Aihe: Keikoille levy/paitamyyntiin avuksi
1 2
empty
25.01.2007 22:42:22
 
 
Eli tarjoudun auttamaan keikoille. Yksin en olisi tulossa, koska en halua/varmaankaan pysty kantamaan vastuuta yksin, en ole täysi-ikäinen ja tuntemattomaan on vaikea luottaa.
Minkäännäköstä palkkaa en vaadi, Tampereen ulkopuolella oleville keikoille matkat tai edes kyyti takasin olis kohtuullinen, etenkin arkipäivinä, viikonloppuina majottaminen on sitten toinen vaihtoehto. Ja plussaa olis jos pääsis juttelemaan bändin jäsenille, mikäli sopii, ehtivät ja jaksavat. Teen tätä siis ihan vain auttamisen halusta ja uusia tyyppejäkin on mukava tavata. Voisin myös ainakin yrittää auttaa pienissä roudaushommissa.
Olen 16 ja melko pienikokoinen, eli isojen/painavien laatikoiden kantaminen voi olla hankalaa.
Yhteydenotot privalla tai mailiin: gnomevandrare@hotmail.com
 
Myös muut halukkaat saavat laittaa ilmoituksensa tähän.
Ja jos musta ei kuulu mitään niin laittakaa privaa tai viestiä tähän, toi maili on harvemmin käytössä, mutta koitan lukea mahdollisimman usein.
Ja varotusaika mieleen kaks päivää, vaikee lähtee esim. Ouluun jos on edellisenä päivä ilmotettu. Ja mielelään vielä aikasemmin että kerkeän lukemaan viestin ennen keikkaa.
empty
26.01.2007 09:49:49
 
 
Ja paikalle voi ehdottaa että mulle laitetaan "under 18" tyylinen lätkä, niin tajutaan olla tarjoamatta. Voi ainakin kokeille, joillekin toi ikäni on este.
sormunen
26.01.2007 13:20:52 (muokattu 26.01.2007 13:22:36)
Eli tarjoudun auttamaan keikoille. Yksin en olisi tulossa, koska en halua/varmaankaan pysty kantamaan vastuuta yksin, en ole täysi-ikäinen ja tuntemattomaan on vaikea luottaa.
 
Terve. Toi sun kirjoituksesi vaikuttaa näin ikäihmisestä niin reippaalta ja asialliselta, että uskoisin tarjouksellasi olevan menestystä. Suurin piirtein tossa iässä ja tyhjästä + innoituksesta kaikki nykyiset vanhat patut ovat aloittaneet.
 
Olit Tampereelta? Neuvoisin ottamaan yhteyttä sikäläisiin hyviin toimijoihin. He aivan varmasti osaavat jeesata eteenpäin vaikkeivat suoraan itse voisikaan antaa hommia. Tällaisia ovat mm.
- Jouko Karppanen http://www.karppanen.fi/
- Harri Karvinen http://www.nem-booking.fi/
- Jussi Santalahti, en nyt muista, mikä toi Jussin puulaaki on, mutta ainakin Musiikki&Mediasta pitäisi löytyä
 
Onhan tietty muitakin ja nuorempia, mutta nää nyt tuntee nekin.
 
Jos muualle halajat, niin esimerkiksi Kari Pössi jeesaa varmaan. http://www.piikkikasvi.fi/
Suoraan bändeihin kandee olla yhteydessä, mutta se tapahtuu varmimmin keikoilla juttelemalla paitamyyjien kanssa tai toimistojen kautta. Toki bändien nettisivuilla on osotteita, mutta ne menevät useimmiten levy-yhtiöihin. Ny en puhu siis amatööribändeistä.
 
Kandee siis ottaa selville oman alueensa (joko maantieteellisen tai henkisen) toimijat ja olla näissä hommissa heihin yhteydessä suoraan. Siitä se lähtee. Monasti fanipohjalta on imeydytty organisaatioon isommissakin ympyröissä.
 
