Aihe: Kaularaudan säätö ja kitaran säätö
1 2 3
Rämppy
14.02.2020 09:47:15 (muokattu 14.02.2020 09:51:19)
Kaularauta kiristyy myötäpäivään ja löystyy vastapäivään.
Eli jos kaula on liikaa notkolla, suoristuu kiristämällä kaularautaa.
Jos taas kaula on kupera, suoristuu löysäämällä kaularautaa.
In Finland we have this thing called "diu diu".
Skeletor_
14.02.2020 14:59:30 (muokattu 14.02.2020 18:23:50)
 
 
Rämppy: Kaularauta kiristyy myötäpäivään ja löystyy vastapäivään.
Eli jos kaula on liikaa notkolla, suoristuu kiristämällä kaularautaa.
Jos taas kaula on kupera, suoristuu löysäämällä kaularautaa.

 
Kiitos selvennyksestä!
 
Toi kaularauta hämää kun kiristyy vaan muutaman kierroksen jonka jälkeen alkaa paukkumaan kiristäessä. Jätin säädön siihen enkä uskalla kiristää enempää.
 
Onkohan säätö tapissa eli mitään ei ole tehtävissä?
 
Löysäämällä tuntuu että mitään ei tapahd paitsi pyörii vaikka miljoona kierrosta kuin tulpaton mopo.
Skeletor_. Matalien vireiden fanittaja. Joskin välillä pitää ottaa maisteluja muustakin musasta.
73nd3r
14.02.2020 22:11:36
STOP!
 
Ihan veikkauksella, että kyse ei edes ole (ainakaan pelkästään) kaularaudasta. Ja joka tapauksessa kaularautasäädöissä pitää olla perustaidot ja -tiedot hommasta.
Jos kitara sen korjauksen jälkeen on ollut kunnossa, niin neljännes tai puoli kierrosta riittää kuiva/kostea sää -kausisäätöihin. Nyt, kun rautaa on löysätty ja kiristetty, niin pitää osata hakea oikea kireys - seuraavalla kerralla laita vaikka memolapulle montako kierrosta muutat ja mihin päin, helpompi palata alkuperäiseen.
 
Kaularauta ei säädy itsestään, eli jos kaulan tilanne muuttuu radikaalisti niin jotain muuta on pielessä. Kansi antaa periksi ja talla nousee, tai kaulaliitos on irtoamassa, tai jotain vastaavaa. Kuivuminenkin voi aiheuttaa kannen kupruilua, mutta kuus milliä vaikuttaa aika paljolta sille diagnoosille.
 
Ota kokenut kaveri arvioimaan tilannetta. Tai käy näyttämässä ammattilaiselle, vian arviointi ei paljon maksa. Ite avaisin sen raudan kokonaan kun kerran säätö on jo sekaisin, putsaisin ja kevyesti rasvaisin mutterin ja kierteitä, ja hakisin sopivan kireyden vasta kun tietää että rauta on tiptop toiminnassa.
Skeletor_
15.02.2020 02:47:11
 
 
Olen sähkökitarat säätänyt vuosikymmeniä hyvällä menestyksellä.
Akkareista ei pahemmin ole kokemusta.
 
Varminta viedä osaajalle mut keskustelu toki jatkukoon...
Skeletor_. Matalien vireiden fanittaja. Joskin välillä pitää ottaa maisteluja muustakin musasta.
basisti1971
15.02.2020 07:43:59 (muokattu 15.02.2020 07:45:01)
Moi.
 
73nd3r: STOP!
 
Tismalleen samaa mieltä.
 

 
73nd3r: Ihan veikkauksella, että kyse ei edes ole (ainakaan pelkästään) kaularaudasta. Ja joka tapauksessa kaularautasäädöissä pitää olla perustaidot ja -tiedot hommasta.
Jos kitara sen korjauksen jälkeen on ollut kunnossa, niin neljännes tai puoli kierrosta riittää kuiva/kostea sää -kausisäätöihin.

 
Samaa mieltä tästäkin.
 
