Hommasin mallintavalle ToneXCab FRFR tyyppisen aktiivikaapin jossa on kuitenkin perus sävysäädöt ja mahollisuus IRrien käyttöön, normi input ja outuput,aux in ja midi ja myös liitäntä tietokoneelle, taitaa toimia myös interfacena. Mahollisuus tehä 8 presettia editorilla mutta onnistuu myös manuaalisesti.
Pienikokoinen ja kevyt mutta tehoa löytyy, kokeilin pikasesti Yamaha APX 7000 >Helix Floor > Tonex Cab kokoonnpanoa ja voisin kuvitella että tuosta sais ajan kanssa hyvän akkarisoundin, toki onko mikään "aito" jos ei oteta mikillä, ainakin se plekun ääni etenkin kompppauksesta jää ainakin osittain uupumaan.
Tarkoitus olisi ottaa akkari keikkakäyttöön jossain kohtaa.
https://youtu.be/GFmZdlpsOJg?si=7sRXQnstsulNpa0f Mulla on siis Helix Floor "moottorina" josta löytyy todella hyvät kaiut, kompurat, equt ja voi tehä presetin missä on kaikki tarvittava eli saa asetukset sormilla soitolle ja boostaukset soolosoitolle.
Soitan pääosin sähkökitaraa joten ToneXCab toimii myös siihen hommaan erinomaisesti, muutaman keikan kokemuksella tämä vs perinteiset aktiivikappit joita mulla on ollut useita eri merkkisiä.