Aihe: Viisaamat neuvokaa
1
psnell
30.11.2009 23:19:44
Mulla on Roland 20 sarjan rummut. Tilasin Thomanilta Toontracin Superior 2 +yhden extra ohjelmiston. Käyttössäni on tähän projektiin Applen kannettava + midijohto Rolandin aivoihin. Jos käytän nappikuulokkeita, otan kai ulostulon Applesta mutta kun kiinnitän midijohdon aivoihin, onko tehtävä jotakin asennuksia Rolandin päässä, jos on, niin mitä? Tarvisenko jotain lisävempeleitä?
kanninen
01.12.2009 10:04:58
psnell: Mulla on Roland 20 sarjan rummut. Tilasin Thomanilta Toontracin Superior 2 +yhden extra ohjelmiston. Käyttössäni on tähän projektiin Applen kannettava + midijohto Rolandin aivoihin. Jos käytän nappikuulokkeita, otan kai ulostulon Applesta mutta kun kiinnitän midijohdon aivoihin, onko tehtävä jotakin asennuksia Rolandin päässä, jos on, niin mitä? Tarvisenko jotain lisävempeleitä?
 
Mitä yrität tehtä? Soittaa/äänittää tietokoneella sähkörumpuja MIDI:n kautta?
 
Eikai siinä sen kummempaa tarvitse, jos koneen äänikortti riittää äänien toistoon ja jos sulla on MIDI-johto (MIDIUSB tms.) koneen ja moduulin välille. MIDI-piuha vaan moduulista koneeseen. Jos haluat soittaessa kuulla rumpumoduulin äänet, laitat kuulokkeet moduuliin. Jos rumpusoftan äänet, niin sitten kuulokkeet koneen kuulokeliitäntään.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)