Aihe: Pohjolan Pekka
1 2 3 4 515 16 17 18 1922 23 24 25 26
Jucciz
25.04.2012 00:15:17
Mika Torvinen: Kiinnostaisi kanssa tietää koko settilista. Mitä nyt äkkiseltään muistan niin Risto, Tehdasmusiikkia, Matemaatiikon lentonäytös ja Armoton idylli taisivat ainakin tulla.
 
Uijui, Lentonäytös ja Idylli! Mukavaa, että vanhaa matskua ei ole unohdettu. Husbandin sinänsä mainiolla keikalla jäin eniten kaipaamaan ensimmäisen kolmen levyn biisejä. Etenkin Harakan sais mun puolesta vetää vaikka kokonaan. :)
 
Vahvistuisivatpa vaan keikkapäivämäärät pian, niin voisi lyödä kalenteriin hyvissä ajoin, ettei tarttis perua omia jo sovittuja vetoja, vaan vois vaan kieltäytyä niistä, joita tarjotaan - reilumpaa niin.
Jos kevyen musiikin nuotinkirjoitus ja komppilaput kiinnostavat, tutustu ihmeessä sivustooni: Lappu soimaan!
Mika Torvinen
25.04.2012 04:23:59
Muita mitä nyt mieleen muistui, niin Rita, Melkein ja Heavy Jazz tulivat.
A lot of the older fans think that Genesis should be a brand name for progressive rock or whatever, but actually Genesis is the name for a group of songwriters who have always done whatever they felt like doing under that banner. -Phil Collins
BaariMikko
25.04.2012 12:40:43
 
 
Mika Torvinen: Muita mitä nyt mieleen muistui, niin Rita, Melkein ja Heavy Jazz tulivat.
 
Rita! Mahtavaa. Entä Sampoliini? Myös Inke ja mä olisi joskus hienoa päästä todistamaan livenä. Oikeastaan koko Kätkävaaran lohikäärmeen voisivat soittaa x)
 
Vaikka, väliäkö sillä mitä soittavat - jos tilaisuus tulee, menen paikalle vaikka pää kainalossa.
Jamppa2
05.05.2012 18:55:09
Jos tota Porra vahvistettua Groupin keikkaa meinaatte niin 70-luvulta ei tullu kyllä ku The Sighting 90-luvulta Rita, melkein ja C. Watersilta joku. Muuten 80-luvun kamaa.
Osta koko paketti jo tänään ja naura paskainen nauru iloisena Esso-vahvistimen omistajana tavallisille hölmöläisille.
Coran
06.05.2012 16:23:33 (muokattu 06.05.2012 16:24:09)
Jamppa2: Jos tota Porra vahvistettua Groupin keikkaa meinaatte niin 70-luvulta ei tullu kyllä ku The Sighting 90-luvulta Rita, melkein ja C. Watersilta joku. Muuten 80-luvun kamaa.
 
No sitähän minäkin! Ei kyllä Lentonäytöstä ainakaan tullu musta. Uudemmista No Way Outia ei ole taidettu mainita.
Niin, Popeda on vähän sellainen Suomen Tool. Jos ei diggaa, nii ei vaan ymmärrä. -dixi19
poland
06.05.2012 19:53:57
Sääli että visitation- lätyltä tuli vain yksi piisi. Mutta en kyllä koskaan Maestron elinaikanakaan kuullut livenä tuolta levyltä muuta kuin tuon Sighting-piisin. Visitation on kokonaisuudeltaan kuitenkin aivan käsittämättömän huikea. Muistaakseni Pohjola itsekin mainitsi tuon levyn yhdeksi parhaimmistaan.
 
Ilmoittakaa heti jos ja kun kuulette missäpäin Group vetää seuraavan keikan!
2541
06.05.2012 20:49:56
 
 
poland: Sääli että visitation- lätyltä tuli vain yksi piisi. Mutta en kyllä koskaan Maestron elinaikanakaan kuullut livenä tuolta levyltä muuta kuin tuon Sighting-piisin.
 
"Try To Remember" kuului ohjelmistoon ainakin 1982/83 ja myös The Groupin aikana nimellä "Bassokansanlaulu". "Dancing In The Dark" on esitetty "Kätkävaaran lohikäärmeen" kokoonpanolla, muista ei sitten varmaa tietoa.
Nat123
15.05.2012 09:43:01
Nyt kun mestarisäveltäjän poismenosta on kulunut jo muutamat vuodet, niin otan harkitun riskin kysyä kainosti, että mahtoikohan kuolinsyy olla se yleinen muusikoiden vitsaus, eli alkoholi. Matinkylässä nähtynä taisi olla aika heikossa kunnossa.
 
Surullista oli kuulla, että Pekka kaupitteli kuulemma bassokamojaan netissä saman vuoden puolella ja taisi olla loppuaikoinaan aika alamaissa? Viimeiset keikatkin taisivat mennä välillä feidaten. Joku mainitsi aikaisemmin Lapinlahdessa käynnin? Pekka on tainnut olla psyykkisesti aika lopussa, joten oman käden kautta lähteminenkin ei olisi ihme herkälle taiteilijasielulle...
 