Vaikka akustisen instrumentin kaularaudan säätö PERIAATTEESSA onkin samanlainen jumppa kuin sähkösoittimessakin, eroja on syystä jos toisestakin runsaasti.
Etenkin jos yritetään korjata tai lievittää jotain muusta syystä ilmennyttä ominaisuutta/vikaa.
 
Kaularaudalla ei kumpaisessakaan instrumenttialaperheessä kuitenkaan säädetä kielten korkeutta vaan nauhalinjan kaarevuutta kielilinjaan nähden.
 
Se että kielten korkeus muuttuu kaularautaa säädettäessä on seuraus, ei syy.
 
Sekä akustisissa- että sähkösoittimissa kielten korkeus säädetään satulan ja tallan korkeutta muuttamalla, sekä jos mahdollista, kaulakulmaa muuttamalla.
 

 
Skeletor_: Varminta viedä osaajalle mut keskustelu toki jatkukoon...
 
Keskustelua on aikalailla turhaa jatkaa ennen kuin joku kokeneempi taho on tutkinut tilannetta kokonaisuutena.
Ainakin jos tarkoituksena on saada kitarasi taas soittokuntoon.
 

 
Jos kuitenkin vika VARMUUDELLA viittaa kaulaan/kaularautaan:
Pikaisella haulla Fenderfoorumin:
 
https://forums.fender.com/viewtopic.php?t=45342
 
mukaan noita on ollut (USA:ssa?) kaupan kahta versiota, 2001-2010 Kiinalainen joka on kaksitoimisella raudalla, ja 2001-2004 Korealainen jossa kaularaudasta ei erikseen mainita.
Valmistusvuodet osuvat kuitenkin ajankohtaan jolloin kaksitoiminen kaularauta yleistyi budjettiluokan instrumenteissa reklamaatioita hillitsemään joten ARVAAN että myös Koreassa valmistetuista sellainen löytyy.
 
Se, kumpi rauta on kyseessä, ratkaisee kuinka edetä.
 
Jos mutteri ei irtoa, voi melkoisella todennäköisyydellä olettaa että kyseessä on kaksitoiminen rauta, ja JOS kielten nousu johtuu kaulan kaartumisesta, on edessä kaularaudan vaihto.
Kuva kaularaudan päästä selvittää yleensä hyvin nopeasti onko kyseessä yksi- vai kaksitoiminen kaularauta, budjettilaitteissa kun on yleensä "barrell-nut" rauta.
 
Se että oletettavasti kaula kaartuu "itsestään", puolestaan viittaa yksitoimiseen rautaan jonka mutteria joku on öljynnyt väärin/liikaa, ja mutterin vastinpinta kaulassa painuu hiljalleen pehmenneeseen puuhun.
Fenderin yksitoimisten kaularautojen kierreosa on perinteisesti hyvin lyhyt, joten etenkin ruikkijan kaularaudan mutteri pohjaa yleensä ennemmin kuin myöhemmin.
Tuosta selviää pika-/myyntifiksinä mutterin irroittamisella ja prikan/prikkojen lisäämisellä mutterin alle.
Kun asia huomataan, vahinko on yleensä jo niin paha että kaularautaa joutuu aika-ajoin kiristämään lisää sitä mukaa kuin puu prikan alta puristuu kasaan.
Jos haluaa pysyvän korjauksen, noita pilalle öljyttyjä kauloja on hyvällä menestyksellä "aarporattu" auki ja tapitettu terveellä puulla tai metalliholkilla.
 
YKSI TIPPA laadukasta öljyä irroitetun kaularaudan mutterin kierteisiin riittää voiteluksi.
 
T:Samuli
Skeletor_
15.02.2020 21:46:12 (muokattu 15.02.2020 21:46:42)
 
 
basisti1971: Moi.
 

