Aihe: Kurt Elling
1
Mule
11.11.2009 16:24:32
 
 
En ole varmasti ainoa jonka ensikosketus Ellingin puhe-lauluun oli Jools Holland Show ja mykistävä The Waking: http://www.youtube.com/watch?v=zEhIEbheMqo
 
Tämän jälkeen viimeisin kiekko, Nightmoves, päätyi ostolistalle ja lopulta myös soittimeen; herranjestas millainen kiekko onkaan! Kovin vähän muusta tuotannosta osaan sanoa, vain jotta taitaa herra olla laulutyyleineen ja erilaisten jazzsoolojen sanoittajana aikaslailla one-of-the-kind. Kokemuksia muilla?
Notefix
11.11.2009 17:13:15
 
 
Mule: En ole varmasti ainoa jonka ensikosketus Ellingin puhe-lauluun oli Jools Holland Show ja mykistävä The Waking: http://www.youtube.com/watch?v=zEhIEbheMqo
 
Tämän jälkeen viimeisin kiekko, Nightmoves, päätyi ostolistalle ja lopulta myös soittimeen; herranjestas millainen kiekko onkaan! Kovin vähän muusta tuotannosta osaan sanoa, vain jotta taitaa herra olla laulutyyleineen ja erilaisten jazzsoolojen sanoittajana aikaslailla one-of-the-kind. Kokemuksia muilla?


Meikä diggaa paljon Ellingistä. Pirun hieno laulaja ja hienoa musiikkia noin ylipäänsä. Varsinkin toi Nightmoves on soinut täällä tiheään.
"Layers of layers of shit!"
Epämuusikko
11.11.2009 17:45:33
Kestosuosikkini, renditio kappaleesta "Lil' darling". Spotifystä löytyy.
 
On meinaan hidas!
Ämpärit täyttyvät, mieli on iloinen.
blastoff
11.11.2009 19:11:28
On meinaan hidas!
 
No jopas olikin. Oma suosikkiveto Kurt Ellingiltä on My Foolish Heart, joka löytyy This Time It's Love -levyltä.
lukethesis
12.11.2009 10:11:59 (muokattu 12.11.2009 10:14:38)
Nightmoves ei kyllä iskenyt, ei sitten yhtään.
 
Mutta edellinen, MAN IN THE AIR, kylläkin sitäkin kovempaa. Suosittelen 150%. Sisältää mm. sellaisen version Methenyn "Minuanosta", että ensikuulemalta meni kananlihalle, tippa linssiin ja mälli housuun samanaikaisesti. Kerrassaan upeita ovat myös vocal-versiot näistä: Zawinulin "A Remark You Made", Courtney Pinen "Higher Vibe", Grover Washington Jr:n "Winelight" sekä erittäin paha Coltranen "Resolution" missä Elling laulaa Coltranen koko soolon lyriikoilla (eli vocalese-stailin mukaisesti)!
 
Mule: ... erilaisten jazzsoolojen sanoittajana aikaslailla one-of-the-kind. Kokemuksia muilla?
 
Niin tämähän ei pidä paikkaansa. Stailin nimi on tosiaan vocalese, Jon Hendricks on ainakin erittäin tunnettu tuosta, Al Jarreaukin.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)