Toivottavasti spekulointini ei aiheuta kränää tai pahennusta kenessäkään. Suomessa kun on tapana aina hyssytellä tällaisia asioita, ainakaan lehdistö piti visusti poismenon syyn salattuna.
poland
15.05.2012 20:25:46
Joo, itelläni tuli kans mieleen, että mitenkähän lähtö on tapahtunut, koska siitä ei sanallakaan mainittu missään tiedotteessa.
Itse tunnen jollain lailla pari tyyppiä jotka soittivat Pohjolan viimeisessä kokoonpanossa, ja sanoivat että silloin viimeisenä syksynä oli pitkä juomaputki päällä, useita kuukausia. Häveliäisyyssyistä en ole viitsinyt tarkemmin kuolemasta kysellä.
Nat123
16.05.2012 07:55:57
Ok. Pekkahan näytti kamppailevan alkoholin kanssa läpi elämän, mitä ainakin elämäkerta ja haastattelut antoivat ymmärtää.
 
Jäi vain niin paljon kummastuttamaan lehtien tyyli aikoinaan ilmoittaa asia. Yleisestihän alkoholi/päihde -kuolemat saatetaan ilmoittaa "sairaskohtauksena" tai "kuoli pitkän sairauden murtamana" tms. Oman käden kautta lähtevät jäänevät yleensä vailla mitään syytä...Jokuhan taisi jollain foorumilla tällaista myös epäillä. Mutta joo, tosiaan tämä on vain mun omaa hömppäspekulaatiota. Ihminen nyt vain on utelias otus, joka haluaa saada vastauksia "mysteereihin".
 
Yksi ulkomaalainen kaveri ihmetteli suuresti etten Pohjola-fanina tiedä tarkalleen/varmasti mikä mestarin tarkalleen mursi. Täytyi vain todeta hänelle, että meillä Suomessa media toimii erilailla kuin siellä rapakon takana...
Pedroz
18.05.2012 07:48:58
 
 
Eräältä Suomiproge/jazz-piireistä hyvin perillä olevalta henkilöltä kuulemani versio tarinasta on, että mies oli aamulla löytynyt nojatuolistaan istumasta, sydänkohtauksen saaneena.
I Am Three People "Vapaa on vasta kun päivissä sekoaa" -Tommi Liimatta
Nat123
18.05.2012 12:43:46
Pedroz: Eräältä Suomiproge/jazz-piireistä hyvin perillä olevalta henkilöltä kuulemani versio tarinasta on, että mies oli aamulla löytynyt nojatuolistaan istumasta, sydänkohtauksen saaneena.
 
Kiitos tiedosta. Nyt voidaan siis paremmin katkaista huhuilta siivet.
baron
18.05.2012 18:34:01
 
 
Nat123: Kiitos tiedosta. Nyt voidaan siis paremmin katkaista huhuilta siivet.
 
Mihin Juice, Irwin ja Pekka kuolivat?
Vaikka välitön kuolinsyy oli mikä tahansa niin peruskuolinsyy oli sama.
You can play any note on any chord. If it sounds "right", then it is (Mark Levine)
Nat123
19.05.2012 10:24:46
baron: Mihin Juice, Irwin ja Pekka kuolivat?
Vaikka välitön kuolinsyy oli mikä tahansa niin peruskuolinsyy oli sama.

 
Kyllä kyllä, mutta kyse olikin lähinnä siitä oliko kyseessä itsemurha vai alkoholin seurauksesta johtuva kuolema. Kyllähän se sydän meiltä kaikilta aikanaan pysähtyy, mutta minkä seurauksesta, niin se onkin asia erikseen.
Jucciz
08.06.2012 01:44:43
Onkohan kellään uutta tietoa Groupin keikoista tulevaa kesää ajatellen?
Jos kevyen musiikin nuotinkirjoitus ja komppilaput kiinnostavat, tutustu ihmeessä sivustooni: Lappu soimaan!
Jamppa2
26.07.2012 17:10:20
Nykänen oli sitä mieltä että pari keikkaa tehdään lisää ihan varmasti. Meinas, että lähtee vaikka yksin jos ei muut tule. ihme olis jos nei Hesan pääs tekis konserttia. Ne oli kyllä jollain salanimellä vissiin soittanu Hesas ennen Tamperetta. Taitaa olla Porran kalenteri hakattu aika täyteen vaan..
Osta koko paketti jo tänään ja naura paskainen nauru iloisena Esso-vahvistimen omistajana tavallisille hölmöläisille.
tsugaru
16.08.2012 09:32:21 (muokattu 16.08.2012 09:32:39)
On se vaan ollu sulonen tuli todettua eilisestä proge-Suomi-rockista.
"Auringon kautta, tämä humalainen mörkö on kavala. Kun jumala nukkuu, se varastaa jumalan pullon." William Shakespeare
Jucciz
19.09.2012 00:04:32
Onkohan lisäkeikkojen suhteen mitään uutta tietoa? Jos vaikka ei olis tällä kertaa ite keikalla. Hienojen biisien pitäisi päästä ihmisten kuuluville.
Jos kevyen musiikin nuotinkirjoitus ja komppilaput kiinnostavat, tutustu ihmeessä sivustooni: Lappu soimaan!
nro5
21.09.2012 11:05:24
Jucciz: Onkohan lisäkeikkojen suhteen mitään uutta tietoa?
 
3.10. Tavastialla, Liput 13,50/14 €
http://www.tavastiaklubi.fi/tapahtuma/23872
Andy Six
21.09.2012 16:52:11
Kerran tuli tää Kätkävaaran Lohikäärme-kokoonpano nähtyä 1980....Seppo Tyni oli tuolloin pari kaverin kitaransoiton opettaja,ja pojat sai mullekin ilmaisen lipun hommattua....
Keep it simple...
Lisää uusi kirjoitus aiheeseen (vaatii kirjautumisen)