 
Se että oletettavasti kaula kaartuu "itsestään", puolestaan viittaa yksitoimiseen rautaan jonka mutteria joku on öljynnyt väärin/liikaa, ja mutterin vastinpinta kaulassa painuu hiljalleen pehmenneeseen puuhun.
Fenderin yksitoimisten kaularautojen kierreosa on perinteisesti hyvin lyhyt, joten etenkin ruikkijan kaularaudan mutteri pohjaa yleensä ennemmin kuin myöhemmin.
Tuosta selviää pika-/myyntifiksinä mutterin irroittamisella ja prikan/prikkojen lisäämisellä mutterin alle.
Kun asia huomataan, vahinko on yleensä jo niin paha että kaularautaa joutuu aika-ajoin kiristämään lisää sitä mukaa kuin puu prikan alta puristuu kasaan.
Jos haluaa pysyvän korjauksen, noita pilalle öljyttyjä kauloja on hyvällä menestyksellä "aarporattu" auki ja tapitettu terveellä puulla tai metalliholkilla.
 
YKSI TIPPA laadukasta öljyä irroitetun kaularaudan mutterin kierteisiin riittää voiteluksi.
 
T:Samuli

 
Huh! Ihan kylmää värettä pukkaa sen verran on Samulin tekstiin ladattu osaamista!
 
Kitarassa lukee jotain Koreasta eli siellä lienee tehty.
 
Samuli mainitsi ruikkimisen jota en koskaan ole tehnyt eli ei ole paskottu ruikkimalla. Ei myöskään kiristetty liikaa vaan pysähdytti ekan paukauksen kohdalla.
Luultavasti on yksitoiminen kaularauta kun säätövaraa on tosi vähän.
 
Voin laitella kaularaudasta kuvan pikaviestinä kunhan olen kitaran äärellä.
Skeletor_. Matalien vireiden fanittaja. Joskin välillä pitää ottaa maisteluja muustakin musasta.
basisti1971
16.02.2020 16:55:45
Moi.
 
Skeletor_: Huh! Ihan kylmää värettä pukkaa sen verran on Samulin tekstiin ladattu osaamista!
 
Reippaasti yli kolme vuosikymmentä enemmän tai vähemmän hyljeksittyjen ja sen tähden rikottujen instrumenttien äärellä on tuonut mukanaan katsantokantoja jotka netti sitten paljasti yleisemmiksi kuin mitä kotimaisten "ammattilaisten" jutuista voisi luulla.
 

 
Skeletor_: Kitarassa lukee jotain Koreasta eli siellä lienee tehty.
 
Eli voisi olla yksitoimisella raudalla.
 
Osassa tuotantoinstrumentteja joissa kaularaudan säätö on kaulataskun päässä, reikä on todella nahkea, ja kostealla ilmalla saattaa jopa puristua mutteriin kiinni.
 
Modatuilla kärki- tai O-rengaspihdeillä nuo yleensä saa kaivettua pois.
 

 
Skeletor_: Samuli mainitsi ruikkimisen jota en koskaan ole tehnyt eli ei ole paskottu ruikkimalla.
 
Hienoa.
 
Tämän ongelman tiimoilta tavallaan hyvä, kaulan taipuminen ei johdu periksi antavasta puusta.
 
Sinänsä huono että syy on jossain muualla, akustisissa yleensä kenkummin korjattavassa paikassa.
 

 
Skeletor_: Ei myöskään kiristetty liikaa vaan pysähdytti ekan paukauksen kohdalla.
 
Hyvä :).
 

 
Skeletor_: Luultavasti on yksitoiminen kaularauta kun säätövaraa on tosi vähän.
 
Säätövaran laajuudesta ei oikein pysty määrittelemään kaularaudan mallia, korkeintaan kierteen nousun.
 

 
Skeletor_: Voin laitella kaularaudasta kuvan pikaviestinä kunhan olen kitaran äärellä.
 
Sopii kyllä.
 
Kuusiokolon kokoluokka antaa myös jotain osviittaa, 4/4,5/5mm ja vastaavat tuumakoot ovat yleisiä barrel-nut rautojen avainvälejä, 5,5/6mm ja vastaavat tuumakoot yksitoimisten avainvälejä.
 
Kaksitoiminen rauta on kyllä täysin mahdollista toteuttaa useammallakin eri tavalla niinkin että avainväli on tuollainen "älykkäämpi" tai ainakin käyttäjäystävällisempi ~6mm, mutta ovat mukamas hankalampia valmistaa ja isoille toimijoille siitä syystä mukamas liian kalliita :/.
 
T:Samuli
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2 3
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)