Pistän siksi vastauksena enkä pikaviestinä, koska samat ohjeet koskevat kaikkia harjoittelupaikan/duunin etsijöitä.
Bonham
26.01.2007 13:50:39
Tässä on aika hyvä linkki:
 
http://www.verkkopaita.com/
 
Tuota firmaa näkee erittäin usein keikoilla myymässä... josko heille apu kelpaa?
 
Tsemppiä!
Opinions are like assholes, everybody's got one. (Harry Callahan)
empty
26.01.2007 15:34:12
 
 
Kiitoksia vinkeistä, laitoin postia muutamalle menemään. Vielä ei ole tullut kuin 1 tarjous toiselta foorumilta, mutta se on vasta keväämmällä. Kiinnostusta kyllä löytyy, mutta ikä on vähän esteenä. Eiköhän kuitenkin onnista ja pääsen jonnekin.
Niin ja kiitos kehuista myös.
Oksu
27.01.2007 09:28:42 (muokattu 27.01.2007 09:34:30)
 
 
Kokeile näiltäkin jos apua liikenis:
 
http://www.dexviihde.fi/suomi/index.php
 
http://www.welldone.fi
 
Noilla firmoilla on ollut tapana ottaa harjoittelijoita joista eräitä on palkattu jopa töihinkin. Siis jos promootio/keikkamyynti/popparin huolet ja murheet kiinnostaa. Koska näyt olevan Tampereen suunnalta niin kannattaa käydä http://www.poko.fi/cgi-bin/show.pl?page=yhteystiedot noitten luonakin ihan vaan vaikka piruuttaan :)
Hippi kukapa muukaan, ainainen riesa tän päivän stadissa. Oi tulispa kunnon sade joka pyyhkis alleen kaiken ton saastaan. Ja siihen paskaan mä luen hipit, stallarit, kommarit, revarit ja muut hihhulit jotka vaikeuttaa kekkosen duunia.
empty
27.01.2007 09:57:30
 
 
Pokolle ja welldoneen laitoin viestiä, dexviihteen palaute lomake ei toiminut enkä löytänyt mailiosotetta. Kiitoksia sullekin vinkeistä. Täytyy nyt odotella maanantaihin josko tulis vastauksia.
sormunen
27.01.2007 12:11:11
Pokolle ja welldoneen laitoin viestiä, dexviihteen palaute lomake ei toiminut enkä löytänyt mailiosotetta. Kiitoksia sullekin vinkeistä. Täytyy nyt odotella maanantaihin josko tulis vastauksia.
 
Älä hätäile jos (tai kun) ei tuu vastauksia. Poppimaailmassa ei oikein toimita ainakaan useimmiten ns. normaalien kohteliaisuussääntöjen mukaan. Muistuta itsestäsi. Isoissa firmoissa on myös kaikenlaista sakkia hommissa. Siksi mä mainitsin noi sun oman kyläsi veteraanit, jotka mä tiedän asiallisiksi kavereiksi.
empty
27.01.2007 12:13:43
 
 
Joo, pitää tehä kai niin. Ja laitoin joihinkin viestehin että lähettävät eteenpäin jos meni väärään paikkaan, en ollut aivan varma keneen ottaa yhteyttä.
rintapek
27.01.2007 23:51:09
 
 
Muistan, kun lukio aikoinaan päättyi. Vanhemmat jaksoivat katsoa nurkissa lojuvaa miestä kenties pari viikkoa. Hae duuni.
Kävin yhdessä suuressa musatukussa kysymässä, että onko töitä. Oli.
Ei siitä ollut ilmoitusta missään, mutta sattui olemaan parille miehelle tarvetta.
Aloitin seuraavana aamuna varastolla kello seitsemän.
Hommat eri muodoissaaan jatkuivat armeijaan asti. Jatkuivat sen jälkeen pari vuotta, kunnes vaihdoin nykyiseen duuniini. (Aivan muualla)
 
