
No niin, rohkea rokan syö ja uhkarohkea kouluruuan.
 
Väkästelin yksinkertaisen, NE555-piirin pohjautuvan, metronomikytkiksen.
Kytkentä löytyy ainakin tuolta: http://www.electronics-lab.com/proj … s/oscillators_timers/009/index.html
 
Kaiuttimen korvasin 10k trimmerillä ja ulostulon otin kyseisen trimmerin liu-ulta.
Vastusarvo on repäisty "hatusta".
Transistorit vaihdoin helpommin löydettävään bebek-kamaan. Q1,2 = BC557, Q3 = BC327.
12V virtalähteen korvasin 9V neppariparistolla. Virrankulutusta en ole vielä mitannut, joten paristokäytön "järkevyyttä" en osaa sanoa.
 
Pieniä parannuksia täytynee tehdä. Jos ulostulo trimmeri on jäänyt täysin auki ja metronomi päällä, voi Q3 hajota plugia D4n inputtiin työntäessä. (Monestihan se jakin maakieleke oikosulkee kuuman karvan ja maan kun plugi työnnetään sisään)
Mahdollisesti voisi korvata 1k ja 8.2k vastusten sarjaankytkennällä ja ottaa signaali vastusten väliltä. Vastusten kytkentäjärjestys: Q3 -> 1k -> 8.2k -> Maa.
Itsellä tuo trimmeri oli lähinnä sen vuoksi, etten tiennyt, kuinka herkkä Alesiksen sisäänmeno oikein on. Alussa trimmeri aivan kiinni ja sitten aukaisi ja samalla seurasin näytöltä kuinka moduli reagoi.
 
Modulista valiten joku sopiva ääni ja se on siinä.
 
Toivottavasti on apua jollekin.
 
Ajattelin nyt kirjoittaa tämän vastauksen tänne Sähkörumpu-osioon, kun tätä varmaan kaikki kyseisentyyppisen modulin käyttäjistä lukevat.
Jos moderaattorin mielestä on väärä paikka, niin sitten jonnekin muualle.
Kun ihminen nukkuu, sille ei tapahdu mitään. Mutta kun se ei nuku, se voi saada vaikka kalan -- M Nykänen
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)