Aihe: RCF ART 300A huolto Hämeenlinnan seudulla
1
wilo
25.03.2007 21:45:09
Terve!
 
Viime treeneissä sanoi toinen aktiivipömpeli itsensä irti. Hajua tuli paljon.
 
Maahantuoja on Noretron, sinne voisi tietty laittaa huoltoon. Mutta olisiko jollakulla tietoa, huoltaako näitä kukaan Hämeenlinnan lähiseudulla? Ehkä Tampereelle astikin voisi viedä.
 
t. Ville
wilo
23.04.2007 15:34:31
Löysin huoltopaikan, kiitos siitä kunnasja:lle. Kajari tuli siis kuntoon. Keskiviikkona on seuraavat treenit, pääsee kokeilemaan käytössä.
 
Vikana oli, että molemmat elementit olivat palaneet. Oletan, että puhekelat ovat kärähtäneet.
Ihmettelen, miten se on mahdollista, kun ei PA:ta ole edes kummemmin luukutettu. Voisikohan meidän muissa kamoissa olla jotakin vikaa?
 
Artissa on siis 12" ja 1" elementit, bassopuolella 300W ja diskantilla 60W vahvistin. Vehkeessä on myös sisäänrakennetut suojaukset ja limitterit. Mikserinä meillä on behringer Eurorack UB1832FX-PRO.
 
Bändi on nelihenkinen: kitara+laulu, rummut, basso ja kiippari. PA:n kautta tulee vain laulu ja kiipparit. Mitenkään erityisen lujaa me ei soiteta; korvatulppia en ole tarvinnut.
 
Mistähän tuollainen kokonaisvaltainen kärähtäminen voi johtua?
 
t. Ville
ahjteam
27.04.2007 00:20:20
 
 
Syitä voi olla monia... kaappi saattoi saada liikaa voltteja, ukkosen aiheuttaman virtapiikin, oikosulun rikkinäisistä sähköjohdoista, tai sitten asialla oli humalainen basisti...
wilo
29.04.2007 20:03:52
Morjensta!
 
Eli kannattaisko sähköistä haettava syyllistä?
Mitenköhän voisi todentaa, että sähköissä on vikaa? Kannattaako hankkia ylijännitesuoja (tai laittaa basisti katkaisuhoitoon)?
 
Ville
aimotuska
30.04.2007 11:37:16 (muokattu 30.04.2007 11:38:42)
Mistähän tuollainen kokonaisvaltainen kärähtäminen voi johtua?
 
Lähes poikkeuksetta liian suuresta volasta. Ei niitä kukaan ikinä tunnusta huudattaneensa, mutta kummastipa kamoja aina silloin tällöin kärähtää. Jos on kyse yksittäiskappaleesta, niin silloin asian vois vielä joissain tapauksissa pistää valmistusvian piikkiin, mutta jos on kyse useammasta kappaleesta, niin vaihtoehdot jää aika vähiin.
 
Voi kai se tietty johtuakin jostain maaseutusähköstä, jos sinne on pamahtanut yhtäkkiä tsiljoona volttia sisään, mut silloin pitäis kyllä kärähtää muitakin sisuskaluja kuin pelkät elementit. Haju on melko hyvä indikaattori tämmöiselle tapahtumalle.
 
Basarin tai bassokitaran mikittäminen yläkaapeista on semmonen takuuvarma keino tehdä kesähattuja. :)
Haistakaa p*ska koko valtiovalta.
‹ edellinen sivu | seuraava sivu ›
1
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)