Oletteko viihdyttäneet ihmisiä akustisella kitaralla?
Mitä viihdyttämiskeinoja olette käyttäneet tai tiedätte?
Charley Patton kuulema teki Hendrixmäisiä temppuja akustisella kitaralla jo 1920-luvulla. Soitteli selkänsä takana, piti kitaraa milloin missä, muttei koskaan lakannut näppäilemästä.
Ja tää on kans legenda:
http://www.youtube.com/watch?v=8OeOX8FPKcY Kaippa tuota on tullu viihdytettyä ihmisiä akustisen soitollaan mm. töissä ja kavereiden luona esim. tupareissa jne.
Jaa, että viihdyttämiskeinoja, no musiikki itsessään eli kivat kappaleet ja rento soitto ja meininki ja tietenkin laulattanu porukkaa samalla eli ottanu ne mukaan mukavaan menoon eikä pelkästään kuuntelemaan.
Onpa tullu vedettyä Jail House Rock Elviksen biisiä ja hetkutettua lantiotakin ja kaippa tuo on hauskaa ollu muitten mielestä kun hymyä on pukannu naamavärkistä :-)
Hirveesti en kyllä kitaralla sinänsä kikkaile kun soittamisen tarkoitus ei ole kikkailla biisejä läpi vaan soittaa ne oikein ilman että vetelee hampailla kielistä jne., onhan se hienoa tietysti jos soittaa vaikka millä ruumiin osalla etc.
Ehkä voisi sano kikkailuksi sen, että vetää akkarilla kaksi bassokieltä päälleekkäin ja soittaa rumpuäänen tuolla tavalla ja hinkaa kynnellä bassokieltä ees taas aivan kuin viilaisi kaltereita ja sitten napsauttaa sopivasti kieltä aivan kuin kalteri katkeaisi ja taputtaa kanteen sormilla kuvaten pois suuntautuvia askeleita. (muistaakseni kyseessä on sellainen hauska kappale kuin vangin pako)
Joo, muut voivat kertoa lisää.