Tarinan opetus. Kukaan ei tule tarjoamaan duunia kotiin. Itsensä on myytävä.
Jos olet 16, niin ketään ei kiinnosta mitä osaat, koska et tuossa iässä välttämättä vielä osaa. Mikä kiinnostaa, on se, kuinka halukas/nopea olet oppimaan ja kuinka sitkeästi jaksat hommaa tehdä. Ja kuinka vakuuttavasti osaat tämän myydä. Yläpuolella on linkkejä jo tarpeeksi. Anna palaa vain. Ja muista, että kissan häntää ei nosta kukaan muu kuin kissa itse, jos sitä huvittaa. Oli aihetta tai ei.
One kind of music only - the good kind
empty
28.01.2007 20:35:47
 
 
Viestejä on lähtenyt ja työtä en pelkää ;) Eli eiköhän jostakin onnista.
Bonham
28.01.2007 20:42:14
Viestejä on lähtenyt ja työtä en pelkää ;) Eli eiköhän jostakin onnista.
 
Toivottavasti...
 
Semmonen muistutus, että jos hommia tulee, älä ryssi sitä!!!
 
Alat ja kuviot on pienet ja sana kulkee...
Opinions are like assholes, everybody's got one. (Harry Callahan)
empty
28.01.2007 23:04:59
 
 
Koitan tehdä parhaani. Jos ei suju niin sitten ei suju.
Härski
29.01.2007 00:08:49
Koitan tehdä parhaani. Jos ei suju niin sitten ei suju jatkossakaan.
empty
29.01.2007 09:48:50
 
 
Äläpäs koita masentaa. Jos menee pieleen niin otan opikseni, mutta jos ei rupea sujumaan millään niin ei.
Niq
30.01.2007 08:32:31
 
 
Äläpäs koita masentaa.
 
Niin Härski. Nuorena kun aloittaa niin oot kova luu jo sitten kun muut pääsee koulusta ja tällä alalla vastavalmistuneet joutuvat kuitenkin aloittamaan samoista p*skahommista. :)
 
Kun hakkaa tarpeeksi päätä seinään, niin se menee läpi.
"I have a cunning plan" -Baldrick
aimotuska
30.01.2007 09:37:56
Niin Härski. Nuorena kun aloittaa niin oot kova luu jo sitten kun muut pääsee koulusta ja tällä alalla vastavalmistuneet joutuvat kuitenkin aloittamaan samoista p*skahommista. :)
 
Pätee oikeastaan mihin tahansa alaan. Itseasiassa vastavalmistuneella on todennäköisesti paljon hankalampaa hankkia ittelleen hommia, koska niitä samojen hommien hakijoita pullahtaa markkinoille aina yhtä aikaa koko vuosikurssillinen.
 
Nuorena hommia tehnyt työtä kaihtamaton kaveri lyö työkokemuksellaan kaikki vastavalmistuneet ummikot laudalta.
Haistakaa p*ska koko valtiovalta.
jnikko
30.01.2007 15:49:24
 
 
Näihin musahommiin pätee varmaan osaltaan sama kuin muihinkin aloihin, että joskus on kannattavampaa ottaa duuniin motivoitunut ja kiinnostunut amatööri kuin leipääntynyt ammattilainen.
 
Emptylle tsemppiä, ja muille opiksi.
Faster or louder? Louder!
kimurantti1
30.01.2007 17:33:58
Pätee oikeastaan mihin tahansa alaan.
 
Heheh, eikä päde. :-) On aika monia aloja, joille ei ihan ummikkona ilman kolutusta pääse opettelemaan työtä vain käytännön kautta, ei sitten millään, vaikka kuinka olisi nopea oppimaan ja hyvä tyyppi.
Hyvää musiikkia? Käy vaikka tuolla: http://www.piecemakerband.com :-)
empty
30.01.2007 17:45:54 (muokattu 30.01.2007 17:49:00)
 
 
Kiitoksia kannustuksesta :) Vielä ei ole tärpännyt, mutten luovuta. Musa-alalle en näillä näkymin suuntaudu, tota työtä kun ei usein ole ja muutenkin muita suunnitelmia. Toki tosta on apua musapiireissä, saa mahdollisen oman tulevan bändin ja kaverien bändit helpommin keikoille ja muutenkin tapaa uusia ihmisiä. Mukavaa siis.
Ja miksaus kyllä kiinnostais, muttei musta taida olla siihen.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1 2
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)